Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Lesz 3. Vh? (Kérdésed túl...

Lesz 3. Vh? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú.)

Figyelt kérdés
Szerb-Koszovó háború napok kérdése is kitör, akkor kifog törni a boszniai szerbek és bosnyákok között is. Kína és Tajvan között is puskaporos a helyzet, 2 Korea között szinten. Távol keleti háború esetén Japán is beszállna illettve az USA is.
2022. dec. 27. 08:33
 1/7 Hans Pötterman ***** válasza:
Ezt senki nem tudja pontosan, kár itt jósolgatni
2022. dec. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
34%
Természetesen lesz. Még néhány hónap. Addig bírd már ki, aztán mehetsz frontszolgálatra.
2022. dec. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%

Ezt senki sem tudja megjósolni - aki ezt tudja, az az ötös lottót is megjósolná.


Vannak, akik szerint már most 3. világháború van, pl. a pápa, meg a Bogár László-féle elmeroggyantak, ami persze nyilvánvalóan nem igaz.


Mindenesetre a szokásos megmondások, hogy nem lesz, mert senkinek se érdeke, mert mindenki bukna rajta, mert gazdasági összefonódások, meg hogy Oroszország még Ukrajnával se bír el, stbstb., ezek sokkal inkább a wishful thinking kategóriába illenek, mintsem valódi érvek.


I.

A gazdasági összefonódások meg a senkinek se érdeke c. dumák egyáltalán nem újkeletűek, Norman Angell 1909-ben a The Great Illusion című könyvében is már "megjósolta", hogy európában nem lesz több háború, mert gazdaságilag annyira összefonódtak már az országok, hogy senkinek se éri meg.

5 évvel később kitört az első világháború.


II.

Világháborúk nem úgy törnek ki, hogy valaki bal lábbal kel fel reggel, és elhatározza, hogy világháborút csinál.

Az első világháború abból a helyzetből eszkalálódott, hogy az osztrák-magyar monarchia odament rendet rakni a balkánra. Nem akartak ők világháborút, dehát az lett belőle.

Hitlernek sem az volt a célja, hogy világháborút robbantson ki.

Először csak a birodalomhoz csatolta Ausztriát(anscluss).

Nem tett igazából senki semmit.

Aztán bekebelezte a Szudéta-vidéket.

kkor se csinált senki semmit.

Utána Csehországot is megszállta.

Még ekkor se tett senki semmit.

Utána Lengyelországot, és ez lett az a lépés végül, ami világháborúhoz vezetett.


III.

Igen, egyelőre úgy néz ki, hogy Oroszország nem bír el Ukrajnával, de a háború már elindult.

Innentől kezdve nem teheti meg Oroszország, hogy ja, bocs, benéztük, hazamegyünk, visszamódosítjuk az alkotmányt, mégse a mienk az a 4 megye.

Folytatnia kell, és folytatni is fogja, és egyre komolyabb a veszélye annak, hogy a nukleáris arzenálját felhasználva fogja érvényesíteni az akaratát.


IV.

Kína versenyt fut az idővel, lépéskényszerben van, hogy megszerezze Taiwan-t.

Az elmúlt ~40 évben Kína brutálisan fejlődött gazdaságilag és katonailag, viszont mostanában megtorpanni látszik - gazdasági, demográfiai bajok vannak, plusz most a Covid is.

Sokan erre azt mondják, hogy pont ezért nem fog lépni, viszont van egy olyan logikája is a dolognak, hogy pont most KELL lépnie, mert most a legkisebb az erőkülönbség közte és az USA között - 40 évig güriztek, hogy ledolgozzák a hátrányukat, nem sikerült ugyan teljesen, de innentől kezdve lejtmenetbe kerülnek, tehát a belátható jövőben csak nagyobb lehet az erőkülönbség.

Főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az amerikai chip-szankciók elvágták Kínát a high-tech chipektől. Eddig még csak ideológiai oka lett volna Taiwan annektálására, mert a chipeket simán megvette onnan pénzért, mostmár kőkemény gazdasági oka is van rá, ugyanis a high tech lehet az az út Kína számára, amivel továbbléphet az olcsó munkaerőre és tömegáru-exportra alapuló, már lassuló modellből.


Úgyhogy nagyon is lehetséges egy harmadik világháború - én úgy gondolom, hogy valószínűbb, hogy az elkövetkező 10 évben bekövetkezik, mint az, hogy nem.

2022. dec. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Isti22 ***** válasza:
2022. dec. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Lehet hogy lesz, lehet hogy nem lesz.
2022. dec. 27. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól eltekintve, hogy a leírtak nagy részével egyetértek, lenne pár észrevételem:

"Innentől kezdve nem teheti meg Oroszország, hogy ja, bocs, benéztük, hazamegyünk, visszamódosítjuk az alkotmányt, mégse a mienk az a 4 megye."


De, pontosan megteheti és főleg azért teheti meg, mert nem egy demokrácia. Nagyjából egy délután alatt át lehet verni az egészet, alkotmánymódosítással, törvénymódosításokkal, stb-vel együtt.


"Folytatnia kell, és folytatni is fogja, és egyre komolyabb a veszélye annak, hogy a nukleáris arzenálját felhasználva fogja érvényesíteni az akaratát."


Az atomháborúban nincsenek nyertesek, ezt minden atomfegyvert birtokló ország vezetése felfogta egészen idáig. Kétlem, hogy pont a kettő legrutinosabb "versenyző" egyike, Oroszország fogja jégre tenni saját magával együtt a fél kontinenst egy atomháborúval. Se a széles tömegeknek beadott háborús indokával, se a saját érdekeivel nem fér össze az, hogy atomfegyvereket vessen be olyan területeken, amiket elvileg a saját magáénak tart, a rajta élő ukránokat pedig orosznak tekinti.


"Kína versenyt fut az idővel, lépéskényszerben van, hogy megszerezze Taiwan-t."


A kommunista Kínának Tajvan sokkal nagyobb hasznot nyújt, mint állandó képzeletbeli ellenfél, akivel lehet rémisztgetni a világot és a saját lakosságát, cserébe sosem üt vissza.


"Sokan erre azt mondják, hogy pont ezért nem fog lépni, viszont van egy olyan logikája is a dolognak, hogy pont most KELL lépnie, mert most a legkisebb az erőkülönbség közte és az USA között"


Most a legkisebb, de Kínának óriási a kitettsége a külső nyersanyagokkal és technológiával szemben, továbbá katonailag kanyarban sincs az USA-hoz képest és a kifejezetten alacsony katonai költségvetése nem is abba az irányba visz, hogy ez valaha változni fogna.

Ráadásul épp most nézik végig, hogy a saját hadseregüknél bizony a legtöbb szempontból fejlettebb és jobban felszerelt orosz hadsereg lebőg Ukrajnában. Lakosságarányosan Európa legszegényebb állama ellen nem bírnak.


"Eddig még csak ideológiai oka lett volna Taiwan annektálására, mert a chipeket simán megvette onnan pénzért, mostmár kőkemény gazdasági oka is van rá, ugyanis a high tech lehet az az út Kína számára, amivel továbbléphet az olcsó munkaerőre és tömegáru-exportra alapuló, már lassuló modellből."


Van egy olyan sanda gyanúm, hogy ha BÁRMI lehetősége is felmerül annak, hogy kínaiak kezére kerülnek ezek az üzemek, nagyjából a szó szerinti sárga földig lőné őket az USA... már ha nem tenné meg eleve a tajvani vezetés.


"Úgyhogy nagyon is lehetséges egy harmadik világháború - én úgy gondolom, hogy valószínűbb, hogy az elkövetkező 10 évben bekövetkezik, mint az, hogy nem."


Megintcsak hiányolom azt a leírásodból, hogy hol látod a szembenálló hatalmi tömböket? A NATO-val szemben nincs semmi. Különálló kisebb-nagyobb országok, akikben maximum annyi a közös, hogy propaganda szinten utálják a nyugatot, de egyébként meg boldogan kereskednek vele. Nincsenek közös célok vagy érdekek.

2022. dec. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
52%

"De, pontosan megteheti és főleg azért teheti meg, mert nem egy demokrácia. Nagyjából egy délután alatt át lehet verni az egészet, alkotmánymódosítással, törvénymódosításokkal, stb-vel együtt."


Nyilván, elvileg mint ország megtehetné, viszont nem fogja, és épp azért nem fogja, mert nem demokrácia, hanem a putyinista elit diktatúrája. Tehát ott az elit számára egy ekkora pofára esésnek nem annyi lenne a következménye, mint egy demokráciában, hogy a következő választáson leszavazzák, oszt' jónapot, hanem az egzisztenciájuk és valószínűleg az életük is a tét.

Ezért nem fognak visszakozni.


"Az atomháborúban nincsenek nyertesek, ezt minden atomfegyvert birtokló ország vezetése felfogta egészen idáig. Kétlem, hogy pont a kettő legrutinosabb "versenyző" egyike, Oroszország fogja jégre tenni saját magával együtt a fél kontinenst egy atomháborúval. Se a széles tömegeknek beadott háborús indokával, se a saját érdekeivel nem fér össze az, hogy atomfegyvereket vessen be olyan területeken, amiket elvileg a saját magáénak tart, a rajta élő ukránokat pedig orosznak tekinti."


Atomfegyverek bevetése Ukrajna ellen nem jelent atomháborút. Ukrajnának nincsenek atomfegyverei. Tehát a nukleáris válaszcsapás veszélye nélkül bevetheti Oroszország a nukleáris arzenálját.


"A kommunista Kínának Tajvan sokkal nagyobb hasznot nyújt, mint állandó képzeletbeli ellenfél, akivel lehet rémisztgetni a világot és a saját lakosságát, cserébe sosem üt vissza."


Ez csak ilyen hasraütős bemondás, semmilyen érvet nem látok mögötte.


"Most a legkisebb, de Kínának óriási a kitettsége a külső nyersanyagokkal és technológiával szemben"


A külső nyersanyag-függősége annyi, hogy nincs elég olaja, viszont pont mostanában oldja ezt meg azzal, hogy a ruszkik elvágták magukat a nyugati piacoktól, így aztán Kína olcsón vásárolhat ruszki olajat.


A technológiai függőség pedig épp arra sarkallja őket, hogy megszerezzék Taiwant.


"továbbá katonailag kanyarban sincs az USA-hoz képest, és a kifejezetten alacsony katonai költségvetése nem is abba az irányba visz, hogy ez valaha változni fogna."


Nem feltétlenül kell az USA-val pariban lennie, vannak atomfegyverei. És elég annyit tennie, hogy készültségbe helyezi a nukleáris arzenálját, és kinyilvánítja, hogy aki beavatkozik a taiwai ügybe, arra mennek a nukkok. A ruszkik is pont ezt csinálták, és sikeresen távol is tartják a nyugatot attól, hogy tevőlegesen beavatkozzon.


"Ráadásul épp most nézik végig, hogy a saját hadseregüknél bizony a legtöbb szempontból fejlettebb és jobban felszerelt orosz hadsereg lebőg Ukrajnában. Lakosságarányosan Európa legszegényebb állama ellen nem bírnak."


:DD


A orosz hadsereg semmivel sem fejlettebb a kínainál, csak a nukleáris arzenál tekintetében. Repülés-technológia területén a kínaiak már lehagyták a ruszkikat, az USA-n és néhány szövetségesén kívül csak Kínának vannak rendszeresítve nagy számban pl. lopakodó harci gépei.


Ráadásul Taiwan és Ukrajna teljesen összehasonlíthatatlan.

Ukrajna egy ~40 milliós ország és egy 600 ezer km2-es terület, mezőgazdaságilag, energetikailag önellátó(volt).

Taiwan egy harmad magyarországnyi sziget és laknak rajta több, mint 20 millióan.

Még csak partra sem kell szállnia a PLA-nak, elég, ha blokádot von a sziget köré, és a taiwaniak éhendöglenek.


Egyébként pedig a ruszki lebőgésből azt a következtetést is le lehet vonni, hogy nem kell sz-rakodni - nem 190 ezres erővel páncélos hadoszlopokkal kell letámadni egy 40 milliós országot.


Hanem tengeri blokád, légierő, USA-féle shock and awe taktikával lopakodó bombázókkal haza kell vágni rögtön az elején minden katonai és energetikai infrastrukturát, és kész.



"Van egy olyan sanda gyanúm, hogy ha BÁRMI lehetősége is felmerül annak, hogy kínaiak kezére kerülnek ezek az üzemek, nagyjából a szó szerinti sárga földig lőné őket az USA... már ha nem tenné meg eleve a tajvani vezetés."


Lásd fentebb, nukleáris fegyver-lóbálással kívül tartani az USA-t a konfliktusból.

A taiwani vezetésnek ebben az esetben pedig semmi reménye nem lenne a győzelemre, fegyvert, kaját, egyebet a blokád miatt nem kapnak, így aztán maradna a megadás.


"Megintcsak hiányolom azt a leírásodból, hogy hol látod a szembenálló hatalmi tömböket? A NATO-val szemben nincs semmi. Különálló kisebb-nagyobb országok, akikben maximum annyi a közös, hogy propaganda szinten utálják a nyugatot."


Oroszok, kínaiak, észak-korea, irán, venezuela, nicaragua, kuba, szíria - hiszen mindegyiküket szopatja az USA által dominált gazdasági világrend a szankciókkal.

Közös érdek ennek a hegemóniának a megtörése.

Az oroszok, a kínaiak, az észak-koreaiak és az irániak már közelednek egymáshoz elég nyilvánvalóan, tehát a hatalmi tömb formálódik.


"de egyébként meg boldogan kereskednek vele. Nincsenek közös célok vagy érdekek"


Épp ez a lényeg, nem kereskednek, nem kereskedhetnek vele és a szövetségeseivel szabadon a szankciók miatt.

De amúgy már a korábbi hozzászólásomban is leírtam, The Great Illusion c. könyv 1909, az, hogy valakivel kereskedsz, lóf-szt se számít, ez csak ilyen széplelkű liberális érv, hogy a kereskedelem megakadályozza a háborút - az első világháború előtt is kereskedett mindenki mindenkivel európában, ha ez igaz lenne, amit írsz, akkor nem robbant volna ki az I. vh.

2022. dec. 27. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!