Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Valaki leírná pontosan, hogy...

Valaki leírná pontosan, hogy mi történik Izraelben? És mi jelentőssége van Gázának? Honnan ered a háborúskodás?

Figyelt kérdés
Lehetőleg érthetően, tényekre vagyok kíváncsi, nem elferdített, elvakult álláspontokra. Köszönöm.
2012. nov. 22. 11:50
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A helyes megfogalmazás az eszkalálódás.

Mindkét félnek megvannak a saját jól indokolt érvei.

A zsidó honfoglalással kezdődött, ami ma ugyan emberiségellenes bűn lenne, de akkoriban még ezek a törvények nem léteztek ilyen formában, ráadásul a történelem legtöbb honfoglalása tragédia volt az előző ott élő népnek, a mienk is. Persze ettől még a palesztinok természetes, hogy nem nézték ölbe tett kézzel.

Ezért folyton támadták Izraelt, aminek a következménye, hogy a sokkal jobban támogatott és felszerelt zsidók mindig százszorosan vágtak vissza nekik és a még megmaradt jogaik és területeik is folyamatosan vesztek el.

Így szép lassan kialakult a mai állapot, amikor gyakorlatilag két, falak mögé zárt blokkba vannak bezárva az egybefüggő palesztin területek (Izraelben is élnek sokan, szétszórva). Ez már tényleg emberiségellenes bűncselekmény, de Izrael nem fog rajta változtatni, mert ezzel az őskori, barbár módszerrel próbálja meggátolni, hogy komolyabb fegyverekre tegyenek szert a palesztinok, és ezzel megvédi a zsidó állampolgárokat. Közben ugyanezzel még elkeseredettebbé teszi és még tovább hergeli a gettóba zárt milliókat és végső soron fenntartja a folyamatos feszültséget és háborús helyzetet.


Az egészet a britek tolták el, amikor egy már lakott területet adtak másnak, ahelyett, hogy többnemzetes, közös hazát alkottak volna zsidóknak és palesztinoknak (ilyenekre jó példák Finnország, Spanyolország, Egyesült Királyság stb).


Megoldás: Demilitarizálni mindkét felet, ENSZ békefenntartókat beküldeni és újrakezdeni az államalapítást, mert láthatóan képtelenek egyedül megoldani a dolgot.

Ez persze kivitelezhetetlen, Izraelnek túl nagy a befolyása, azon kívül inkább szétbombázná atomokkal a világot, minthogy átadja a fegyvereit.

2012. nov. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mármint a példák alatt többnemzetes országokat értettem.
2012. nov. 22. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod!
2012. nov. 22. 13:42
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezt innen vettem, a GYIK-ról


Oszefoglalas:

2005-ben Izrael TELJESEN kivonult Gazabol. Ez azt jelenti, hogy azota ott egyetlen izraeli sincs, sem civil, sem katona.


Gazaban a Palesztin Hatosag lett a felelos verzeto, egy olyan kormany, amelyben a Hamasz es a Fatah koalicios partner volt.

Egy darabig minden normalisan ment. A gazaiak nagy resze Izraelbe jart at dolgozni, izraeliek szivesen latogattak a gazai tengerpart arab specialitasokat felszolgalo kis ettermeit.


Aztan a Hamasz puccsal kinyirta a Fatach embereit, szornyu meszarlast hajtott vegre, legyilkolta a gazai arab keresztenyeket (az apacakat persze elobb megeroszakoltak) es magahoz ragadta a hatalmat. A jelenlegi forrongo helyzet ebben a pillanatban alakult ki.


1. Ongyilkos terrortamadasok Izraelben

2. A Hamasz a gazaiaknak megtiltotta az Izraelben valo munkavallalast, a hatarra epult izraeli ipari telepet folyamatos bombazassal par nap alatt eltuntette a fold szinerol

3. Izraeli varos (akkor meg csak Sderot) bombazasa

raketakkal.


Erre Izrael katonai blokadot rendelt Gaza kore, hogy a fegyverek bearamlasat megakadalyozza, es a hataron is csak olyan termekeket engedett at, amikbol nem lehet fegyvert kesziteni. Izrael tovabbra is biztositotta az aram es vizellatast Gazaba.

A Hamasz nagy propaganda hadjaratba kezdett, hogy ok egy getto, hogy nincs gyogyszer...

Kilotte az Izraelbol erkezo villamos vezetekeket, es mikor az izraeli munkasok kivonultak a javitasra, akkor azokat lotte, a munkasok nem voltak hajlandoak folytatni a munkat - propoganda filmek, hogy nincs villany. Mikor ezt eleg jol bevette a vilag, akkor kozoltek, hogy mostmar meg lehet javitani a vezeteket, nem lonek a munkasokra.

A Hamasz felrobbantotta a sajat viztarolojat Gazaban - es azzal vadolta Izraelt, hogy rosszul epitettek meg.

Blokadtoro hajoutakat szerveztek, hogy "gyogyszert es elelmet" vigyenek a szegeny palesztinoknak, amiket Izrael nem engedett be, hanem az Asdodi kikotobe kiserte a hajokat, atvizsgalta a rakomanyt es szarazfoldi uton Gazaba akarta vinni, de a Hamasz nem engedte be a teherautokat. A hataron letesitett Izrael egy depot, es oda raktak a hajokon erkezett kuldemenyeket. Az egyik ilyen hajora felszallt egy terrorcsoport, es amikor az izraeli katonak jottek a hajora, hogy Asdodba kiserjek, akkor megtamadtak a katonakat, 9 "szabadsagharcos" meghalt - oriasi propaganda lehetoseg, ami nem maradt kiaknazatlanul.

Kozben Egyiptom felol folyamatosan erkezett a fegyver Gazaba, egyreszt alagut halozaton keresztul, masreszt az egyiptomi kormany hallgatolagos engedelyevel. A Hamasz folytatta es szelesitette a varosok loveset - civilek haltak.

Vegul Izrael 2009-ben bevonult Gazaba, hogy megsemmisitse az ott felgyult oriasi mennyisegu fegyvert. A fegyvereket a Hamasz elore latoan iskolakban, templomokban, korhazakban es lakohazakban helyezte el. A Hamasz lakasok erkelyeire, ablakaiba lakohazak udvaraira telepitette a raketakilovoket. Igy termeszetesen gyakran megtortent, hogy az izraeliek minden figyelme ellenere a fegyvertisztitasnak civil aldozatai is lettek.


A gazai fegyverek megsemmisitese kb. 2 ev nyugalmat biztositott az izraeli varosok szamara. Kozben a Hamasz Iran tamogatasaval tovabb fegyverkezett, reulogep osszeszerelo es egyeb fegyvergyarakat letesitett, a vezetest, a betanitast irani katonai szakertok lattak el. Iran szallitotta a szukseges felszerelest es alkatreszeket, ami most meg konnyebb lett, ugyanis kozben Egyiptomban a Muzulman testverek vettek at a hatalmat.


Izrael ekozben szinten nem volt tetlen, kifejlesztette a Vaskupola nevu vedelmi rendszert, amely eleg jo hatasfokkal vedeni tudja a varosokat.

Aztan a Hamasz ujra kezdte az Izraeli varosok bombazasat. Izrael tobbszori felszolitasa ellenere sem hagytak abba. Bar a Vaskupola miatt most lenyegesen kevesebb volt a bombazasok aldozatainak szama, de mivel hermetikus vedelem nem letezik valahanyszor raketa indult Gazabol, riadot kellett jelezni a lakossag szamara, ami ovohelyekre rohanast jelentett, az ido a szirena megszolalasa es a bomba becsapodasa kozott Tel Avivban masfel perc, de a gazai hatarhoz kozel eso varosokban csak 15 masodperc.

A szirenak pedig hol 10 percenkent, hol fel orankent megszolaltak ejjel, nappal.

Igy nem lehet elni, dolgozni, tanulni, a lakossag egyre erosebben kovetelte a kormanytol a Katonai beavatkozast.

Ez vegul meg is tortent. A Hamasz hadsereg legfobb parancsnokanak a likvidalasaval kezdodott a jelenlegi felvonas.

2012. nov. 22. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

te is jót kérdeztél, kicsit nagyobb volumenű a téma, mint ami egy hsz terjedelme, de igyekszem nagy vonalakban leírni.


A közel-kelet azon része (mai Izrael, Szíria, Libanon, Jordánia, a palesztin területek) 400 éven keresztül török terület volt (az Oszmán Birodalom része), majd az I. vh után az Oszmán Birodalom felbomlott, és a területet az angolok és franciák felosztották maguk között, lényegében a mai Jordánia + Izrael + Gáza + Ciszjordánia került az angolokhoz, a mai Szíria meg Libanon meg a Golán-fennsík a franciákhoz.

Ezekből a területekből a két nagyhatalom létrehozta a mai térségbeli arab államokat, a mai Jordániát (akkori nevén Transzjordánia), Szíriát, Libanont. Ami rész kimaradt a felosztásból, azt nevezték Palesztinának, az angol felügyelet alatt maradt 1948ig. Ez a terület a mai Izrael + Gáza + Ciszjordánia.

Palesztina azért volt érdekes, mert itt a többségében arab népesség mellett a 19.század végétől kezdve egyre erőteljesebb zsidó bevándorlás hatására egy egyre nagyobb zsidó kisebbség is volt. Ez a második vh után még inkább felerősödött.

Az angolok végül 47-ben mondtak le erről a területről (ez lényegében a brit gyarmatbirodalom felbomlásának az egyik első lépcsője volt, közvetlen rá jött Indiából való kivonulás, majd a többi), ekkor átadták az ENSZnek, hogy döntsenek a terület jövőjéről, ők meg 1948 máj 14-re teljesen kivonultak a területről.

Eddigre már a terület lakosságának 1/3 zsidó volt, erőteljes nemzeti mozgalommal, egyes területeken többségi zsidó jelenléttel.

Az ENSZ ezért azzal a javaslattal állt elő, hogy osszák fel ezt a Palesztina nevezetű területet az ott élő zsidók és arabok között, lényegében etnikai határok mentén. Ezt a felosztást a zsidók elfogadták, a helyi arabok és a környező arab országok meg nem, mondván hogy egy négyzetcenti területet se adnak a zsidóknak.

Ennek megfelelően mikor 48. május 14-re az utolsó angol katona is elhagyta Palesztinát, akkor a zsidók kikiáltották a saját államukat, az összes környező arab ország meg rögtön másnap betámadta az új, 1 napos országot, és megpróbált lekanyarítani belőle akkora részt, amekkorát bírt - a helyi arabokkal már 47 óta ment lényegében a harc, amint az angolok kivonultak, a környező államok is becsatlakoztak.

Általános nemzetközi meglepetésre a kezdeti sikerek ellenére nem sikerült legyőzniük a zsidókat, sőt, azok visszatámadtak, és még ők foglaltak el plusz területeket. Emellett a környező arab államok meg befoglalták a többi, maradék részt Palesztinából, így 49-től kezdve Gáza egyiptomi uralom alá került, Ciszjordánia meg jordán uralom alá ezután az első arab-izraeli háború után.

A háborúval egy népességcsere is járt, a háború elől helyi arabok menekültek át a szomszédos arab országokba (főleg Jordánia, Egyiptom, de Szíriába, Libanonba is jelentős számú menekült érkezett, illetve az Öböl-menti arab államokba is mentek néhányan), illetve az arab országokban megnőtt zsidó ellenes atrocitások elől kb. ugyanennyi zsidó menekült az új zsidó államba.

A mostani problémák alapjai itt kezdődtek, az izraeliek elég nagy áldozatok révén, de integrálták a hozzájuk érkezett zsidó menekülteket, így ma már róluk nem is hallani, a legtöbb ember nem is hallott róla, hogy ilyenek is voltak. Az arab menekülteket viszont sajna jellemzően nem integrálták, hanem menekülttáborokba zárták őket, és megtartották őket egyfajta állandó ürügyként az Izrael elleni támadásokhoz, illetve lehetett belőlük különböző milíciákat toborozni, amik át-át szökdöstek a határon, és izraeli területen követtek el (jellemzően civilek elleni terror-) támadásokat, és amikre szét lehetett tenni a kezeket, hogy de ez nem mi voltunk - két legyet egy csapással.

Ennek mentén az Arab Liga 1964es kairói ülésén a környező arab országok vezetői egy politikai döntéssel megalkották a ma palesztinnak nevezett népet, úgy, hogy az ún. palesztin nemzeti kartában definiálták, hogy akkor innentől kezdve palesztinnak nevezünk minden olyan arabot, aki 48 előtt a Palesztina nevezetű brit mandátumterületen élt, illetve az ő leszármazottaikat. Ezzel együtt létrehozták ennek az újonnan definiált népnek a képviselőszervét, a Palesztin Felszabadítási Szervezetet (PFSZ), aminek az volt a deklarált célja, hogy a palesztinok nevében harcoljon Palesztina zsidó uralom alatt lévő részeinek felszabadításáért. Ennek az élére természetesen a saját emberüket ültették (aki ironikus módon 47ben az ENSZes vitáknál még azt hangoztatta, hogy olyan, külön palesztinai arab nép nincs, azok dél-szíriaiak, tehát nem új arab államot kell ott létrehozni, hanem az egészet Szíriához csatolni...), így gyakorlatilag volt egy bármikor elővehető ürügyük az Izrael elleni újabb támadásra.


Nem sokkal ezután viszont jött két fordulat az eseményekben, ami rendesen felborított mindent. Az egyik a 67es háború, a másik Arafat színre lépése.


A 67es háború során Izrael elfoglalta Jordániától Ciszjordániát, Egyiptomtól pedig Gázát (és az egész Sinai+félszigetet, bár a palesztin kérdés szempontjából nekünk most Gáza az érdekes, azt amúgy az Egyiptommal kötött béke értelmében visszaadták), ezzel egy csomó most palesztin került a fennhatósága alá. Izrael ezeket a területeket nem csatolta a saját országához, hanem katonai és civil fennhatósága alatt tartotta.

Ez az izraeli fennhatóság egyrészről irdatlan gazdasági fellendülést hozott ezekre a korábban finoman szólva sem fényes területekre (tehát pl. 20 éven belül megtízszereződött a GDP/fő ezeken a területeken, megmásfélszereződött a várható élettartam, negyedére csökkent a gyerekhalandóság, hogy érzékeltessem), másik oldalról viszont az izraeliek elég keményen fogtak bármilyen ellenállási, lázadási kísérletet - emlékezve még a korábbi támadásokra a lakosságuk ellen.

Az 1980as évek vége felé aztán kitört az első intifada nevezetű nagyobb palesztin lázadás, aminek a végeredménye az 1993ban kezdődő oszlói békefolyamatok voltak a palesztin vezetés és az izraeli vezetés között.


És akkor itt visszakanyarodnék a másik fontos fordulópontra, Arafat megjelenésére. Arafat egy egyiptomi pali volt, aki a Fatah nevű palesztin fegyveres csoport vezetőjeként rövid időn belül megingathatatlan tekintélyt szerzett magának az Izrael-ellenes harcokban, és a PFSZ vezetését is átvette. Arafatról elég sok mindent lehet mondani, de azt nehéz letagadni, hogy a 20. század történelmének egyik legtehetségesebb politikusa volt. Előtte a PFSZ az arab államok bábja volt - főleg a jordán király befolyása alatt, hiszen ott voltak a főbb bázisai. Arafat viszont megcsinálta azt, hogy a PFSZ egyre függetlenebb és erősebb tényező legyen a vezetése alatt, és ő maga az Izrael-ellenes harcok szimbolikus vezére legyen. Gyakorlatilag ő csinált valóban egy népet ebből az új palesztin nevezetű formációból.

Ezeket olyan sikeresen tette, hogy 1970re a jordán király már a saját hatalmára veszélyesnek találta, és kiűzte a PFSZ-t a területéről. Onnan Libanonba mentek, de aztán a libanoni-izraeli háborúban onnan is kiűzték őket, egészen Algírig, és onnan csak a 93as oszlói békefolyamatok révén mehettek vissza Ciszjordániába, ahol ő képviselte a palesztinokat.


A 93as oszlói békefolyamatok révén jött létre a Palesztin Hatóság, ami a Gáza és Ciszjordánia területén létrehozandó új palesztin állam kormánya lett volna, addig is egyfajta kvázi állam kormánya (tehát pl. itthon is van nagykövetségük, meg vannak választások, meg adnak ki útleveleket, amit a legtöbb országban lefogadnak), mely a békefolyamat előrehaladtával fokozatosan veszi át az irányítást Ciszjordánia és Gáza felett (ezeket nevezzük ma palesztin területeknek). A békefolyamatok viszont meglehetősen akadoztak azóta is, tehát a dolog nagy vonalakban úgy áll jelenleg, hogy Ciszjordánia 3 zónából áll: egy teljes izraeli ellenőrzés alattiból; egy izraeli katonai ellenőrzésű, de palesztin civil adminisztrációval bíró zónából; és egy teljesen palesztin fennhatóságú területből. Gáza 2005 óta teljesen független, onnan teljesen kivonultak az izraeliek.


Viszont jött egy újabb fontos esemény, hogy a Fatah vezette PFSZ tekintélye meglehetősen csökkent a palesztinok körében, mert lopósabbak, mint a mi összes kormányuk együttvéve...(amit feljebb írtam, hogy Arafatról sok mindent lehet mondani... na ez az egyik).. emellett a palesztin területeken számtalan kisebb-nagyobb fegyveres csoport van, amik közül voltak, amik alapból elzárkóztak mindenféle egyezkedéssel Izraellel szemben. Ezekből a legnagyobb a Hamasz, ami a Fatah presztízs-veszteségével párhuzamosan hamar kinőtte magát, és a Fatah mellett a másik meghatározó csoport lett. Ők alapból elutasítanak minden béketárgyalást akár Izraellel, mint árulás, és nyíltan Izrael elpusztítását hirdetik, mint célt, ráadásul ezt vallási alapokkal megtoldva (lényegében arról van szó, hogy van olyan muszlim prófécia, hogy majd a végső harc - ami majd végül az iszlám uralmát hozza el az egész Földön - első állomása a zsidók legyőzése és kiirtása lesz, ez az idézet konkrétan szerepel is a Hamasz alapkartájában). Ennek megfelelően a Hamasz elég sok terrortámadást követett el Izraelben, illetve miután a biztonsági falat megépítették, és nem tudtak már bejutni Izraelbe robbantgatni, azok után több, mint tízezer rakétát lőttek ki Izraeli városokra (mivel nem épp csúcstechnológia, ezért zömében nem találtak, de alapból nem is ez a cél, hanem a pszichológiai terror, amit a folyamatos rakétariadók okoznak). A Hamaszt a legtöbb nyugati ország meg az ENSZ terrorszervezetként tartja számon.

Viszont a Hamasznak nem csak katonai szárnya van, hanem lényegében az egy állam az államban, főleg Gázában, ahol pl iskolákat és kórházakat is fenntart (ahogyan a Fatah is ilyen, vagy a Hezbollah Libanonban)- és azt mondják, hogy nem lop annyit, mint a Fatah, akiből eléggé elegük volt a palesztinoknak.

Ezért is volt az, hogy 2006ban Gázában a megnyerte a választásokat, így ők alapíthattak kormányt. 2007ben puccsal teljesen átvették a hatalmat Gáza felett, a Fatahosokat jellemzően kinyírták, a szerencsésebbek el tudtak menekülni - azóta a Hamasz irányítja a teljes területet.

Izrael erre válaszul blokád alá vette a területet, hogy csak általa ellenőrzött szállítmányok mehetnek be, csak nemzetközileg biztosított útvonalon. Ez azt jelenti, hogy minden Gázába tartó hajót egy dél-izraeli kikötőbe irányítanak, ott átvizsgálják a tartalmát, és ha nem találják veszélyesnek, akkor ENSZes teherautók beviszik - ezzel igyekeznek gátolni, hogy a Hamasz fegyverekhez jusson, illetve biztosítani azt, hogy a segélyszállítmányok a gázai segélyszervezetekhez jutnak, nem a Hamaszhoz, mert az a Hamasz további erősödését hozná, ha ő oszthatná el a segélyeket.


Alapból a Hamasz rendszeresen lövi az izraeli területeket a rakétáival, de mivel ezek alapból házi barkács cuccok, amiknek nem nagy a hatótávolsága, csak néhány kisebb város esik bele, ezért az izraeli kormány jellemzően csak szórványos légicsapásokkal szokott válaszolni a kilövőállásokra vagy kiképzőtáborokra, a dél-izraeli kisvárosok nyugalmát meg lényegében beáldozza.


A dolgok akkor szoktak felpörögni, amikor a Hamasznak sikerül komolyabb, gyári rakétákból beraktározni valamilyen mennyiséget, amikkel már a nagyobb városokat is elérik. Ez történt 2009ben, és ez volt most is. Mivel egész Izrael lényegében egy zsebkendőnyi terület, így nem nagyon vannak távolságok, egy ilyen rakéta (és ez még bőven nem feltétlenül valami modern cucc) hatótávolságában már több, mint egy millió Izraeli él.

Ezért ilyen esetekben az izraeli kormány is keményebben reagál, 2008ben bevonultak, és a helyszínen felkutatták és megsemmisítették a fegyverraktárakat meg kilövőállásokat, ezzel el is érték, hogy kb. 4 évig ne legyen a Hamasznak megint lényeges mennyisége ezekből. Most egyelőre úgy néz ki, hogy nem lesz bevonulás, amiben valószínűleg közrejátszik az is, hogy az új izraeli rakétavédelmi technológia a jelentések szerint jól vizsgázott, és viszonylagos védelmet nyújt, így nem olyan sürgető veszélyforrás már a Hamasz komolyabb rakétái.

Ettől függetlenül ha megint elindul egy komolyabb rakétaözön Gázából, akkor elég jó esélye van, hogy lesz még itt szárazföldi bevonulás, mert a rakétavédelem se ad teljes védelmet.

2012. nov. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az újabb válaszokat is. Szeretnék majd részletesebben is utánanézni a témának, csak egyelőre szerettem volna egy felületes képet kapni.
2012. nov. 22. 20:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!