Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Íráshoz, olvasáshoz kellene...

Íráshoz, olvasáshoz kellene kötni a szavazati jogot? Vagy esetleg minimum 8 általános megszerzéséhez?

Figyelt kérdés

Szerintem Európában, 2023-ban (de már sokkal korábban is) aki nem tud írni, olvasni az ne vehessen részt a választásokon. Hiszen nem lehet tisztában az aktuális politikai, gazdasági stb helyzettel. Így gyakorlatilag fogalma sincs hogy kire, mire szavaz. Nem ismerheti a pártok programjait és még lehetne sorolni. És nyilván ha olvasni se tud a szavazólapokon se tudja elolvasni a pártok, jelöltek neveit.


Ha a 8 általános elvégzését nézzük szerintem az se olyan nagy akadály.. hiszen egy 14-15 éves gyerek értelmi szintjén kell csak lenni.. hiszen akkor végeznek általános iskolában.



2023. márc. 23. 22:54
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
11%

azért baromság ez az egész, mert a gazdagokat amúgy sem érdekli az SZJA, mert csak azután a profit után adóznak, amit a nevükre realizálnak

erről ennyit


bohóc baloldal

2023. márc. 24. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Én annyit várnék el, hogy a szavazópolgár legalább képes legyen leírni a saját nevét. Ez esetben Karigeri fennakadna a rostán... :)

[link]

2023. márc. 24. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

“Íráshoz, olvasáshoz kellene kötni a szavazati jogot? Vagy esetleg minimum 8 általános megszerzéséhez?”


Úgy gondolom, hogy bár a fentiek létfontosságúak, de nagyon kevés egy demokratikusabb politikai kultúra megalapozásához.


Közoktatás részeként oktatni kellene már általános iskola 5. osztályától kezdve az életkori sajátosságokhoz igazodva, majd az idő előrehaladtával egyre jobban elmélyülve:

- EU és magyarországi intézmények és szerepeik,

- jogrendszer felépítése,

- jogszabályalkotás menete és hatásai,

- ideológiák (populizmus, kommunizmus stb.) jellemzői,

- közgazdaságtani ismeretek,

- érdekérvényesítés eszközei,

- vezetés és szervezés,

- történelemhasznosítás,

- társadalomismeret (maffia, nyugdíjasok, egyéb szervezetek stb.),

- propaganda ismeret,

- döntés tudománya.


Propagálni kellene folyamatosan, hogy a lakosság, helyi szinten is kapcsolódjon be a politikába.


Tudom, a fentiek utópia, mert a világon sehol nincs valódi demokrácia (fokozatai vannak), mert a hatalmon lévőknek nem érdeke, hogy a lakosság képzett legyen.


Talán majd 20.000 év múlva…

2023. márc. 24. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 2*Sü ***** válasza:

#11: azért baromság ez az egész, mert a gazdagokat amúgy sem érdekli az SZJA, mert csak azután a profit után adóznak, amit a nevükre realizálnak


Én azt gondoltam, hogy nem olyan nehéz megérteni, hogy ha egy változó, kívülről is változtatható tényezőtől tesszük függővé a szavazatok súlyát, a hatalom törvényszerűen olyan irányban fogja változtatni ezt a tényezőt, ami a saját hatalmon maradását fogja bebetonozni. A hatalom célja innentől nem az lesz, hogy a társadalom egészének vagy a többségnek az érdekeit tartsa szem előtt, hogy minél több ember elégedettségét, támogatását nyerje el, hanem a meglévő támogatóinak a szavazati kreditből való nagyobb részesedését fogja megcélozni, akármennyire is kisebbséget képeznek a támogatói a társadalmon belül. Hogy a többség ezzel egyre elégedetlenebb, az nem számít, hiszen lehet, hogy ők a többség, de a szavazati krediteknek a kisebb – és egyre kisebb – részét birtokolják.


De ez bármilyen tényezőre igaz. Ha a szavazatok súlyát mondjuk az eltartott csirkék számával arányosítjuk, akkor a hatalom célja az lesz, hogy a csirketartókat hozza pozitív helyzetbe mások kárára. Ezzel a csirketartók még nagyobb fokú beleszólást fognak kapni abba, hogy melyik párt kormányozzon, és nyilván azt fogják megválasztani, aki a csirketartók érdekeit helyezi előtérbe.


Ez objektíven nézve egy gazdasági és nem gazdasági szempontból is felborult, eltorzult társadalomhoz vezet, most függetlenül attól, hogy az aktuális hatalom magára a „baloldali” vagy a „jobboldali” címkét ragasztja, hiszen a működését nyilván nem a bal- vagy jobboldali értékrend fogja meghatározni, hanem a saját választóinak a helyzetbe hozása, kiszolgálása.


> bohóc baloldal


Ha ez nekem akar szólni, akkor kíváncsi lennék, hogy miből gondolod azt, hogy baloldali lennék? Mert én nem tartom magam annak. Az értékrendem mentén bizonyos kérdésekben valóban baloldalinak, liberálisnak, progresszívnek tekinthető állásponton vagyok, megint más kérdésekben meg jobboldali, konzervatív, sőt néha erősen konzervatív állásponton vagyok. Mint ahogy – most kicsit függetlenedve a XXI. századtól és Magyarországtól – a politikai palettán, az ideológiák szintjén is vannak keveredések.

2023. márc. 24. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Nézd - kérdező! Ha is felmented az adó és járulékfizetés intézménye alól az általad kiszemelt réteget, akkor átgondolandó kategóriába emelkedhet "korszakalkotó ötleted". Esetleg még az jöhet számításba, hogy zsebből fizeted helyettük az állam által irányukba támasztott anyagi követeléseket.

De amíg egyik sem teljesül, addig csak szimpla baromság a felvetésed!

2023. márc. 25. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Középfokú végzettséghez kellene kötni, aki csak 8 általánost végzett az ne akarjon nás jövőjéről dönteni.
2023. márc. 26. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
* más
2023. márc. 26. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!