Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogyan értelmezitek, azt a...

Hogyan értelmezitek, azt a felfogást, hogy a világ két részre tagolódott? Funkcionáló mag+nem integrálódó rés

Figyelt kérdés
világ két részre tagolódik, az ún. "funkcionáló magra" és "nem integrálódó résre", ezt Ti hogyan értelmezitek, milyen hatása lehet ennek? Ez kitől ered? könyv-személy?
2009. máj. 31. 09:46
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Én úgy értelmezem, hogy van az emberiségnek az a fele, amelyik teszi a dolgát (lásd... elmegy dolgozni mindennap, család, törvénytisztelő stb polgár) tehát a társadalom hasznos tagjai, és van az a réteg amelyik nem hajlandó követni ezt a sémát (lásd... anarchisták stb) és velük vannak a gondok, ők kerülnek börtönökbe, ők gyilkolnak, és ellene vannak a fejlődésnek és a társadalmi normáknak.


Nem tudom kitől származik de én így értelmezem.

2009. máj. 31. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Íme a világtérkép:

[link]


A magországok azok, amelyek bekapcsolódtak a globális gazdasági rendszerbe. Termelnek és kereskednek. A résországok nem működnek jól. Válságban vannak, háborúznak, kereskedelem helyett zsarolni próbálnak (ld. É-Korea), államaik kudarcosak (failed states). A rés és a mag határán alacsony szintű háború zajlik (Afganisztánban, Irakban stb.), melynek célja az, hogy a rés felől a bomlás, a káosz ne hatoljon be a magba. A végcél azonban a Rés összenyomása.

2009. jún. 3. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha egy tippem lehet, akkor szerintem Francis Fukuyama találta ki. Amúgy ez csak egy eszköz arra, hogy megideologizálják a neoimperalizmust pl. az iraki beavatkozást.

Amúgy tetszik a térkép, amit az előttem szóló csatolt. Magyarország déli megyéi is nem-integrálódó öveztbe esnek, akárcsak Románia egésze, vagy Szingapúr, Malájzia míg mondjuk Ukrajna, és Oroszország a funkcionáló mag része. Na ennyit az elmélt politikától független tudományos megalapozottságáról.

2010. jan. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

tegnap 22:01


Nem Fukuyama találta ki. Gondolom te is egy nagyműveltségű, Győzike-show-n szocializálódott emberke vagy, aki két kortárs politikai gondolkodó nevét hallotta már (Fukuyama, Huntington), és időnként amikor értelmesnek akar tűnni, bedobja a két név egyikét.

2010. jan. 30. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves ma 08:34, én tegnap 22:01 vagyok.

Egyáltalán nem értem, hogy miért kellett a torkomnak esned. (Csoda, hogy le nem pontoztál.)

Előszöris, mint írtam ez csak EGY TIPP, ha egy tippem lehet. Nem okoskodni akartam, engem is érdekel a kérdés, azért is jöttem vissza, hogy megnézzem, hátha valaki tájékozottabb nálam. (Persze utána is járhattam volna a neten, de ha a kérdezőnek sem sikerült, akkor gondolom nem olyan könnyű és este tízkor inkább aludni megyek.)

Másrészt soha nem nézem a Győzike-showt, de szerintem ez az égegyadta világon semmit sem jelent. Nem hiszem, hogy önmagában ez minősítene egy embert.

Harmadsorban nem csak őket ismerem, pl. sokáig úgy volt, hogy a diplomadolgozatomat Jacques Attali egyik könyvére építem fel, de aztán inkább valami gyakorlatiasabb témát választottam. És az is igaz, hogy nem ez a szakterületem, mert a közgazdászként csak a világkereskedelem és a gazdaságpolitika és persze a közgazdaságtan elmélettörténetét tanultuk, azt is csak kb. a '60-as évekig. Ez az terminológia pedig nagyon újszerűnek tűnik, tehát szerintem minimum a SZU összeomlása utáni világpolitikai helyzetben született. Szóval valóban hiányosak az ismereteim. Mea culpa. De azért tippelnem csak szabad, nem?

Negyedrészt pedig nem értem, hogy honnan tudod, hogy nem éppen Fukuyama vezett ezt be. Vagy az a helyzet, hogy már átolvastad Fukuyama minden művét, azokat is, amelyek még nem jelentek meg magyarul és nem találkoztál vele, vagypedig tudod, hogy ki, mikor és hol használta először. Ezesetben pedig kérlek, hogy áruld el, mert már legalább ketten várjuk rá a választ!

Mellesleg Fukuyama elméletei amúgy sokat változtak szeptember 11. óta, (korábban számomra elképzelhetetlen lett volna, hogy ilyet írjon) de ezt csak egy tv interjúból tudom. Ráadásul George W. Bush közvetlen tanácsadója volt az iraki beavatkozás előtt.

Hasonló tartalmú fogalmakkal már Wallerstien is dolgozott, ez azóta is több ilyen besorolással is előrukkoltak már, de amiket én ismerek, azok mind pozitív és nem normatív elméletek voltak.

2010. jan. 30. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!