Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mikor kezdték el alkalmazni...

Mikor kezdték el alkalmazni vadászrepülőgépekben az infracsalikat?

Figyelt kérdés
2013. márc. 20. 17:08
 1/5 Gugu Gabor ***** válasza:
Marhára lusta vagyok szétnézni neten, de szerintem valamikor az 50 es évek vége felé az első infravörös rakéták idején.
2013. márc. 20. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Vietnámban használták először, a '60-as évek végén.
2013. márc. 21. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Miútán megjelentek a hőkővető rakéták.
2013. márc. 21. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Infravörös hőtükröket (passzív infracsalikat) az 50-es évek vége óta, hűtött tükröket a 60-as, forró pszeudocélpontokat (aktív infracsapdákat)a 70-es évek óta használnak, de a modern hőkövető rakétákat már egyre kevésbé lehet becsapni ezekkel.

A modern rakéták ugyanis nem egyszerűen a cél által kibocsátott célt követi, hanem a (tervezett) célpont 2 dimenziós hőképét keresi. A rakéta számítógépe olyan célpontot keres, amelynek nem csak a hőmérséklete felel meg a valószínű célpont hőmérsékletének, hanem az alakja is (például "vadászrepülő" alakú, vagy "bombázó" alakú). Ráadásul a hőérzékelés a 3-5 mikron hullámhosszúságú tartományból áttolódott a 8-13 mikronos tartományba, ahol a repülő eszköz hajtóművek már nemcsak hátrafelé, de oldalirányba is jelentős mértékben sugároznak, így a rakéta már nem csak hátulról, de oldalról is felismeri a célt.

Ellenlépésként, a hajtóművek hőkibocsátását csökkentő technikáknak köszönhetően a korszerű repülőgépek alig bocsátanak ki a környezetüknél melegebb levegőt, még hangsebesség fölött sem, mivel azt képesek utánégető nélkül is elérni. Így ezek a gépek kevesebb, a rakéták számára "hasznos" azaz értékelhető hőnyomot szórnak szét.


Hangsebesség fölött viszont már a súrlódás is termel gyenge hőt, amelyet az érzékeny célkoordinátorral ellátott infrarakéták érzékelhetnek. Ez a technika a hőkép kiértékeléssel együtt igen veszélyes fegyverré teszi napjainkban is a hőkövető rakétákat.


Némi ízelítő a témából:

[link]


Pedro

2013. márc. 23. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
Nekem még pár éve az elektronika tanárom még quadrális elerendezésü infra szenzoral magyarázta a mükődését. Amugy nem tudja valaki a niger bőrszin hullámhoszázt? Akor lehetne niger kővető rakétát épiteni.
2013. márc. 23. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!