Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Ha már Európai Unió, akkor...

Ha már Európai Unió, akkor miért vannak még különböző államformák, és kormányok egy-egy ország élén?

Figyelt kérdés

Miért nincs az is "uniósítva", azaz lenne egy nagy vezetőség, és max. kihelyezett - nem ám korruptan megválasztott - vezetők az országok élén, de CSAK úgy működhetnének ahogy azt az EU vezérek jónak látják, a pénzek is úgy lennének elosztva szépen, mindenhova jutna egyenlő fejlesztésre, oktatásra, kutatásra, egészségügyre, stb.


Ennek az Uniónak ebben a formában kb. semmi értelme. Vámmentesség meg szabad átjárás az országok között, azt' kb. kész is.


Miért nem volt feltétele a belépésnek az, hogy na ha belépsz akkor doboz az eddigi államformádat, és cserébe kapsz VALÓDI össznépi Uniós jogokat.


Az USA sem úgy működik - tudtommal - hogy ez az állam így, a másik úgy, a harmadik megint máshogy, saját törvényei, játékszabályai szerint működik, hanem van amit a President mond és kész, érvényes mindenhova.


Tekintettel, hogy pl. Magyarország akkora mint némely állam az USA-ban, így az Unió is működhetne úgy.


2022. ápr. 13. 12:14
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Költözz az usába.
2022. ápr. 13. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
#1 nem ez volt a kérdés
2022. ápr. 13. 12:22
 3/7 anonim ***** válasza:
75%
Költözz az USA-ba, hagyj minket békén.
2022. ápr. 13. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
47%
Költözz el az Usába!
2022. ápr. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"Az USA sem úgy működik - tudtommal - hogy ez az állam így, a másik úgy, a harmadik megint máshogy, saját törvényei, játékszabályai szerint működik, hanem van amit a President mond és kész, érvényes mindenhova."


Azért ez nagyon nem így van.


Kezdjük ott, hogy az elnök egyben a kormányfő és az államfő is, azonban közel sincsen végtelen hatalma (sőt, összességében általában elmondható, hogy a parlamentáris rendszerek miniszterelnökeinek gyakorlatilag sokkal nagyobb hatalmuk van, hiszen ők általában egy parlamenti többséggel rendelkező párt vagy pártkoalíció vezetői). Az elnök hatáskörébe a törvényhozatal nem tartozik, ezáltal maximum rendeleteket tud kiadni, amiket a Kongresszus bármikor eltörölhet. Ez gyakran nagy mértékben limitálja az elnök befolyását, erre tökéletes példa Obama elnökségének az utolsó két éve, ami alatt a Kongresszus mindkét kamarájában Republikánus többség volt, ezáltal a Demokraták semmilyen törvényjavaslatot nem tudtak elfogadtatni, Obama rendeleteit pedig rendre megtorpedózták a repubok.


A valóságban az USA szövetségi államvezetésének a legfőbb hatalmi központja a Kongresszus, nem a Fehér Ház.


Na de lépjünk tovább, mert az USA-ban nem csak szövetségi államvezetés van, hanem a tagállamoknak is van saját alkotmányuk, törvényhozásuk, kormányuk, és jogrendszerük is. Alapvetően az az elv érvényesül, hogy a szövetségi szinten hozott törvények, ítéletek (az angolszász jogrendszer miatt), illetve az alkotmány felülírja az állami szinten hozott törvényeket, ítéleteket, és azok alkotmányait. Ez viszont az EU-ban ugyanígy érvényesül: az Európai Parlament ill. Bizottság által elfogadott törvényjavaslatok, és az Európai Unió Bírosága által kihírdetett ítéletek ugyanígy felülbírálják a tagállami szinten hozott döntéseket.


A különbség igazából annyi, hogy az USA szövetségi államvezetésének a hatásköre sokkal szélesebb, mint az EU-é.


Ettől függetlenül az USA-ban sincs az államok között egységes államforma: van, ahol egykamarás a törvényhozás, a legtöbb helyen viszont kettő. A legtöbb államban angolszász "common law" jogrendszer van, Louisiana államban viszont a Code Napoleonra alapuló "civil law" rendszer van. Van, ahol a bírókat, ügyészeket a választópolgárok választják, van ahol ezeket a kormány vagy a törvényhozó testület nevezi ki. És ami talán a legfontosabb: a szövetségi kongresszusi, illetve az elnökválasztás feltételeit és szabályrendszerét nem a szövetségi, hanem az állami szinten határozzák meg, minden állam saját maga.

2022. ápr. 13. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és talán a legfontosabb kitételt el is felejtettem: az elnök kormányrendeletei nem élvezik az Alkotmány "Supremacy Clause" része által nyújtott felülbírálási jogot, tehát az állami törvényhozó testület által elfogadott törvények magasabb szintűnek számítanak jogi értelemben, tehát ha egy kormányrendelet ellentmond egy adott tagállam törvényeinek, akkor az az adott tagállamban nem számít érvényesnek.
2022. ápr. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Az USA sem úgy működik - tudtommal - hogy ez az állam így, a másik úgy, a harmadik megint máshogy, saját törvényei, játékszabályai szerint működik, hanem van amit a President mond és kész, érvényes mindenhova."


Rosszúl tudod.

2022. ápr. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!