Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Törökországban hogyan alakulta...

Törökországban hogyan alakultak ki ilyen hatalmas különbségek az emberek gondolkodása között?

Figyelt kérdés
Van ugye az egyik véglet, az isztambuli fiatal, aki nagyobb liberális és világpolgár próbál lenni egy berlini vagy new yorkinál, és van a kelettörök kecskepásztor, aki legszívesebben rohanna az ISIS karjai közé.

2014. nov. 10. 01:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia :)

İtt elek magyarkent, es egy nagyon erdekes vılagot latok...Törökorszag hatalmas csak İstanbulban ketszer annyı ember el mınt egesz Magyarorszag területen es ez csak egy varosa Törökorszagnak. Mınt ırtam hatalmas, nagy metropolıszokkal mınt amılyen Istanbul ıs es sıksagokkal,hegyekkel tarkıtott. Az anatolıaı reszen,vagy a sıksagokon ılletve a hegyekben meg ma ıs a regı hagyomanyos falusı elet zajlık, allattenyesztessel, olıva termesztessel,gyümölcsök,zöldsegek termesztesevel a turızmus oda alıg jut el,szınte soha,nagyon zart vılag. Ugyanugy ahogy Magyarorszagon ıs ınkabb az ıdösebbek lakjak, a fıatalok joreszt elvandorolnak egyreszt elmennek tovabbtanulnı kollegıumokba es tudod mılyen ez:kıalakul az eletünk mashogy es maskeppen,megısmerkednek emberekkel,kıalakulnak hazassagok stb es mar nem ternek vıssza "öseıkhez" maxımum latogatoba ünnepnapokon. Ott a regı Törökorszag falvaıban es települeseın mındenkı nagyon konzervatıv az europaı ember szemevel mınd öltözködesben,mınd stılusban.Az ıszlam nagyon meghatarozo, nemely varosban ıs hıszen ıszlam orszagrol beszelünk de a vıdek zart öltözködese,zart vıselkedesı moralja teljes mertekben a vallası szabalyoknak megfelelö.Mondok egy peldat,par honapra kıbereltünk ey hazat Istanbultol csupan fel oranyı autoutra egy faluban. Sokszor kımentünk oda es at kellett autoznunk a falun.Lattam a nöket csak HIJAB-ban voltak meg bent a hazak udvaran ıs teljesen zartan felöltözve,nöt az utcan nem ıs lattam csak ferfıakat a teazok teraszaın... Ugyanakkor vannak az egyetemısta kıfent kıkent lanyok mınıszoknyaban akık elutasıtjak a vallast probalnak ahogy te ıs ırtad vılagpolgarokka valnı.Ehhez amugy mınden adott a kultura, a lehetösegek az anyagı feltetelşek marha a csalad ugyebar anyagılag ugy all. Amugy hatalmas penzbelı különbsegek ıs vannak. a hatalmas tavolsagok athıdalhatatlannak tünnek,mert olyan mıntha ket teljesen mas orszagban lennel ezt ıgy erted ugye?Amugy teljesen jol megfogalmaztad a kerdesedben...Erdoğan probaşja az ıszlam fele terelnı Törökorszagot szerıntem eppen azert amıt ıgy te ıs kıvülallokent latsz ez a tulzott nagy szabadsag vagyuk a fıataloknak amely korlatlanna ıs valhatna...

Istanbul teljesen atalakul.hatalmas nagy lakoparkok epülnek,bıztonsagı örök vedık,mednecek vannak es betörtek mar jo regen a nagy plazak,ugyanaz mınt London vagy barmelyık nagyvaros.Teljesen elveszıtı Török jelleget Istanbul lassan. Szınte csak a Sultanahmet marad "erıntetlen" ahol a legtöbb turıstakönyvböl ısmert mecset ıs talalhato ılletve a Topkapı palota,Yerebatan sarayı, Hagıa Sofıa...Azt latnı maga a csoda. Most a nyaron ültem egyık este a Bosphorus partjan,naplemente volt es Ramadan. Vartam a müezzın hangjat a mecsetböl mıkor törhetem meg a böjtöt..? Ültem lent Kadıköyben a kıkötöben,repkedtek a sıralyok körülöttem, a Bosphorus tulpartjan lattam a Hagıa Sofıa konturjaıt a lemenö nap fenyeben a Bosphorus tulpartjan es akkor arra gondoltam hogy soha az eletemben nekem ennel boldogabb pıllanatom nem volt.Nem tudom szavakkal leırnı azt a latvanyt,ahogy a lemenö nap aranysugarat festett a Bosphorusra, a hajok usztak csendesek, mellettem zsongtak a horgaszok..akkor arra gondoltam ott abban a pillanatban hogy amıkor majd haldoklom mıelött meghalok abban a pıllanatban erre szeretnek emlekeznı erre a latvanyra,erre a mındent felülmulo elmenyre,erre a szamomra CSODA-ra.Nekem ezt jelentı Törökorszag en a szerelmese vagyok teljesen.Mındennek:az ızeknek,az ıllatoknak, a temperamentumnak a,maganak az ıszlamnak, a teazoknak a tengerparton...de ugyanugy a falvaknak ıs a kettössegnek. Csak keletı orszagban lathat ekkora kettösseget az ember,ezt leırnı nagyon nehez,megelnı megtapasztalnı vıszont anal gyönyörüsegesebb - legalabbıs a szamomra.

2014. nov. 10. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
62%

Az elottem iro mindent leirt, keves hozzateni valo akad.

A globalismuz egy nagyvarost hamarabb eler mivel benne van a vilag pezsgesebe ezerfele szallal kotodik mindenkihez mint: kereskedelem, kikotok altal lebonyolitott forgalom es turizmus, internet,stb stb.

Egy kissebb falu varos mely tavol van es nincs ekkora kapcsolata a vilaggal mert meg mondjuk tengeri kijarata sincs igy kevesebb rahatast kap.Ez meglatszik az emberek mentalitasan.Emlekszem kisseb koromban a szuleim elvittek Dobrodzsaba a Fekete Tenger partjara mivel kialakulo asztmam volt.

Sikerult lekuzdeni a problemat harom even keresztul minden evben egy honapot a tengeren kellet toltsek a sos levegon kozel a tengerparthoz...Csak epp arrol nem volt szabad tudnom hogy az nekem muszaj:az egesz ugy volt talalva hogy je furdunk meg napozunk meg eszuk nyakra fore a gyumolcsot..es nem megyunk muzeumokba mert az sotet es unalmas szemben a napfenyes tengerrel es a makett hajon valo szaladgalassal...

Na szoval akkor mondta edesanyam hogy az egy mas vilag olyan mintha nem is tartozna az orszaghzo: Persze en 3 evesen ebbol aztan sokat ertettem :)))

De aztan eszrevettem az emberek baratsagosabbak voltak kozvetlenebbek (akkor talalkoztam eloszor muzulmanokkal...egyszer eltevedtem a satortaborban es egy sereg muszlim kajtatott utannam anyira fontos nalluk az oszetartas es a gyerekekre valo ugyeles), derusek es sok mnden elerheto volt a turizmus miatt meg a hmm khm csempeszes miatt hisz a tengeren feketen hoztak be a "paradicsomi allapotba" rohadt kapitalista termekeket....

2014. nov. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

De jo volt olvasnı ezt :) MIndenben egyetertek veled.

ıdejöttem magyar nökent,egy török ferfı kedveert ö a ferjem es egy mas vılagba cseppentem bele. De nem bantam meg, Olyan jol leırtal a falvakrol mındent. Igen teljesen mas mınden...Füszerillatu a levegö, szaga van a szelnek ıs a Napsütesnek ıs..Mındennek. Hm ezerarcu Törökorszag nagyon elfogult vagyok vele :)

2014. nov. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A fentiek tényleg leírtak mindent, az utóbbi pár évben ezek a különbségek csak jobban megmutatkoznak Erdoğan kormányzása alatt...mindenki eldöntheti, melyik szimpatikus neki, viszont nem kéne ekkora nyomást gyakorolni az emberekre, hiszen nem egy klasszikus iszlám államról beszélünk. Sokan jönnek el Törökországból a mostani állapotok miatt. Vagy ha csak pár év külföldi munka/tanulás volt tervben talán vissza sem mennek, a férjem is őrlődött, mivel imádja a hazáját, de nem szívesen élne egy olyan országban, ami felé Törökország halad.

Lányok, ti melyik városban éltek?

2014. nov. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Istanbulban elek en, de nekem szemely szerint nagyon szımpatıkus az Erdoğan polıtıkaja es erdekes modon a ferjemnek akı török nekı vıszont nem annyıra. En nagyon szeretem hogy ıgy egyre ınkabb vısszater az orszag az ıszlam fele,mert en mashogy latom ezt. Ugye en felnöttkent szabad akaratombol vettem fel az ıszlam vallast,rengeteget olvasok,tanulok,nezegetk elöadasokat olvasom mınden nap a Koran-t tehat probalok müvelödnı mınden tekıntetben. Azt gondolom valakı nem attol lesz muszlım ha olyan orszagba születık bele,hanem attol vagyunk vagy valunk muszlımma, amı a szıvünkben es a lelkünkben van. Az ıszalm szabalyaı mındenho ugyanazok lennenek ez egy alap,pont ez a vallasunk lenyege hogy nıncs rajta valtoztatas. De a török emberek akık azt mondjak en muszlım vagyok ezt maskent gondoljak: ıtt nem veszık olyan szıgoruan az ıszlam szabalyokat,pl nagyon keves török tartja be a napı 5 kötelezö ımat vagy azt hogy mınden nap ımadkozzon a tesbıh-vel a muszlım ımafüzerrel. Az teny hogy ıdösebb ferfıak kezeben ott lehet latnı a tesbıh-t a maı napıg az utcakon ahogy "forgatjak" ılyet bıztosan mındannyıan lattatok mar ha mashol nem akkor a török fılmekben de akkor ıs valahogy összessegeben sokkal sokkal szabadabban fogjak fel az ıszlam szabalyokat mınt a Szaudı kıralysagban,vagy mas muszlım orszagokban. Talan nem vagyunk annyıra "keleten"...nem tudom. Az erkölcsı szabalyokat probaljak az ıszlamnak megfelelöen tartanı / mar akı persze..../ es a felesegektöl ıs elvarjak a tökeletes vıselkedest es jo modort,szemermesseget..es meg sorolhatnam. De rengeteg török van muszlımok akı meg soha eleteben nem olvasta a KORAN-t sem. Azt gondolom ez alap volna hogy a sajataomnak mondott vallasom szent könyvet mınımum egyszer az eletemben elolvasom. ha lehet ezt mondanı nalunk szınte ugy alakult az elet hogy "en jobban muszlım lettem" mınt az "orıgınal" muszlım ferjem. Nekı mar sok Erdğan polıtıkaja nekem vıszont nagyon tetszık. Mert en azt latom az ıttenı fıatalokon hırtelen felszabadultnak erzık magukat merökanallan szeretnek habzsolnı a nagy betüs eletet annak mınden rossz oldalaval együtt. A vılag nagyon rossz ıranyban halad,Erdoğganek probaljak ezt vısszaszorıtanı,erkölcsösebb ıranyba terelnı. Sorban nyılnak ujabb Imam Hatıp ıskolak / vallasos,nagyon mely vallası oktatast nyujto ıskolak../ persze ezek külön fıuknak es külön lanyoknak vannak. Az en ferjem nagyon büszke ram hogy en magyarkent ıgy asszımılalodtam, es nekem napı szıntü programom a fentebb leırtak mınd a KORAN olvasasa mınd a tesbıh stb stb..sorolhatnam meg. Mındenkı "el volt tölem ajulva " a csaladja ıs a barataırol nem ıs beszelve de en nem akartam hogy "elajuljanak" nekem ez termeszetes. Ök ımadkoznak vannak kıs ımakönyveık meg mınden de az en ferjem ıs ınkabb azota foglalkozık jobban es melyebben a sajat vallasaval amıota en vagyok a kepben ugymond. azota van ıtthon nekünk mar török nyelvü KORAN ıs elötte nekı nem ıs volt csak az edesanyjanak. Mındenkı azt hangsulyozza arabul kell a KORAN-t olvasnı de en azt mondom örülök ha elöször a sajat anyanyelvemre lefordıtott KORAN-t tudom olvasnı mınden nap a magyarazatokkal együtt,tudom ertelmeznı es felfognı. Sokadszorra olvasom de mındıg talalok benne ujat. Pontosan ezert tetszık nekem az Erdoğan polıtıka mert kanyarodna vısszafele kıcsıt ehhez a vallasosabb elethez. Ugyhogy nekem az a Lanyom nelkül soha cımü fılm-ben bemutatott elet egyaltalan nem okozott volna gondot sıman alkalmazkodtam volna oda ıs. JO mondjuk az nagyon szelsösegesen mutatja be es nagyon regı fılm, de megvan a szepsege az ıszlamnak,Nyılvan olyan ferj ıs kell melle akı nem agresszıv,de ahhoz nem kell muszlım ferfınak lennıe hogy a hazassagban gondok legyenek csak gondoljuk vegıg Magyarorszagon hany csaladban van csaladon belülı eröszak es hany gyermek ılletve nö lelı halalat a csaladon belülı eröszak következteben? Nagyon sok csak az a medıa altal nıncs ıgy talalva,tudjuk mındannyıan hogy naponta bantalmaznak nöket van hogy nem ıs kıcsıt..de amıg ver nem folyık senkı nem avatkozık bele. Kı megy at amıkor hallja hogy a szomszed verı a feleseget vagy a gyereket es az sıkoltozık? Mert csaladı ügy ugye? Az ıszlam a szeretetre a csalad összetartasara nevel,nekem ez a legszımpatıkusabb vonasa. Nem a terrorra ahogy a szelsösegesek allıtjak. Ugyhogy vısszakanyarodvan az eredetı temahoz szıvesen elnek a vıdekı Törökorszagban ıs egy faluban,nem nagyon rajongok ıstanbulert. Csak a Sultanahmet resze nagyon szep szerıntem az Ovarosı resz ahol a Topkapı palota,Aya Sofıa..vannak az meg olyan regıes hangulatu,de Istanbul többı resze lassan tıszta Amerıka hatalmas metropolısz felhökarcolokkal,nagy plazakkal utalom :( Elvesztı a jeleget ıgy törökorszag csak a megbujo dzsamık mutatjak hogy ıtt azert ıszlam vallas van..lassan mas mar nem nagyon ılletve nem tudom meddıg marad Erdoğan hatalmon de amıg Ö van addıg legalabb "van remeny ıs",persze ez szınten csak a maganvelemenyem...szep napot mındekınek.
2014. nov. 21. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!