Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Sötétítő varrásnál az anyag...

Sötétítő varrásnál az anyag hányszorosa legyen az ablak alap szélességének?

Figyelt kérdés

Elnézést ha volt már ilyen kérdés vagy nagyon alap dolognak számít, próbáltam rákeresni, de egyenlőre nem találtam konkrét választ.


Tehát, hamarosan fogok varrni függönyt magamnak, életemben először. Az ablak méretéhez képest mennyivel nagyobb érdemes lennie a sötétítőnek, hogy szép esése legyen?

Másfélszeres arány? Vagy esetleg kétszeres?

Nyilván nem akarom azt se, hogy túl sok anyag legyen és emiatt legyen trehány hatása, de azt sem, hogy túl kevés és ritkásnak tűnjön elhúzva.


Például ha van egy 1 méter széles ablakom, akkor ahhoz milyen szélességű anyagot lenne érdemes választani?



2023. aug. 9. 10:08
 1/5 anonim ***** válasza:
82%

Textilboltban az eladó pontosan meg tudja mondani, hogy mi az optimális abból az anyagból.

Most van függönyöd? Érdemes megnézned valahol, hogy ami az ablakon van az mennyivel szélesebb, mint az ablak, ha neked tetsző módon áll utána feltéve az ablakra.

A méret attól függ, hogy mennyire szeretnéd hullámosan látni. Ha üzletbe veszel kész sötétítőt, azok általában 1,5-3m szélesek és ebből 2 kell az ablakra. A 150cm széles ablak már nagyon széles, arra így 3-6m függöny kerül fel.

Nálunk a 150cm-es ablakokban az egyik oldalon 2db 2 méter széles függöny van sötétítőnek, azaz több, mint 2,5-szeres a függöny szélessége, a másik oldalon másfajta függöny, 2db 150cm-es van, vagyis ott csak 2-szeres méret. Ez utóbbi is normálisan néz ki, de jobb ha kicsit szebben redőződik és több anyag van a függönyben.

2023. aug. 9. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ :)


Nemsokára fogunk költözni és oda fog kelleni az ablakra ez a függöny, úgyhogy jelenleg nincs rajta semmi, így nem tudom azt venni viszonyításnak :/


Csak a probléma az, hogy megláttam egy anyagot a neten, pont egy olyan webshopba aminek nincs üzlete, szóval nem tudok ott tanácsot kérni. De talán ha rájuk írok akkor segítenek online is.


Mondjuk most gondoltam csak bele, hogy lehet készen kell vegyem a sötétítőt ha földig érőt akarok, mert széltébe minden anyag csak 140 vagy 160 centi.

2023. aug. 9. 10:33
 3/5 anonim ***** válasza:
80%
Ha túl sokat veszel, akkor elvesz a lakás területéből, ha mellette pl. ágy is van. Szerintem elég a 1,5-1,8-szorosa.
2023. aug. 9. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
81%

#2 Ezért javasoltam, hogy nézd meg ablakon. Mondjuk szüleidnél, barátoknál, egy fogorvosnál. Ahol tetszik a redőzése és ilyet szeretnél magadnál is látni, ott nézd meg a szélességét és akkor tudsz dönteni.

Nálam van varratott függöny - az 150cm széles. Van vett függöny, az 150cm és 2m széles, többféle van szobánként más és más szélességgel azonos méretű ablakokra. Meg van ahol simán csak lepedő a sötétítő. Vettem szép, egyszínű, sötét lepedőt, annak varrtam nekem tetsző szalagot hosszában a szélére, ettől lett egyedi. Az 2m széles darabja.

Nekem így tetszik, de van aki szereti ha több a függöny.

Ahogy 3-as írta arra is figyelni kell mennyi helyet foglal. Ha vékonyabb az anyag akkor lehet több, az is elfér az ablak szélére húzva. Ha vastagabb az anyag, akkor szélesebb karnis kell miatta vagy keskenyebb fog látszani az ablakból, mert sok helyet foglal el a sötétítő a szélén széthúzva.

Neten nem jó anyagot venni ha nem ismered. lehet, hogy szépen néz ki, de amikor kézrbe veszed vagy ott kell lógjon az ablakodon, akkor meg nem fog tetszeni, mert túl könnyű/túl nehéz, túl vékony/túl vastag, esetleg gyűrődik vagy csak rossz a tapintása, nem jól zárja a fényt, túl áttetsző stb.

Érdemes a függönynél azt is figyelembe venni, hogy hőszigetelő is ha behúzod a sötétítőt. Nyáron jó ha a hőt kint tartja, a hátoldala esetleg világos, télen meg a hőt bent kell tartania, vagyis jobb ha kicsit vastagabb, erősebb anyag. Ezért kerül sok kész függöny többe, mert a két oldala nem egyforma és így ezt is tudja neked adni úgy, hogy szépen is néz ki kívülre és belülre is.

Előbb menj el egy textilboltba, nézd meg az anyagfajtákat, hogy melyik lenne nálad jó ablakon függönynek és utána már rendelhetsz neten is belőle. A konyhában én is sima nyomott mintás textilből varrtam függönyt, az inkább dekorációs célú, nagyon ritkán van behúzva, az számít mi a mintája és az ablak szélét díszíti. Még hozzá illő terítőt is varrtam az anyagból. De a nappaliba már kell, hogy kint tartsa a fényt, a hálószobában meg fontos, hogy vastag legyen és tényleg sötétítsen, mert keleti oldal és már hajnalban tűz be a nap azon az ablakon.

2023. aug. 9. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Húha, köszönöm a sok jó tanácsot :)
2023. aug. 9. 11:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!