Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Azt olvastam hogy bizonyos...

Azt olvastam hogy bizonyos II.világháborús gépeken, például az éjszakai vadászokon volt barát-ellenség felismerő rendszer (IFF), hogyan működtek ezek?

Figyelt kérdés
2022. szept. 28. 06:20
 1/6 anonim ***** válasza:
51%
Kinéztek az ablakon és látták hogy barát vagy ellenség. :)
2022. szept. 28. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom folyamatosan nyomtak egy rádiójelet, mást nem tudok elképzelni, radarral még igencsak bonyolult lett volna akkor.
2022. szept. 28. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Gépeken volt egy antenna ami folyamatosan jeleket sugárzott a radaron meg úgy mutatkozott meg hogy nagyobb pöttyként jelent meg . De magukon a gépeken nem volt még radar ez a rendszer az otthoni légvédelemnek volt fontos
2022. szept. 28. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

2-es: pedig nem! :)


A korai brit IFF rendszerek úgy működtek, hogy a gépen volt egy adóvevő, amely ha radarjelet érzékelt, akkor kibocsátott magából egy azonos frekvenciájú, de erősebb és hosszabb jelet. Ezáltal a radarkezelő tudhatta, hogy ha a visszatérő jel erős és hosszú, akkor az adott jel egy baráti géptől jön, nem pedig ellenségestől. A probléma ezzel persze az, hogy az ilyen IFF rendszerek csak egyféle radarral kompatibilisek, hiszen az adóvevőt rá kell hangolni az adott radar frekvenciájára, különben nem működőképesek. A későbbi brit IFF-ek már a kérdés-válasz elvén működtek, tehát a radarkezelő kiküldött egy kérdőjelet (egy külön erre a célra kijelölt frekvenciasávban), a gépre felszerelt adóvevő pedig visszaküldött egy válaszjelet. Ennek további előnye, hogy nem csak IFF célokra lehetett használni, hanem egy-két egyéb üzenet (pl. mayday) küldésére is használhatóak voltak.


A németek már a kezdettől fogva a bonyolultabb, morse-jeleket használó rádiós megoldást használták, hasonlóan a kérdés-válasz elvét követve, ők viszont ezt még titkosították is. Papíron ez biztonságosabb, azonban ez egy olyan bonyolult IFF-rendszert eredményezett, hogy gyakran meghibásodott, vagy a pilóták rosszul állították be a rendszert, így kevésbé volt hasznos, mint a brit IFF-rendszerek. Arról nem is beszélve, hogy a britek 1944-ben sikeresen feltörték a német IFF-rendszert, és kifejlesztették a Perfectos adóvevőt, amely a német IFF rendszert kihasználva dedikált radar nélkül is pontosan meg tudta határozni a német éjszakai vadászgépek pozícióját, így a németek kénytelenek voltak felhagyni az IFF-rendszerük használatával.

2022. szept. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!
2022. szept. 28. 11:19
 6/6 anonim ***** válasza:
Ahogy a #4-es is írja, volt már egy kezdetleges protokoll. A műszaki problémák mellett további gond volt, hogy a földi irányítók végezték a célravezetést, ők mondták meg a közelgő vadászoknak hogy amire rámozdultak az saját v. ellenséges kötelék. A vadászgép ha már ott volt max. vizuálisan tudta azonosítani a célt.
2022. szept. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!