A történelem során többnyire Erdély vagy az Alföld volt fejlettebb?
Igazából két teljesen más adottságokkal rendelkező terület és mások is voltak az erőforrások. Erdélyben rengeteg erdővel és bányával rendelkezett, pl a só már a római korban is híres volt, de más vasércek is voltak szép számban.
Ezzel szemben az alföldi részek lényegesen jobb mezőgazdasági adottságokkal rendelkeznek és a klíma is melegebb, szóval élelmiszer termelés szempontjából sokkal többet eltudtak látni. A politikai dolgok is befolyásolták egy terület fejlettségét pl Bethlen Gábor idejében Erdély aranykorát élte, míg az ország középső területei néptelenedtek el a török hódoltság miatt.
Erdély.
Az Alföldet jelemzően árvizek sújtották a folyószabályozásokig, Aki ara járt at átment rajta és kifosztotta. Ellenben Erdély többnyire a béke szigete volt akkor iss.
Kicsit megalkudtak a magyar királlyal, a török szultánnak, az osztrák császárral és adó fejében lényegében békében élhettek és fejlődhettek.
"A történelem" egy nagyon hosszú időkiterjedésű dolog, kérdező. Koronként változott, hogy mikor melyik volt fejlettebb.
Pl. a Ceaușescu-korszakban, amikor egész Románia életszínvonalát Albánia szintje alá sikerült letornázni és fizikailag éheztek emberek, akkor nyilvánvalóan a kádári Magyarország gulyáskommunizmusát élvező Alföldön sokkal jobb volt az élet és fejlettebb is volt a régió.
Amikor a török hódoltság alatt az Alföldet Konstantinápoly szipolyozta ki, elmenekült és megtizedelődött a lakosság, éhinség-hullámok söpörtek végig a hódoltsági területen, az Erdélyi Fejedelemség pedig az aranykorát élte és Európai szintű tényező volt Bethlen Gábor idején pl., a harminc éves háborúba is beleszólva, vagy a Báthoryak idején, perszonálunióban Lengyelországgal - akkor nyilván Erdély volt sokkal fejlettebb.
Nemcsak az erőforrásoktól függöt (azokban Erdély milliószor gazdagabb), de bel- és külpolitikai kontextustól legalább annyira.
És igen, ahogy te is írod: attól is függött, mikor minek volt nagyobb értéke: bizonyos korokban a zsíros termőföld ért többet, már korokban az érc-, só- és nemesfémbányák. Háborúk esetén a hegyek nyújtotta védelem felértékelődött, békeidőben a síkság termékenysége volt előnyösebb.
Ez koronként változott.
Az iparosodás és városiasodás időszakától kezdve a mai Erdély (ez alatt most az elcsatolt részeket értem, tehát a Partiumot, Bánságot és Máramarost is) erősebb pozíciókat kezdett elfoglalni, sokkal nagyobb és fejlettebb városok voltak a területén: Kolozsvár, Nagyvárad, Arad, Temesvár, Marosvásárhely - nem véletlenül tette rájuk a mancsát Románia.
Az alföld városai pont hogy ezek elcsatolása után kezdtek rohamosabban fejlődni, mert átvették a szerepüket: Temesvár, Arad helyére lépett be Szeged, Nagyvárad regionális központi szerepét vette át Debrecen, stb.
A Török Hódoltság koráig egyértelműen az Alföld, utána Erdély jelentősen fejlettebb volt, de a törökök kiűzése után az Alföld megint megelőzte Erdélyt fejlettségben.
Az nem igaz, hogy Erdély városiasodottabb volt, vagy hogy Erdély városai fejlettebbek és nagyobbak lettek volna. pl. 1910-ben:
Szeged lakossága 96000 fő volt, míg Debrecené 90000.
Ehhez képest Nagyvárad lakossága mindössze 64000 fő volt, Kolozsváré csak 60000, Aradé 63000. Hódmezővásárhely méretű városok voltak.
Marosvásárhely pedig a maga 25000 fős lakosságával kisebb volt az akkori 39000 fős Nyíregyházánál.
Az Alföldön a Török Hódoltság koráig nem voltak árvizek, ugyanis csatornarendszer, fokgazdálkodás működött.
Persze-persze :)
Aki meg lepontozta a hatos válaszomat, az egy barom. Számokat, tényeket hoztam.
#8
A lepontozás itt nemzeti sport.
Mindazonáltal nem a városok lakosságának száma dönti el, hogy melyik vidék fejlettebb.
#8-as, én is számokat, tényeket hoztam a 7-esben, méghozzá korrektül lehivatkozva, s te annyival intézed el: "persze-persze".
Akkor miért vársz korrektebb elbírálást magaddal szemben?
(Mindazonáltal nem én pontoztalak le).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!