Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Járt itt valaki a régi NDK-ban...

Járt itt valaki a régi NDK-ban, amikor még kommunizmus volt? Milyen hely volt?

Figyelt kérdés

2014. máj. 17. 19:44
 1/10 anonim ***** válasza:
95%
Én jártam. Milyen szempontbók érdekel? Emberek, ellátás, turisztika?
2014. máj. 17. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
97%

Én jártam, méghozzá a vége felé, '89 - ben, 14 éves voltam. Hát szürke hely volt, egy csomó mindenben lemaradva Magyarországtól. A falvak még pofásak voltak, de a lakótelepek sivárak, egyhangúak. Viszont baromi olcsó volt, itthon váltottunk valamennyi NDK márkát, de kiderült, kint a négyszeresét adják a forintért feketén. A kaja jó volt, sok önkiszolgáló étterem, de mindig hosszú sort kellett kiállni. Hatalmas Honecker portré a falon. A strandon faterom sörözgetett, a korsóért pfand - t, betétdíjat számítottak, hogy biztos, hogy visszavidd.


Sok volt a szovjet katona, járművek az utakon, helikopterek repültek, ott hallottam életemben először - és azóta sem - hangrobbanást, gyakorlatoztak a MIG - ek.


Berlin külön sztori, tényleg nem volt vicc, lelőtték mint a kutyát aki át próbált szökni. Szögesdrót, géppuskafészkek stb. Mi átmentünk a Stolpe - ma pihenőhely van ott - átkelőnél Nyugat - Berlinbe, de nem volt könnyű, minek megyünk? Meddig maradunk? Mit viszünk? Mennyi pénz van nálunk? Természetesen az NDK - s, az NSZK - s határőr le sem tojt minket. Nagyon nagy volt a kontraszt, a nyugati oldalon majd' hanyatt estünk, annyira más volt.

2014. máj. 17. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
96%

Én Drezdában voltam 87ben


Alacsonyabb volt az életszínvonal mint nálunk.


Persze nem sokkal mivel itt is igen csak alacsony volt.


Egy autóra 15-20 évet kellett várniuk ezért nagyon vacak kocsikkal közlekedtek. A kaja ízetlen volt de ez német specialitás. A legnagyobb különbség az volt hogy a nyugati dolgoknak ők a közelébe sem szagolhattak míg mi azért bele bele kóstolhattunk a kapitalizmusba

2014. máj. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
94%
Én 1982-ben voltam Berlinben.A külváros szegényes,de tiszta.Állt a fal.Az Ndk-sok nem mehettek nyugatra,a Branderburgi kapunál őrség.Szegényebbek voltak,mint mi.iszonyat olcsóság volt.A pincér 2 márka borravalóért,ami náluk ismeretlen volt a földig hajlongva kísért ki hátrafelé menetben.A boltban minden volt,a görögdinnye kuriózum volt. Itthon kidobtad volna,hogy éretlen és savanyú.Sorok álltak érte.A közlekedés aránylag drága volt.nagyon jól éreztem magam ,mert volt 1000 márkám 10 napra és úgy éltem,mint a grófok,semmi nem volt drága.
2014. máj. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A szüleim több ismerősükről is meséltek akik kimentek vendégmunkásnak az NDK-ba, ha hozzánk képest olyan rossz volt a kereset miért mentek ki oda magyarok dolgozni?


"Persze nem sokkal mivel itt is igen csak alacsony volt."


Miért? Ha jól tudom itt nem volt éhezés, járványok meg ilyenek, ami azért a fejlett világon kívül még manapság se magától értetődő dolog.



Hakapeszi, a stolpe-i átkelőről láttam egyszer egy hírt a youtube-on, a (talán 1982-es) nyugatnémet TV-híradóból:


Két 8 éves kisfiú biciklizett Nyugat-Berlinben és véletlenül pont arra mentek, az NSZK-s őrök le se sz*rták őket, de az NDK oldalon egyből elkapták őket és Potsdamba szállították, ahol 3 napig fogdába voltak zárva, aztán Kelet-Berlinbe vitték, ahol az Oberbaumbrücke-i átkelőn átgyalogoltatták őket és Nyugaton várták őket a szüleik. Mutatták ahogy jönnek át a biciklit tolva, aztán az anyjuk megpuszilta őket és ültek be egy szürke BMW-be. A riporternek azt mondták, hogy a keleti rendőrök nagyon rendesek voltak és sokat kaptak enni.

2014. máj. 17. 20:56
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

86-ban voltam (Eisenah, Lipcse, Erfurt).


Eisenach szép kis város. Lipcse egy nagy komcsi város volt. Nem tetszett. Emlékszem azokon az betonlapokból készült autópályán mentünk mindig amit még Hitler építetett. Kaja xar volt. Egyébként úgy remdezett tisza "németes" volt az egész. Tetszett az emeletes vonat.

2014. máj. 18. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
87%
Többször voltam és több helyen. Városban az emberek zárkózottak voltak, a vidékiek - zárt ajtók mögött - nyitottabbak. Látszólag fontos téma volt a "dolgozó nő", akinek életét jól szervezett szolgáltatásokkal próbálták megkönnyíteni, pl. nagyon jól működött a mosodai szolgáltatás. A 70-es, 80-as években jó minőségű háztartási kisgépeket lehetett kapni, én is hoztam, közülük több még ma is működőképes. Olcsó volt a gyerekruha, gyerekcipő. A dolgozók üdültetését úgy szervezték, hogy mindenki eljusson nyaralni. Ha más nem, kempingekben telepített lakókocsikban üdültették őket. Voltak jó színvonalú kempingjeik, de a többségét jobb elfelejteni.
2014. máj. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
1986-ban és 89 júniusban voltam. Minden úgy volt, ahogy a többiek már leírták. Nagyon meg voltak félemlítve, az orosz vadàszgépek minden du. gyakorlatoztak. ---- Mondtam az egyik sràcnak, hogy pær év mùlva megbukik a rendszer (86-ban). Nagyon csodàlkozott, biztos azt hite besúgó vagyok. Utána 3 évvel vége lett.----- Nekem sok tàj nagyon tetszett: Rügen, Wernigerode, Drezda, Szàsz Svàjc
2014. aug. 2. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#5: Többről hallottam, akik kimentek dolgozni, hogy megnősültek és ott is maradtak. Állítólag lakást könyebben kaptak, mint itthon. Mivel férfihiány volt a háború után (azért is toboroztak innen is munkaerőt), a nők buktak a magyar férfiakra, meg állítólag azért is, mert a magyarok "lazább csávók" voltak mint a németek.

Én akkoriban mindíg azt hallottam, hogy NDK-ban jó az életszinvonal, mert "kirakat államot" csináltak belőle az NSZK számára. Az alapvető cikkeik jók voltak, divatosabb ruhákat meg kaptak "odaátról" ha volt rokon, ha nem, akkor túristaként nálunk vásároltak ilyeneket.

Többen említik a vadászgépeket, nálunk is repült jópár, hangrobbanást is rendszeresen hallottam annak idején még a Balaton mellett is, tehát ez nem NDK-beli specialitás.

Nem értek én sem egyet azzal a hozzászólással, hogy itt is igen alacsony volt az életszinvonal, aki ezt mondja, látnia kellett volna milyen volt pl. Romániában vagy Lengyelországban, az utóbbiban a 80-as években újból jegyre adták a kenyeret, húst, mosóport. Magyarországon, Cseszlovákiában, Jugoszláviában és az NDK-ban teljesen jó volt az ellátás, volt kaja is bőven.

2022. márc. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Szívesen olvanék még az NDK-s nőkről, asszonyokról.
febr. 24. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!