Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Milyen lenne a megítélése...

Milyen lenne a megítélése mind a németeknek, mind a szovjeteknek, ha a szovjetek támadnak előbb Nyugat/Közép-Európára 1941-ben, a németek Barbarossa-offenzíváját megelőzve?

Figyelt kérdés

A közhiedelemmel ellentétben nem csak Hitlernek voltak hódító, aggresszor tervei, Sztálin is ugyanolyan megalomán, hataloméhes diktátor volt, amíg Hitler életteret akart a németeknek, addig ő az osztályharcot akarta fokozni, kiterjeszteni az egész világra s letörni az imperalistákat. Az angolokkal és az amerikaiakkal is akart háborúzni 1945 után, de mivel megmérgezték sajátjai ill. elkanyarítja ezt a kérdést az a történet, ezért nem taglalom tovább, maradok 1941-ben.


A szovjetek téptek ki darabokat Finnországból és Romániából, bekebelezték, annektálták a Balti törpeállamokat. 1939 szeptemberében a németekkel közösen támadták meg Lengyelországot és osztották fel teljesen egymás között, megszüntetve Lengyelországot, és kötöttek egy paktumot, mellyel próbálták az időt húzni, hogy befejezhessék a seregépítést és haditervek finomítását.



A szovjeteknek nagyjából sikerült, 11.000 repülőjük állt a németek 3.500-ával szemben, harckocsik terén 15.000 a 3.500-al szemben, lövegek terén 60.000 a 35.000-el szemben, hadosztályoknál 174 a 128-al szemben. Már a sereg méretéből látszik, hogy nem puszta védekezésre rendezkedtek be. Nem szívesen ismerem el, de a szovjet hadsereg még minőségileg is jobb volt. A német harckocsizó egységek 80%-a Pz II és Pz III-as harckocsikból állt, csak 20%-uk kapott Pz IV C-t, ez az utolsó volt egyenrangú ellenfele a szovjet BT-7 - T-28 - KV-1 - T-34 (1940) harckocsiknak. A németek csúcsragadozói, valóban minőségi harckocsijai, a Tigrisek és Párducok csak 1942-ben és 1943-ban debütáltak, amikor a németek védekező harcba kényszerültek a keleti fronton. A németek ebben az esetben a jobban kiképzett katonákkal tudták elmaradásaikat ellensúlyozni a csúcsragadózóik megjelenéséig.


Ezt a teóriát tovább erősítik a Szovjet-Orosz rendszerváltás után megnyílt katonai levéltárakból előkerült bizalmas levelezések és haditervek, több szovjet-orosz katonatiszt és történész támogatja ezt a teóriát. E teóriából doktoráltak, sikerrel. A tervek készek voltak, csak a németek valami gyorsabbak voltak a szovjeteknél.


Ezenkívül még érdemes figyelembe venni, hogy a német támadás első pár napja is azért volt oly' fájó, mert rengeteg hadianyag, stb. volt felhalmozva a határon, valamint a Munkás-Paraszt Vörös Hadsereg is támadásra volt felkészítve. A németek gyors sikerei annak is köszönhetőek voltak a valóságban, hogy a szovjetek nem védekező (beásott, erődített) vonalakat alakítottak ki, hanem támadó ékeket. Ezek között pedig a németek gyors egységei behatoltak, körbezárták az ellenséget és katlancsaták lettek az eredményei.


2015. júl. 28. 16:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
15%

Háború hülyéknek való külön bolygón! Akinek háborúskoni van kedve azt deportálnám arra a másik bolygóra! Szépen megölnék egymást, és akkor a gyilkos gének nem öröklődnének tovább! Juj de jó lenne! Nincs szükség áldozatokra! Csak az harcoljon aki vállalja hogy meg is halhat, le is rokkanhat, meg aki akkora p...t hogy nem tudja kultúrális módon megbeszélni a dolgokat és inkább erőszakhoz folyamodhat!

Katonáskodásban semmi szépség nincs. Politikusok játékszerei. Legális gyilkosok!

2015. júl. 28. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
19%

Akik hatalomban vannak azoknak mindnek a hataloméségből vannak ott, nem mert jó irányba akarják vezetni a népet!

A birkákat kell vezetni, nem a gondolkodó embereket, akik közös ügyekről, maguk is tudnak közösen dönteni, hatalom nélkül...

2015. júl. 28. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
0%

Láthatóan a kérdező sok időt és energiát áldozott(pazarolt...)a kérdésének az alátámasztására de teljesen feleslegesen ugyanis a Szovjetunió semmi esetre sem akart nyugat-európára támadni. Ez egy tipikus burzsoá történelem szemlélet...-próbálják magukat tisztára mosni és a lelkiismeretüket megnyugtatni.


Pontosan a Szovjetunió volt az az állam amely a legtovább harcolt a békéért(lásd:az utolsó pillanatig tartó angol-francia-szovjet tárgyalások 1939 augusztusában)de a lengyelek butasága miatt meghiúsult a megegyezés. A lengyelek nem mentek bele hogy a Vörös Hadsereg a területükre lépjen ha segíteni kell dehát ez abszurd...úgy nem segíthetek a másik országnak ha nem léphetek a területére. Ezután kellett kényszerűségből a német-szovjet megnemtámadási szerződésbe szovjet részből belemenni és stb...stb...ne mondjam már fel a teljes II. világháborút.


Az angolok és az amerikaiak nagyságát bizonyítja hogy évekig tartó vacillálás után mégiscsak kezet nyujtottak a Szovjetuniónak rájőve arra hogy nélkülük nem lehet legyőzni a náci söpredéket!

2015. júl. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
6%

Írtál egy kérdést, aztán három választ magadnak?

Nem unod még?

2015. júl. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

'Ezután kellett kényszerűségből a német-szovjet megnemtámadási szerződésbe szovjet részből belemenni és stb...stb...ne mondjam már fel a teljes II. világháborút.'


Valóban ne mondd fel. Mert az már inkább a szovjet szerzői munkaközösség által írt fércműre hasonlítana.

2015. júl. 28. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
Miért lettem lepontozva?
2015. júl. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Pro Patria ***** válasza:
59%

Kedves Kérdező!


Annyiban ki kell javítanom téged, hogy a szovjetek minőségi fölényben is lettek volna.

A német haditechnika messze a kor színvonala felett volt, számos téren. A szovjet légi géppark I-15-ösökből, és az ahhoz képest űrkorszakinak számító I-16-osokból állt, ennek már be lehetett húzni a futóművét, és nem kétfedelű volt, de még mindig elavult szerkezetű, nyitott pilótakabinnal épített konstrukció volt, teljesen elmaradt a Bf-109-essel szemben.

Nem véletlen, hogy az újonc német pilóták - akiknek adott esetben a nyugati légtérben nem sok babér termett - a keleti frontra kerülve máról holnapra lettek ászokká (amely titulus, ellentétben a nemzetközileg megszokott 5 légigyőzelmes határral, náluk ráadásul 10 ellenséges gép lelövése után járt). Sorra érték el a korábban ellérhetetlen álomképnek számító 100 légigyőzelmet.

Bemásolok egy beszédes visszaemlékezést egy magyar honvédtől:

"Egy alkalommal négy orosz felderítő jelent meg, nagy távolságot tartottak egymás között. Egyetlen német vadász gép jelent meg felettük. Az orosz gépek még jobban szétszéledtek, és vissza fordultak. A Messzersmith egyenként üldözőbe vette őket. Az elsőre egy géppuska sorozatot adott, máris ment a második gép után. Csodálkoztunk miért hagyja ott. Füstcsík keletkezett a gépből, mely egyre vastagodott. Ketten kiugrottak a gépből ejtőernyővel. Villanás, robbanás, fekete füst csapott fel, mely egyre tágult. A német gép már a másodikat is utolérte, újra egy sorozat. Azonnal füstölni kezdett, egy ember kiugrott belőle, a gép meredeken zuhant a föld felé. Robbanás és sűrű fekete füst szállt az ég felé. Már a harmadik gépet üldözte, a távolság gyorsan fogyott közöttük, nagyon lassúak voltak az orosz gépek. Egy sorozattal ezt is elintézte. A negyediknek sikerült előnyt szereznie a német gép utána indult kifutottak látóhatárunkból. Az ejtőernyővel leérkező pilótákat már várták a németek."

Boda Gyula: Itthagy-lak


A Panzer I-es típus már nem volt meghatározó, mint az 1939-es Lengyelország elleni, illetve 1940-es franciaországi hadjáratkor.

A Panzer III-as teljesen egyenrangú, sőt, műszakilag jobb volt, mint a Bt-5-os, Bt-7-os, és T-26-os szovjet csodák, azonos kategoriába estek. A Panzer IV pedig egyértelmű erőfölényben volt velük szemben - a magyar páncéloscsapatok például a '42-es hídfőharcok során 21 szovjet harckocsi kilövését jelentették, mindössze egyetlen saját veszteség ellenében.

A KV-1-es, illetve T-34-es harckocsik az 1941-es német támadáskor még csak kísérleti szinten voltak jelen a csapatoknál, nagyobb számban később kerültek alkalmazásra, ekkor a szerepük még elenyésző volt.


-------------

Kedves Leninfiú!


"A lengyelek nem mentek bele hogy a Vörös Hadsereg a területükre lépjen ha segíteni kell dehát ez abszurd...úgy nem segíthetek a másik országnak ha nem léphetek a területére."

- Az észteket, letteket, litvánokat mitől kellett megvédeni? Hát a finneket? Besszarábiát? A kaukázusi államalakulatokat?

Hozzáteszem: a két állam a Molotov-Ribbentrop paktum keretében már a német támadás _előtt_ megegyezett Lengyelország közös megtámadásáról.

Ismerősek azok a felvételek, amikor az egymással az új határvonalnál találkozó német és szovjet katonák, tisztek egymással kezetfognak, tisztelegnek? Mitől is "védték" a szovjetek a lengyeleket akkor?

2015. júl. 30. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

@ Leninfiú


"Ez egy tipikus burzsoá történelem szemlélet..."


Afölött láthatóan sikerült elsiklanod, hogy a Szovjet-Orosz rendszerváltás után megnyílt katonai levéltárakból előkerült bizalmas levelezések és haditervek, több szovjet-orosz katonatiszt és történész támogatja ezt a teóriát, nem ? Amennyiben a szokásos propagandizmus, agitálás miatt teszed, akkor különösen jár neked a mínusz, téged örökre ki kellene vágni innen, mert az agitáláson kívül másra nem tellik tőled, és ezt többször is kinyilvánítottad, hogy csak agitálni jársz ide, vitázni nem.


Valerij Danyilov és Pável Bobiljev ezredesek, Vlagyimir Nyevezsin, Konsztantyin Plesjakov, Mark Szolonyin és Borisz Szokolov történészprofesszorok kezdték el népszerűsíteni el a teóriát, ők burzsoá történelemhamisítók lennének ?



@ Pro Patria


Akkor tévedtem a minőséget illetően.


Amit írtál a Leninfiúnak, arról annyit, hogy korábban máshogy magyarázta Lengyelország lerohanását. Korábban olyasmiket írt, hogy "Lengyelország mindig is köztudottan a haladó erők ellensége volt és ezért kellett megtámadni", most meg játssza eszméje védelmének érdekében, hogy nem is volt tervben ilyesmi, csak a lengyelek megmakacsolása miatt volt ez avagy hazudozás és szánalom a köbön :D


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__partok-kormanyzas__6..



Jó szívvel ajánlom a "Szovjet sztori" dokumentumfilmet, melyben lehet látni, hogy a szovjetek milyen jól haverkodtak a németekkel.

2015. júl. 30. 23:23
 9/14 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés.


Az már régóta tény, hogy a szovjeteknek is voltak hódító tervei és ha a németek nem támadnak akkor pár éven belül a szovjetek tették volna meg ugyan ezt! Hitelesen nem nagyon tudták ezt megcáfolni! Lloyd Clark brit történész Kurszk című könyvében van egy idézet a 30-as évek elejéről amit Sztálin mondott idézve: "Most is mint 1914-ben, a harcias imperializmus pártolói, a háború és a reváns körei kerültek előtérbe. Teljesen nyilvánvaló, hogy a dolgok egy újabb háború felé fejlődnek." Sztálin ezzel Hitler hatalomra jutására célzott! Miután Sztálin tervei, hogy Hitler elleni szövetséget hozzon létre(Sztálin már ekkor felvetette a nyugatiaknak egy Németországra mérendő megelőző csapás tervét) a Britekkel és a Franciákkal kútba esett ugye a németekkel lépett "szövetségre". 1939 szeptemer 7-én Lengyelország védelmében is csak annyit mondott: "Lengyelo megsemmisítése azt jelenti, hogy eggyel kevesebb burzsoá, fasiszta állammal kell megküzdeni!" Úgyhogy a komcsi hulladékok nagyjából ennyire akarták "megvédeni" a lengyeleket!


Továbbá az is alátámasztja a szovjet megelőző csapás tényét, hogy például Alekszandr Vasziljevszkij tábornok úgy fogalmazott: Szükségesnek tartom, hogy semmilyen körülmények között ne engedjük át a kezdeményezést a német parancsnokságnak, hanem előzzük meg az ellenség felfejlődését, és abban a pillanatban támadjuk meg a német hadsereget, amikor épp felfejlődési fázisban van!" Rajta kívül még jó pár vezérkari tiszt is így vélekedett! Azonban Sztálin abban okos volt, hogy 41-ben ezt az ötletet félretette mert tudta, hogy a hadsereg(nagyrészt a tisztogatásainak köszönhetően) MÉG nincs olyan állapotban, hogy ezt véghezvigye! A Vörös Hadsereg támadó felállása szerintem inkább a megtévesztést és az elrettentést hivatott szolgálni! 1941-ben a Vörös hadsereg nagy arányú offenzívára még nem nagyon volt alkalmas! Nem volt elég teherautó, harckocsi és még katona sem. Újonnan szervezett 125 darab lövészhadosztály sem volt teljesen feltöltve. Tüzérségből hiányoztak a páncéltörő dandárok a kommunikációs eszközök és a légierő meg elavult gépekkel rendelkezett. A modern T-34 és KV-1 harckocsikból nem volt elég a többi szovjet tank(BT-5, 7, T-26..stb) pedig nem volt egyenrangú a Panzer III-assal vagy IV-essel. Igaz jóval több volt belőlük.

Zsukov persze úgy fogalmazott, hogy "még két-három év, és egy briliáns hadsereget adtunk volna a szovjet népnek, talán a világ legjobb hadseregét....Elszámoltunk magunkat a fasiszta Németország támadásának időpontját illetően, és ez megbosszulta magát." Szóval az egy ostoba mítosz, hogy Sztálin vakon bízott Hitlerben és teljesen jó szándékkal tekintett rá! Zsukovot és Sztálint a német támadás abszolút nem lepte meg csak megdöbbentek, hogy ilyen gyorsan bekövetkezett a háború! Az viszont tény, hogy ha a németek nem támadnak és marad idő a szovjeteknek a felkészülésre akkor biztosan megindul a Vörös Hadsereg is!

A kérdésre meg, hogy hogyan vélekednének ma szerintem nehéz válaszolni. Több tényt is figyelemmel kell venni ennek kapcsán. A Britek gondolom örültek volna neki, hogy így valamennyire "tehermentesülnek". Az USA nem tudom, hogy állt volna a dologhoz, de szerintem nagyobb a valószínűsége, hogy még így is a szovjeteknek küldtek volna támogatást maximum talán más mennyiségben. Meg persze ott van Japán is akik ugyan csak kérdéses mit léptek volna. Ha erre a lépésre hátba támadják a szovjeteket az órási segítség lett volna Hitlernek és a két frontos háborúban a Szovjetunió is kártyavárként dőlt volna össze(ha az USA nem lép be). Ha meg nem avatkoznak közbe és az USA-t támadják meg akkor a lefolyás durván olyan lett volna mint a II.VH. Ezt nehéz megmondani. Ha a szovjetek támadtak volna és legyőzik a németeket akkor manapság szerintem olyan szinten és rendszerességgel emlegetnék mint a Harmadik Birodalmat!

2015. aug. 28. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#8:


Amikor a szovjet 1943-tól ellentámadásba mentek át, akkor is el voltak maradva a németektől, a T-34-eseik és JSZ harckocsijaik nagyon primitívek voltak a német Párducokhoz és Tigrisekhez képest, repülőiknél szintúgy a németek voltak előnyben, mégis túlterhelték őket.

2015. aug. 29. 16:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!