Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Vajon ha Románia és Moldova...

Vajon ha Románia és Moldova egyesülne, akkor a Románoknak muszáj lenne valamiféle autonómiát biztosítani a magyaroknak?

Figyelt kérdés

-Elvégre Moldován belül ott van a Dnyeszter-menti Köztársaság és Gagauz Autonóm terület, előbbi szakadár államként funkcionál, utóbbi meg hivatalosan is autonómiát élvez, akkor kötelessége lenne Romániának egy egyesülés esetén módosítania nemzetállami koncepcióját, úgy hogy akár Erdély, vagy Erdélyen belül Székelyföld és Partium egyrésze kapjon valamiféle területi autonómiát, plusz valahogy Moldovának se legyen sokkoló az, hogy pillanat alatt elveszti korábbi pozícióját, lásd Chisinau pl elveszítené a fővárosi státuszát, ezért nyilvánvalóan valahogy kárpótolni kellene, őt is és ilyen szempontból egy szövetségi köztársaságnak lenne esélye, amiben a másfél milliós romániai magyarság is kapna egy újabb esélyt.


A másik, hogy az Erdélyi Magyar Politikai Pártoknak nem kellene egyfajta befogadó nyitottabb politikát képviselnie? Mármint úgy értem, hogy jó harcolni kell a területi autonómiáért, és a nyelvért, de ezt kevésbé konzervatívan kellene, amivel megnyerhetnék a fiatalokat is, akik nyilvánvalóan ma-már nem olyan konzervatívok a romániai magyarok, hogy pl ott elutasítsák a melegeket, sőt unitárius valláson belül is voltak progresszívabb szemléletű egyházi képviselők, igaz ma-már kis egyháznak számítanak.



2022. jún. 12. 21:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ezen már én is gondolkoztam. - Legalábbis a kérdésen meg írtam róla.


Dolgoztam egy nyugalmazott tanárral, aki elég okos volt, és az én érvelésem, Moldova-Románia egyesülésével az volt, hogy ott van egy Gagaúzia nevű autonóm tartomány, tehát hiába nem engedi a jelenlegi román alkotmány az autonómiát, de így egy már meglévő "jogot" vennének át a románok.


Igen ám, de jött a kijavítás a tanár részéről;


Egy nagyobb némpességű román államban a magyarok részaránya még kisebb lenne statisztikailag... Így lehet, hogy inkább hátrányunkra válna. Főleg, ahol szorványmagyarság van, és x%-hoz kötik a nyelvhasználatot.

2022. jún. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Biztos nem. Szomorú lenne az ha egyesülnének.
2022. jún. 12. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
21%
Milyen autonómiát akarsz a magyaroknak, amikor szinte már nincs is magyar Erdélyben? Már rég román többség van szinte mindenhol.
2022. jún. 12. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Azért Székelyföldön két megye is magyar többségű, további harmadik megyében is jelentős a magyarság aránya, plusz Partiumban is van 3 megye ahol a magyarság jelentős kisebbséget képvisel...
2022. jún. 12. 23:46
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
58%
Nem hiszem.
2022. jún. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!