Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Államosítás során eltűnt...

Államosítás során eltűnt festmény milyen sorsra juthatott?

Figyelt kérdés

Keresek egy festményt, ami egy a 40-es években működő pesti vendéglőben volt. Nem találtam semmit róla, hogy hova kerülhetett, az egykori tulajnak felkutattam élő rokonait, de kapcsolatba még nem tudtam velük lépni.


Jellemző volt, hogy egy államosított vendéglő bútorzatát szétlopták, vagy kaptak esélyt a tulajdonosok a tárgyak megtartására? Ha ellopták, akkor inkább az a jellemzőbb, hogy a Szovjetunióba került vagy itthon porosodik valahol? Tudtok olyan konkrét (akár személyes) példát, amikor egy ilyen festmény/tárgy előkerült? Létezik olyan felület vagy intézmény, ahol ismeretlen festményeket próbálnak eladni, azonosítani, hazajuttatni?


Konkrétan: algyesti Tüköry József (vagy fia, Sándor) portré, amit Basch Árpád festett. A Sörkatakomba nevű pesti vendéglőben volt a Tüköry-szobában. Azért keresem, mert leszármazottként kutatom a családot.



febr. 25. 20:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hol volt ez a vendéglő?

Milyen minőségű, milyen jellegű volt az épülete, a berendezés stílusa?

A Levéltárban fel tudod kutattatni az államosítás jegyzőkönyvét, ha tudod a pontos adatokat, címet, a tulajdonos nevét, az államosítás évét.

Ha ott voltak festmények, akkor a jegyzőkönyvben szerepelniük kell.


Hacsak a tulajdonos időben ki nem mentette.


Ne keverd a 45-ben történt szabadrablásokat a 45 utáni államosítással.

febr. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Úgy értem, a katonáknak a háború alatti szabadrablását a 45 utáni állami szabadrablással, amit államosításnak neveztek.
febr. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Nem tudtam, hogy erről készült jegyzőkönyv. Fel fogom keresni a Levéltárban.


A mai Puskin utca 6-ban volt. Sass Sándor vendéglős alapította, majd 1939 augusztusában vitéz Kecskés János, a dobogókői menedékház vezetője vásárolta meg. Az épület a háborút átvészelte, komoly találat nem érte. Meg is nyitott a háború után, és még jó pár évig működött. Azt, hogy pontosan mikor államosították, nem tudom. Minden szoba más stílusban volt berendezve. Ami engem érdekel az a Tüköry-szoba, ami Biedermeier stílusban volt megcsinálva. Falán lógott Tüköry József portréja, de más értéktárgyak is voltak vitrinekben.

febr. 25. 21:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!