Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Tényleges önkéntes katonai...

Tényleges önkéntes katonai szolgálat teljesítése? Alkalmassági feltételek?

Figyelt kérdés

Erre vonatkozóan több megnevezeést is találtam, de nem egyértelmű, hogy ezek mind ugyanazt a fogalmat takarják, vagy nem.

Az "önkéntes katonai szolgálat" és az "önkéntes tartalékos katonai szolgálat" ugyanazt jelenti jogi szempontból?


Valamint azt szeretném még kérdezni az ebben járatosaktól, hogy egészséges, jó kondíciójú, de semmilyen rendészeti végzettséggel nem rendelkező nőt is felvesznek-e? (közgazdász végzettségem van)

Amúgy büntetlen előéletű vagyok, bírósággal se volt még soha dolgom, sőt, még szabálysértésem se volt soha.


2016. jan. 6. 21:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Az egész Magyar Honvédség jelen pillanatban önkéntes békeidőben, tehát nincs sorozott állomány. Szóval mindenki "önkéntes". Ezen belül lehet valaki hivatásos, szerződéses, vagy tartalékos. A tartalékosokra a hivatalos jogi megnevezés "önkéntes műveleti tartalékos" vagy "önkéntes védelmi tartalékos". Az önkéntes szót valószínűleg azért biggyesztették oda, hogy megkülönböztessék a korábbi rendszertől, ahol a sorozott állományt tartalékba helyezték. De hangsúlyozom, gyakorlati értelemben nem csak ők "önkéntesek", hanem a hivatásosak is és a szerződésesek is.


Az "önkéntes katonai szolgálat" és az "önkéntes tartalékos katonai szolgálat" ugyanazt jelenti jogi szempontból?


- Nincs ilyen jogi megnevezés sehol. Önmagukban ezek nem jelentenek semmit, illetve az "önkéntes tartalékos katonai szolgálat" a fedheti összefoglalóan amit vállal a szerződéskötő.

Szokták azt a kifejezést használni hogy tényleges szolgálatteljesítés. Ez az az állapot amikor az ÖMT-st behívják és egyenruhába öltözik és beosztásának megfelelően tevékenykedik. Ennek az ellen-oldala a rendelkezésre állási időszak, amikor éli az életét civilben, dolgozik a munkahelyén. A tényleges szolgálatteljesítés átlagosan néhány hét vagy hónap egy évben. Összesen 3 évente 6 hónap lehet maximum kötelező jelleggel, de többet is lehet vállalni.


Azt hogy kit vesznek fel, jogszabályokon alapul. De úgy általában ÖMT-snek felvesznek bárkit végzettségtől függetlenül ha egészségi állapota engedi. Minden információ ott van a hadkiegeszites.hu-n. Az már más kérdés, hogy van-e értelme.

2016. jan. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a leírást!

Munkajogi oldalon olvastam, hogy civil munkahelyen felmondási védettséget élvez aki "tényleges önkéntes katonai szolgálatot teljesít". Ezek szerint ez csak arra az időre igaz, amikor behívnak valakit szolgálatra, tehát, amíg távol van a civil munkahelyétől?


Békeidőben érdekelne, mert a katonaság vonzott mindig is, viszont háború esetén... szeretek lőni, de nem élőlényre. Ez még kérdőjel nekem, hogy ha háborús helyzet állna elő, akkor kivezényelnének tűzvonalba? (Bocsánat, szakkifejezésekkel nem állok jól, arra gondolok, amikor nekem is lőnöm kell és rám is lőnek.)

2016. jan. 7. 20:58
 3/4 A kérdező kommentje:
Egészségi állapotom: enyhén rövidlátó (szemüveges) vagyok, de ezen kívül makkegészséges. 155 cm-es mélységűre nőttem, de járok konditerembe, az állóképességem és fizikai erőm egy nem sportoló férfiéval megegyezik. Nagyjából a testsúlyom felét (25-30 kg körül) tudom mozgatni, ha cipekedni kell.
2016. jan. 7. 21:01
 4/4 anonim ***** válasza:

A munkáltatónak szerződést kell kötnie a Honvédséggel, amelyben többek között elfogadja hogy az alkalmazottja ÖMT-s. Ezért ilyen indokból semmiképp sem mondhat fel. Azt most nem tudom fejből, hogy van e a szerződésben/jogszabályban ilyen kitétel hogy tényleges szolgálatteljesítés alatt felmondhat e egyéb indokkal (cégleépítés, átszervezés), de szerintem ennek a kérdésnek nincs is jelentősége. Azon a néhány héten nem múlik semmi, akkor előtte vagy utána mond fel a munkáltató.

A szerződés keretében a munkáltató, arra az időszakra, amig az alkalmazottja távol van tényleges szolgálatteljesítésre, időegységre leosztva kap az ágazati TEOR számnak megfelelő kompenzációt, szóval fizet a Honvédség azért, hogy "kölcsönveszi" az alkalmazottat. Viszont ilyen szerződés nélkül nem is lehet ÖMT-snek állni, szóval kell a munkaadó beleegyezése, hozzájárulása.


Háborús helyzetben (rendkívüli időszak) behívják az ÖMT-seket és a beosztásuknak megfelelő feladatot látnak el. Ilyen esetben egyébként a férfi lakosságot is elkezdik sorozni, és nekik is kötelező bevonulni.

Békeidőszakban (azaz jelen állapotban) amúgy az ÖMT-s rendszer nem túl jól működik. A rendszer nem tud mit kezdeni ezzel a szolgálati formával, és az alakulatoknak marhára nincs szükségük, hogy időnként odaküldnek nekik külsős embereket. A tényleges szolgálatteljesítés az esetek 90%-ában dögunalom, improduktív üresjárat. Általában az ÖMT-sek ilyenkor inkább útban vannak, mint hasznukra lennének bárkinek.

Ezt a problémát főleg az is okozza, hogy az ÖMT-s állomány döntő része (90%-a) egykori katona, rendőr, bv.-s stb. akik korengedménnyel mentek nyugdíjba, úgynevezett szolgálati járandóságosok. Ők kényszerből léptek be a rendszerbe, mert jogszabályilag ennek hiányában megadóztatják a nyugdíjukat. És nagyon demoralizáló állapot, amikor őket behívják. Eszük ágában sincs ott lenni, és kellemetlen is, hogy magas rendfokozatú, egykori főtisztek, mindenféle szakbeosztásban ott téblábolnak. Hasznos munkára nem lehet őket befogni (mert nincs a szaktudásuknak megfelelő feladat), alacsonyabb rendű feladatokra meg nem hajlandóak.

Az a néhány fiatal és teljesen civilből jött külsősnek sem jobb a helyzete, mert a személyügyi rendszer gyengén van felépítve. Ahelyett, hogy a civil területi szakmájukat, képességüket, készségüket figyelembe véve próbálnának beosztásokat kialakítani számukra, általában valami teljesen értelmetlen, idegen beosztásba kerülnek, ahol pedig képtelenek használható tevékenységet kifejteni. Tehát egy mérnök-közgazdászból lehet hogy szakácsot csinálnak. Egy történészből lehet hogy ruházati raktárost, egy közgazdászból autószerelőt. Pedig nyilván mind a háromnak akadna bőven hasznos, szakmai kompetenciának megfelelő feladat. Mérnök-közgazdász: haditechnikai tiszt, logisztikai tiszt stb. Történész: a HM Hadtörténeti Múzeum és Levéltár állományában beosztás. Közgazdász: pénzügyi tiszt.


Egészségi állapot, ahogy leírtam nem számít, szinte mindenkit felvesznek ÖMT-snek, nagyon alacsony a léc. Ez többek között azért is van, mert a szolgálati járandóságos, már betegesedő, 50 feletti nyugdíjasok számára is nyitottnak kell lennie a rendszernek.

2016. jan. 9. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!