Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Vannak itt olyanok, akik...

Vannak itt olyanok, akik aktivan emlekeznek a delszlav haborura?

Figyelt kérdés
Az is hasonlo volt, mint az ukran orosz haboru? Mire emlekeztek belole? Nyilvan akkor meg nem volt internet (vagy legalabbis nem olyan elerheto kozelsegben), de akkor is mentek a spekulaciok?

#Delszlav haboru
2022. márc. 1. 18:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%
Nemtom, de bejelöltem figyelt kérdésnek.
2022. márc. 1. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
91%

az belső háború volt, nem külső lerohanás.

más volt, de sokkal véresebb.

2022. márc. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
90%
Akkor voltam 4-5 éves mikor a NATO bombázta Szerbiát. Duna melletti városban lakom, a déli határtól pár tíz kilóméterre. Arra emlékszem hogy az utakon gyakran lehetett látni katonai konvojokat a déli határ felé tartva, arra nem emlékszem hogy milyen, talán NATO-konvojok lehettek. Éjszaka pedig gyakran lehetett hallani vadászgépeket, Magyarországon keresztül a Dunát követve jutottak el a szerb városokig, például Belgrádig.
2022. márc. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
90-es években voltam tizenéves Cegléden, akkoriban sokszor feljött a téma (mondjuk akkor a szerbek évek óta háborúztak "Nagy-Szerbia" létrehozásáért, akiknek jóval kisebb volt a hadseregük, atomjuk se volt, a NATO is csak akkor szállt be végül, mikor az albánok ellen kezdtek nagyban öldökölni, szóval elég más volt, mint a mostani ukrán helyzet...)
2022. márc. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
polgárháború volt, akkor senki nem gondolt arra hogy más országok is csatlakoznak.
2022. márc. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Gyorsan beléptették Magyarországot a NATO-ba, hogy egy-két hét múlva USA használhassa a légterünket.

Nem lehet tudni, hogy enélkül mikor lettünk volna nato-tag.

Egyesek féltek a megtorlástól, hiába lettünk nato tag.

2022. márc. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
#6 Mondjuk Barcs "véletlen" bombázása után elhiszem hogy félt az ország a háborúba lépéstől.
2022. márc. 1. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
92%
Nem olyan volt, mint az ukrán-orosz. Nem 2 ország háborúzott, hanem egy országon belül a különféle népségek (horvát, szerb, bosnyák). Mondjuk ők végig csak háborúztak egymással kvázi az egész történelmük alatt, szóval ez nem volt nagy kunszt. Mindenki más csak nézte, hogy azok hogy öldöklik egymást, kisujját se mozdította. De aztán egyszercsak elindultak az arab országokból a muzulmán dzsihádisták a bosnyákok segítésére, válaszul pedig Európából a neonáci félkatoni szervezetek a horvátok, szerbek segítésére. Az amerikaiak ekkor befostak és szétbombázták az országot.
2022. márc. 1. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen emlékszem, többek között akkor voltam katona, amikor néhány lövedék áttévedt Magyarországra. Elég erősen figyeltük a híreket, hogy esetleg Magyarország így vagy úgy bevonódik-e a háborúba.


Nagyon más volt a helyzet. A délszláv háború polgárháborúnak indult, majd függetlenségi háborúvá vált. Horvátország, Bosznia és Szlovénia független országot akart, míg Szerbiának a közös államalakulat volt az érdeke.

Ott is volt néhány "fura" vezető, Jugoszlávia köztársasági elnöke, Milosevics, a horvátoknál Frano Tudjman (azt hiszem szintén köztársasági elnök lett) és a bosnyákoknák Izetbegovics. Mindhárman teljes erőből nyomták a nacionalista gombot a saját oldalukon. Szlovénia viszonylag gyorsan kiszállt a játékból, egy rövid, 10 napos háborúval ők el is érték a függetlenségüket. Annyiból volt egyszerűbb helyzetük, hogy az etnikai határok nem különböztek túlságosan az új ország államhatáraitól. A horvát, bosnyák, macedón és szerb ellentét viszont egy nagyon hosszú háborúba torkollott. Különösen a Koszóvóért folytatott háború húzódott el, mivel azt a szerbek ősi szerb földnek tekintették, de etnikailag az albán nemzetiségű lakosság volt/van többségben. Szerbia a mai napig nem ismeri el független államként Koszovót.

A külföldi segítség tekintetében akkor is ment a spekuláció. Kezdetben csak ENSZ békefenntartók mentek, és csak jóval később kezdődtek NATO akciók. Úgy emlékszem a szárazföldi műveletek jórészt ENSZ missziók voltak.

2022. márc. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon zavaros időszak volt.

A fő problémát az etnikai tisztogatások adták. Engem elsősorban a horvát, szerb összecsapások érdekeltek.

A korábbi jugoszláv időszakban a különféle nemzetiségek főleg az etnikai határokon nyomultak be egymás területeire, de nem keveredtek össze jelentős mértékben. A legnagyobb etnikai közösség a szerb volt, arra épült jugoszlávia. Így aztán amikor szétszakadt az ország, minden új államban voltak etnikai kisebbségek, de úgy, hogy egy adott szűk területen ők lettek többségben. Erre aztán a milíciák el akarták ezeket zavarni a területükről, ám a saját milíciáik meg átmentek ezekbe a régiókba és ők meg a területet akarták elcsatolni és a civilek, a lakosság sorsa attól függött, melyik fegyveres csoport győz.

Aztán ugye bosszúhadjáratok is voltak, ha valahol lelődöztek szerbeket a horvátok, akkor azok bosszút álltak egy másik helyen, vége, hossza nem volt az atrocitásoknak.

Különösen Boszniában volt harakiri, mert ott még az Iszlám is bekavart, ugye volt mohamedán rész is jugóban, népirtás népirtás hátán.

Viszonylag pártatlannak mutatkozott a tájékoztatás, persze egy csomó mindent utólag tudtunk meg. A tömegsírokba nem került be mindenki, előfordult, hogy voltak túlélők, így sok minden kiderült, de mindegyik népcsoport gyilkos és áldozat is volt egyúttal. Most elég egyoldalúan látjuk az eseményeket, mindent az ukránok szemszögéből kommentálnak, az oroszoktól szinte semmi hír nincs, akkor nem így volt, tényleg elég pártatlan volt a világ, illetve egyszer hol inkább ide, aztán később meg hol oda hajlott kicsit a közhangulat, amíg a NATO be nem rágott, mert főleg a szerbek szegték meg folyton a tűzszünetet, illetve úgy tűnt, mert ők persze mindig csak visszaütöttek állításuk szerint.

Állatira fel volt hergelve a nép.

Annyira a legtöbb embert nem érdekelte már nálunk, pontosabban olyan hosszú ideig ment a marakodás, hogy kicsit ráuntunk, elkopott a kezdeti szenzációja, ha ez az ukrán konfliktus is eltart egy darabig, akkor látható lesz a változás mondjuk három hét, két hónap, fél év múlva, ugye akkor is ez volt, egy idő múlva már csak pár percre kapta fel a fejét az ember, ha meghallottuk, hogy valahol egy csomó embert agyonlőttek ezek, vagy azok, de annyira mindennapossá váltak a szörnyűségek, amik ellen semmit nem lehetett tenni, hogy a végén alig törődtünk vele.

Aztán elcsitultak, majd fellángoltak az ellenségeskedések, mikor hogy, már ők maguk is borszasztóan unták, szerencsénkre nekünk nem volt félnivalünk egyiktől sem, miránk nem volt ez semmi hatással.

Én Budán laktam akkor, így azt nem tudom, hogy a határ közelében más hogyan élte meg ezeket az eseményeket.

Olyan nagy erők nem voltak, mint a mostani konfliktusban, bár arról voltak hírek, hogy egyes államok, például a görögök, vagy a törökök, sőt a ruszkik is támogattak egyes népeket, de csak a fű alatt, vagyis nem nyilvánosan, így nem csaptak sosem nagy erők össze, legalább is nem akkorák, mint most, az orosz-ukrán háborúban.

2022. márc. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!