Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » "Liberté, Égalité, Fraternité!...

"Liberté, Égalité, Fraternité! " Valóban ideje múlt fogalmak?

Figyelt kérdés
Érdekesnek tartom, hogy akik nem értenek egyet a liberalizmussal, az egyenlőséggel, azok MINDEGYIKE úgy képzeli, hogy az egyenlőtlenségben ő a vezető, uralkodó oldalon lenne, és az egyenlőtlenség VALAKI MÁSNAK a kárára valósulna meg... Kíváncsi lennék rá, hogy vajon AKKOR IS tetszene-e a dolog, ha az egyenlőtlen társadalomban ő lenne a jogfosztott?
2011. márc. 19. 16:54
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Csak emlékeztetőként:


A francia köztársasági jelmondat első szava, a liberté (szabadság), eredetileg abszolút liberális értelemben fogant. Az 1795. évi Emberi és polgári jogok nyilatkozata a következőképpen fogalmazza meg: "A szabadság lényege, hogy azt tehetjük, ami nem árt mások jogainak." "Szabadon élni, halni" – volt a köztársaság egyik leggyakrabban használt jelmondata. Maximilien de Robespierre kormányzása alatt a szabadság azok részére volt megadva, akik hatalmon voltak: "Nincs szabadság a szabadság ellenségeinek" volt a nagy terror legfőbb jelmondata.


A köztársaság mottójának második eleme, az égalité (egyenlőség) szó arra utal, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, a származás és a társadalmi helyzet szerinti megkülönböztetést eltörölték, és hogy mindenkit aszerint ítélnek meg, hogy eszközökkel járul hozzá az állam kiadásaihoz.


A köztársaság mottójának harmadik elemét, a testvériséget (fraternité) a következőképpen határozták meg a III. esztendei (1795) alkotmány bevezetőjében foglalt emberi és polgári jogok és kötelességek nyilatkozatában: "Ne tégy olyat mással, amit nem akarsz, hogy más tegyen meg veled; tégy mindig olyan jót másokkal, amit magad is szeretnél."

2011. márc. 19. 16:55
 2/13 anonim ***** válasza:

Nem, miért lenne. Nem, egyértelmű.

"Az emberi hülyeség határtalan."

ismeretlen szerző

:)

2011. márc. 19. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ezek üres szavak, ha nincs mögötte cél, filozófia, érzelmi tanítások akkor csak fejetlenség. Semmivel sem él most kevesebb rabszolga a világban, mint 300 éve. A liberalizmus egy eszköz a hatalomátmentésre, egy álarc és semmi több.
2011. márc. 19. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Szabadság,egyenlőség e kettőről álmodunk......:)))
2011. márc. 19. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ne felejtsd el, hogy a szabadság, egyenlőség, testvériség sem valósult meg teljesen! Gondolj a jakobinusokra, a legszélsőségesebb erőre! Akik nem értettek egyet velük, azt ellenségnek kiáltották ki, és már ment is a nyaktiló alá. Tudom, elcsépelt példa, de a jakobinusok a vendée tartománybeli ellenforradalmi felkelésért bosszúból kb. 200000 civilt mészároltak le, és porig rombolták a tartományt.

Ezek a jelszavak sose valósultak meg, mindig az diktál, aki hatalmon van.

2011. márc. 19. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

17:27-es

Ha nem értesz egyet az egyenlőséggel, nem muszáj egyenlő jogú állampolgárnak tekintened magad. Bármikor szabadon LEMONDHATSZ a jogaidról. (Ez is csak a szabadságodat jelzi...)

2011. márc. 19. 18:42
 7/13 A kérdező kommentje:

"Ezek a jelszavak sose valósultak meg, mindig az diktál, aki hatalmon van."

Igen, ez így van. De ettől függetlenül TÖREKEDNI kell a megvalósításukra. Szerintem egy olyan rendszer, amelyet a többség akarata irányít, sokkal pozitívabb, mint ahol egy diktátor mondja meg a tömegeknek, hogy hogyan kell élni.


Akinek pedig más a véleménye, annak ugye semmi baja nem is volt az MSZP kormányzásával, a Gyurcsány-korszakkal, és most nem is hangoztatja, hogy a Fidesz 2/3-dal kormányoz - hiszen a többségi irányítás az csak egy demokratikus csökevény ugye???

2011. márc. 19. 18:47
 8/13 anonim ***** válasza:

Kérdező! 18:39-es vagyok.

Nem mondtam, hogy demokratikus csökevény, és nem is vagyok baloldali, csak azt mondtam, hogy a demokráciában is egy szűk elit uralkodik és a saját érdekeit nézi. Eddig az MSZP diktált, ezután a Fidesz.

2011. márc. 19. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Igen, ez a képviseleti demokrácia hátránya.

(Sajnos a közvetlen demokrácia (ahol mindent népszavazás útján döntenek el) egy több milliós országban keresztülvihetetlen.) De még mindig jobb, mint egy diktatúra, nem?

2011. márc. 19. 21:40
 10/13 anonim ***** válasza:

Ettől a jelmondattól a szőr áll fel a hátamon. Amúgy a szószólói ha komolyan gondolták ezt nem kellett volna nekik is befeküdniük a giotin alá miután kipróbálták a leköszönő uralkodói garniturán? Csak úgy az egyenlőség és a tesvériség nevében :)


Minden ember egyenlőtlen. A gazdag bármit megtehet én nem. Egyenlőtlen a szent és a bűnöző, az erkölcsös és az erkölcstelen a dolgozó és a tolvaj, a munkás a hivatalnok, a katona, a bankár. Minden ember egyenlőtlen. Testvériség? Nekem nem testvérem sem a narkós, sem a tolvaj, sem a hazaáruló. Szabadság? Mégis mi alól?

2011. márc. 20. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!