Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért így vívták a 17-18-19...

Miért így vívták a 17-18-19 században a csatákat? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Szinte minden filmben olyanok ezek a csaták, hogy felsorakozik egymás előtt a két sereg, és kb. 20 m-ről elkezdik egymást puffogtatni ezekkel a régi kovás és egyéb kezdetleges puskákkal. Oké addig van értelme, hogy lőnek egyet, de utána ennek mi értelme van? Lőnek egyet, és utána szépen vigyázzba állva megvárják amíg az ellenfél is lő rájuk egy sortüzet utána meg töltenek és kezdődik elölről. Ennek szerintem semmi értelme sincs, miért nem rohantak az első sortűz után egymásnak bajonettel?

Lehet, hogy kicsit lüke vagyok ehhez :D :S (google-vel már próbálkoztam, de nem találtam semmi használhatót)


2009. szept. 27. 19:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%

Nem tudom,hogy milyen filmben láttad ezt.A régi puskákba,ágyúkba csak egy lövedék volt.Ha azt kilőtték az ellenségre,csak akkor tudtak újra lőni,ha újratöltöttek.Volt olyan puska,amibe beletették a lőport,és még egy pálcával le is kellett tuszkolni a csőbe.Ez pedig időbe tellett.A közelharcra pedig csak parancsra kerülhetett sor,általában,ha már nem volt elég lőszer stb.

Azért akkor a háborút nem kényelmes karoszékben ülve irányították a fejesek,hanem ott voltak az első sorban,kockáztatva az életüket,esetleg még meg is haltak. Pl.II.Lajos király,aki belefulladt a Csele-patakba.

2009. szept. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Dymo ***** válasza:
96%
A puskák miatt. Egyszerű volt kezelni, így sok ember könnyen megtanulta használatát, de pontatlanok voltak. Ezért kitalálták a sortűzt, azzal tuti eltalálnak valakit/valakiket. Egyébként ha megfigyeled ez így volt pl. az íjnál is(csak az 70-90m-ig aránylag pontos,de 200 méterre már egyedül nem)
2009. szept. 27. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
82%

"Lőnek egyet, és utána szépen vigyázzba állva megvárják amíg az ellenfél is lő rájuk egy sortüzet utána meg töltenek és kezdődik elölről."


A lövészeknek az a dolga, hogy lőjenek. A csatamezőn ezenkívül még sok másféle egység is volt, pl. lovasság, tüzérség stb. Mindegyik a saját dolgát végzi. A rohamozás a lovasság dolga.

2009. szept. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Igen értem én, de eléggé röhejes látvány amikor pár lépésre állnak egymástól, lehet, hogy ez nem így volt, csak a filmekben túlozzák el?
2009. szept. 27. 21:51
 5/11 A kérdező kommentje:

Első válaszoló!

Tudom, hogy lassan tudtak ezekkel a puskákkal lőni, mert pucolni kellett pár lövés utána, különbem elakad a lőszer, puskaport tölteni bele, golyó, fojtás, éppen ezért nem értem, hogy mi értelme volt közvetlen közelről ilyen fegyverrel egynél több lövést leadni? Amíg újra tudnak vele lőni az eléggé "sok" idő.

Amúgy köszönöm a válaszokat!

2009. szept. 27. 21:54
 6/11 anonim ***** válasza:
83%

"Igen értem én, de eléggé röhejes látvány amikor pár lépésre állnak egymástól, lehet, hogy ez nem így volt, csak a filmekben túlozzák el?"


Lehet, hogy a háború röhejes látvány egy marslakó nézőpontjából.


Nyilván nem méterekre álltak egymástól, de állhattak egészen addig, amíg nem vezényelték őket közelharcra vagy visszavonulásra.


A 18. századnak nagy vívmánya volt a fegyelem feltalálása, vagyis az, hogy a katonákat kiképezték arra, hogy együtt és parancsra mozogjanak. Korábban egymásnak estek volna vagy elfutottak volna.

2009. szept. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Már a római katonák is így mozogtak, alakzatban.
2009. szept. 28. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Dymo ***** válasza:
70%
2. vagyok,aki lepontozott az magyarázza már el hogy miért?? De most tényleg,ha rosszul tudtam akkor mondja most el, idegesítenek az értelmetlen lepontozások :P
2009. szept. 28. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Egyik választ sem én pontoztam le, én mindegyikre +-ot nyomtam. Amúgy köszönöm a válaszokat.
2009. szept. 29. 16:13
 10/11 anonim ***** válasza:
94%

Nem figyelted meg eléggé a módszert!

Nem úgy volt, hogy tüzeltek és vártak az ellenség tüzére!

Három sor volt, az első tüzelt, a második felkészült a harmadik töltött. Az első sor tüzelés után hátra ment tölteni, a következő sor közben tüzelt. Így mentek szépen körbe-körbe.

Ez a módszer a maga idejében nagyon hatékony volt.

A fegyelmezett alakzatok az ellenségben félelmet keltenek, a saját morált viszont növelik. Erre már a rómaiak is rájöttek.

2009. okt. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!