Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 100 év múlva kisebbségbe...

100 év múlva kisebbségbe kerülnek a magyarok a romákkal szemben?

Figyelt kérdés
A jelenlegi demográfiai tendenciák szerint valószínű, hogy több lesz a roma minta magyar az országban? A roma lesz a hivatalos nyelv és a magyarokat hátrányosan megkülönböztetik? Lelassulhat a roma népességnövekedés?

2023. ápr. 30. 20:08
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
84%
Inkább 10-20 év lesz az. Ráadásul ez egy öngerjesztő folyamat, mert minél több a cigány, annál több ember menekül el miattuk az országból.
2023. máj. 7. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Jelenleg 800-900 ezer roma élhet az országban. Akik ilyen 1-1,5-2 milliós számokkal jönnek azok szerintem Borsodból indulnak ki, ahol valóban 15-20% körüli a romák aránya és ezt vetítik ki az egész országra.

2050-re 1,2-1,3 millió romát várnak, az akkori 8,5 milliós országnak durván a 15%-át fogják adni.


Senkni nem tudja mi lesz 100 év múlva, de nem tartom valószínűnek, hogy többsége kerüljenek, ugyanis a romák körében is erősen csökken a termékenységi ráta. Persze még mindig jóval magasabb, mint a magyarok körében, de az olló szűkül. Talán 30-40 év és beáll egy egyensúlyi helyzet. 1970-ben az akkori cigányfelmérés szerint még 4,4 gyerekszületés jutott egy roma nőre. 2003-ban már "csak" 3,0. Azóta eltelt 20 év és a romák is tanultabbak lettek és nagyobb arányban dolgoznak. Semmi sem mutat arra, hogy nőtt volna a termékenységük. Inkább csökkenhetett, manapság 2,4 körül lehet. 2001-es népszámláláson csupán 200 ezren vallották magukat cigánynak, de a magukat cigánynak való nőkre átlagosan 2,9 gyerekszületés jutott, míg a 2016-os kisnépszámláláson a magukat cigányoknak valókra már csak 2,1 gyerek jutott, tehát a hivatalos népszámlálás is csökkenést mér, igaz mivel a romák többsége nem vallja be származását, ezért nehéz pontosan megbecsülni a reprodukciós rátájukat.


Szerintem egyébként az lesz, hogy ketté szakad az ország. Lesz egy cigányfertőzött és egy kevésbé cigányfertőzött rész, hasonlóan mintahogy az USA-ban a déli államokban 2-3x annyi fekete él arányaiban nézve, mint északon. Magyarországon az Észak-keleti és a dél-nyugati vármegyékben simán 20-30-40% lesz az arányuk és az ország középső és észak-nyugati része + Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun nagyrésze, esetleg Hajdú-Bihar megye megmarad viszonylag "tisztának", tehát a romák aránya ezeken a helyeken kb. 10% alatt lesz.

2023. jún. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
12-es, "igaz mivel a romák többsége nem vallja be származását" ezzel meg is buktattad a létszámukról írt értekezésedet. Szerintem simán 1 millió feletti a létszámuk, de ha hozzátesszük a valamilyen hányadban roma származású lakosságot is akkor akár 2 millió felett is lehetnek. A szaporodási hajlamuk pedig egyáltalán nem csökkent, de mindenképpen a fehér lakosság előtt van. Az utolsó bekezdéseddel viszont nagyjából egyetértek, de szerintem Kelet-Magyarország egészben bukó lesz, talán marad egy-két drágább város, ahol arányaiban kevesebben lesznek, mint mondjuk Debrecen, vagy Szeged, bár a pénzes, bűnözésből, uzsora kamatokból meggazdagodott romák az ottani ingatlanáraktól sem jönnek zavarba.
2023. jún. 15. 16:03
 14/15 anonim ***** válasza:

#12: na és te mégis mire alapozod a romák 1 millió, sőt 2 millió feletti számát? :)

Az én becslésemet én demográfusok, etnográfusok és szociológusok reprezentatív kutatásaira.

áruld el kérlek, hogy hova valósi vagy? Borsodi? Szabolcsi?


kicsit vicces, hogy egész Kelet-Magyarországot leírod, amikor pl. Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun nagyon nagyrészt cigánymentes pl. Budapesthez vagy Borsodhoz képest. :D

2023. jún. 15. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
ja és miből gondolod, hogy egyáltalán nem csökkent a szaporodási hajlamuk? erre is vannak reprezentatív bizonyítékok, de az igaz, hogy jóval a magyarok előtt vannak. Ismétlem, ne a borsodi, szabolcsi cigányfalvakból indulj ki. A cigányok többsége nem ott és nem úgy él.
2023. jún. 15. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!