Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért olyan rossz a kapitalizmus?

Miért olyan rossz a kapitalizmus?

Figyelt kérdés
2010. okt. 16. 13:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
95%
lehetne jól is csinálni, a rossz az hogy le se sz.rják egymást az emberek.
2010. okt. 16. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
78%
Mért neked az jó ha tárgyként kezelnek és sz*rral húggyal fizetnek ki?
2010. okt. 16. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Michael Moore, kapitalizmus: szeretem. ezt a filmet nézd meg.


De megpróbálom összefoglalni: Ha az utcánkban Piri néni 8 forintért süti a kiflit, én pedig 7 forintért, ráadásul az én kiflim finomabb, akkor az emberek hozzám fognak járni vásárolni. Ez jobb az embereknek, mert olcsóbb kiflit kapnak, és finomabbat is. Piri néni pedig tönkremegy, vagy megerőlteti magát, és mégjobb minőségű kiflit fog csinálni, mégolcsóbban. Egy idő után győz a jobb, éljen az evolúció, a haladás!


A baj az, hogy ez nagyban nem működik. Ha beköltözik az utcába a Tesco, vagy a McDonalds, akkor az emberek a tescoba és a mekibe fognak járni. Ennek több oka is van:

mind2 multicég megteheti, hogy leviszi az árait, annyira hogy neki se érje meg igazán. Ilyenkor az emberek a lehetetlenül olcsó árut fogják választani. Én tönkremegyek, beállok dolgozni a tescoba/mekibe, vagy elmegyek hólapátolónak. Aztán a meki/tesco megemeli az árakat, és simán visszahozza a kiesett profitot.

De általában nincs is szükség ilyenre: a tescoban pl mindent megtalálni, mert olyan nagy. A kiszolgálás gyorsabb, szintén mert olyan nagy. Sokkal jobb a logisztikájuk, szintén mert nagyban csinálják. A reklámok meg mindenféle trükkök is nagyot lendítenek a forgalmukon. A sötét dolgokról ne is beszéljünk, amit a nagy hatalmuk, és a sok pénzük miatt engedhetnek meg maguknak. Sok multinak még a politikusok se mernek beszólni.


Az egyszemélyes vállalkozásomban, én voltam a dolgozó, minél jobban dolgoztam, annál többet kaptam. A tescoban/mekiben a dolgozók ha rosszul dolgoznak, az utcára kerülnek, ha jól dolgoznak, akkor ugyanannyit kapnak, mint a többi. A profit a legfelső emberek kezébe megy. Aki a tesco meg a meki esetében ráadásul nem is magyar!


Ráadásul, a profitorientáltság kihat az olyan dolgokra is hogy: sokkal több profitot termel, ha rossz minőségű árut csinálsz, amit nagyon drága javítani. Elég az, ha jó a reklámja, meg mondjuk "csak" 1-2 év után romlik el, a 10 év helyett. Ezzel már meg lehet téveszteni az embereket.

Meg reklámokkal ráveheted az embereket hogy vegyenek olyan dolgokat, amikre nincs is szükségük.


Ha egy területen monopóliummá válsz, az a főnyeremény: innentől már tényleg azt csinálsz a dolgozóiddal, és a vásárlóiddal, amit nem szégyellsz. Bármilyen szart a piacra dobhatsz, és bármennyit kérhetsz érte.


Ha belegondolsz, a végén mi lesz ebből? Ha az élet minden területét multicégek uralják? Ha nem vásárolhatsz mástól, csak multicégektől, nem dolgozhatsz másoknak, csak multicégeknek? Akkor már nem mondhatod azt, hogy én itt és itt fogok vásárolni, mert nem akarom ezt a multit támogatni. Meg nem mondhatod hogy felmondok, és elmegyek dolgozni máshová, mert itt nem becsülnek meg eléggé, nem adnak elég pénzt ahhoz hogy eltartsam a családom.


Ez lesz a szabadpiacból: a társadalom alsó rétege éhező munkanélküli lesz, vagy agyondolgoztatott rabszolga egy multinál. Az 5% vezető rétegnek pedig rengeteg pénze és hatalma lesz, amivel mindent megtehet. És igazából ennek a jelei már látszódnak is.

2010. okt. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
55%
A kapitalizmusnak is vannak hibái, de jobbat még nem találtak ki, ami a gyakorlatban működött is volna. A világ legjobb életszínvonalon élő társadalmai mind kapitalista berendezkedésben élnek. Viszont ezekben a társadalmakban megvan az a konszenzus, amely biztosítja egyrészt a vállalkozás szabadságét, másfelől azt is, hogy a dolgozó ne legyen teljesen kiszolgáltatva az alkalmazójának.
2010. okt. 16. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Hát ööö, a legjobb életszinvonal a kommunizmus, és a kapitalizmus érdekes keveréke. Az állam jelen van folyamatosan, mint kontroll, nem hagyva, hogy elszabaduljanak a dolgok. Lásd Svájc.
2010. okt. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Akinél a pénz,annál a hatalom is. Csak a saját haszna érdekli,más nem. Ez nem csak Tesco-nál van így,hanem a magyar vállakozók esetében is. Függetlenül attól,hogy mekkora a vállalkozás. Nagyítóval kell keresni közöttük tisztességeset,aki nem zsákmányolja ki a dolgozóit. Panaszkodnak a sok adóra stb.stb.,de azért minden évben mennek extrahelyre nyaralni, Wellnes-.hétvégékre,van a családban 2-3 menő kocsi, a dolgozóik viszont jó ha a minimálbért megkapják.
2010. okt. 16. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Jaja, én is így értettem, ez igaz a bankokra, biztosítókra, mindenféle vállalatokra. Nem csak akkor van gáz, ha már multicégről van szó, hanem már akár 50-fős cégeknél is kialakulhat ilyesmi.
2010. okt. 16. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
hát a kapitalizmussal az a baj szerintem h az ember nem ember lesz egy idő után hanem fogyasztó a cégek meg olyan dolgokat csinálnak amik elromlanak h majd újra el lehessen adni. ez pedig a Föld kiszipolyozásához vezet
2010. okt. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Azért mert a gyengék halálra vannak ítélve, és a piaci tökéletlenségeket nem csillapítja senki. Hála a jó égnek, már egy jó ideje vegyes gazdaságban élünk!!!!
2010. okt. 16. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Azért mert a kapitalizmus eleve arról szól, hogy az emberek minél gátlástalanabbul gázoljanak át egymáson.
2010. okt. 16. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!