Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A szovjetek afganisztáni...

A szovjetek afganisztáni háborújában miért nem kellett részt venniük a Varsói-szerződés országainak?

Figyelt kérdés
A vietnámi háborúban (habár kis számban) de részt vettek az USA szövetségesei is (Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Korea).

2012. nov. 22. 14:58
 1/6 Komplikato ***** válasza:
84%
Miért gondolja a kérdező, hogy nem kellett? Nem verték nagy dobbra, meg talán nagy mennyiségben feltűnő lett volna. De az is csak nem rég derült ki, hogy pl. Vietnamban is ott voltak magyar tisztek az északiakat támogatni.
2012. nov. 22. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
pfff, én nem is tudtam, hogy a vietnámi háborúban magyarok is részt vettek. :(
2012. nov. 23. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én olvastam erről már korábban, katonai tanácsadók voltak (Vietnámban magyar katonatisztek), hogy ez pontosan mit jelentett, azt könnyen el tudom képzelni.


Afganisztánban nem tudom, hogy a szovjet hadseregen kívül kik voltak jelen, de az teljesen más jellegű konfliktus volt, mint Vietnám. A szovjet hadsereg megtámadta és megszállta Afganisztánt, az állam vezetőjét (de még a családját is, azaz a gyermekeket is) meggyilkolták.


A Szovjetunió úgy gondolta, hogy nem tűri az önállóskodást a közvetlen szomszédjában, egy vele határos államban. Az eredmény: 9 év háború, ki tudja hány halott (a wikipedia szerint több mint 15000 szovjet és kb. 100 000 afgán áldozat), kb. négymillió ember elmenekült.


Most látom, hogy nem kevesen támogatták a mudzsahedin mozgalmat, gondolom a szovjetek fitogtatni akarták az erejüket.

2012. dec. 5. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg kárpátaljai magyar szolgált a szovjet afgán háborúban,sokan soha nem tértek vissza.
2013. júl. 16. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Titusztitusz ***** válasza:
Azért mert az oroszok-szovjetek EZERSZER tisztességesebbek voltak már akkoris, mint az USA, ami állam már hosszú idő óta szívesen rángatja bele ugye a "szövetségeseit" a saját érdekei mentén vívott mocskos háborúiba, és ügyeibe...Mondjuk lehet szidni örökösen az oroszok-szovjetek sokszor féktelen brutalitását egy-egy háborújukban, de azt nem lehet elvitatni tőlük, hogy azért annyira nem nézték hülyének sohasem a szövetségeseiket-vazallusaikat mint az amik...(Ez alól talán a titokban nálunk is állomásoztatott atomfegyvereik jelentik a kivételt...Mondjuk lehet, hogy az akkori magyar vezető politikusok TÉNYLEG nem tudtak a dologrol, de az is lehet, hogy már csak utólag mondják ezt...)A 80-as évek elején- közepén amúgy ha minden igaz, finoman megpedzegették Kádárnak a szovjet vezetők egyszer egy konferencián, hogy: "Lehet hogy Magyarországnak is be kéne szállnia kisebb erőkkel az afgán háborúba", de miután állítólag Kádár úgy tett mint aki nemis hallott semmit, hát nem eröltették tovább a dolgot...Erröl tehát ennyit...Amúgy kis létszámu "megfigyelői státust" képviselő magyar katonák voltak kirendelve egyes afgán bázisokra a szovjet háború idején, de ezek nem vettek részt fegyveres harcokban ha jól tudom, tényleg csak tapasztalatszerzést végeztek mint megfigyelők...
2015. okt. 18. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Titusztitusz ***** válasza:
Másik...Láttam kicsit fentebb az egyik hozzászóló írását, aki a "Wikipédiát" idézte...Meg a háború személyi álldozatainak mérlegét sorolta fel...Innen üzenném a hsz. írójának, hogy ezen a téren a "Wikipédia" számai nem mérvadóak...És elképesztően nevetségesek...AZÓTA hogy a hsz szerzője idézte a szovjet veszteséglista számait, már a wikipédia is "helyesbített" kissé ha jól tudom, éshát az a 15 ezer azóta már 26660...(Vagy legalábbis amikor én régebben láttam az oldalt, már ez a szám szerepelt ott...Hogy most, jelen pillanatban mi áll ott, azt nem tudom, mivel az az egész szócikk annyira semmirevaló, és hiteltelen volt eddig is, hogy bele sincs kedvem most nézni...)Szóval a két szám közötti különbség is meglehetősen óvatosságra intő dolog szerintem...És jól mutatja azt, hogy micsoda dezinformációs terep a mai napig is ez az egykori háború...A háború VALÓDI számait nem lehet tudni szerintem a mai napig sem, de a témával foglalkozó kutatók úgy vélik jórészt, persze "nemhivatalosan", hogy a szovjet személyi veszteségek kb.40-150 ezer közzé tehetőek, az afgánoké pedig kb.2-3 millió közzé...Csak ennyivel szerettem volna kiegészíteni a fenti hozzászóló álltal írtakat...
2015. okt. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!