Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit tegyen a meggyőződés...

Mit tegyen a meggyőződés nélküli ember?

Figyelt kérdés

Megpróbálom egyértelműen leírni, mire is vagyok kíváncsi, pontosabban: mi mindenre.


Utoljára 2002-ben voltam szavazni, mert nem tudok választani. Persze, könnyen lehet, hogy a saját bizonytalanságom, tájékozatlanságom miatt nem tudok dönteni. De azért rosszul érzem magam, hisz olyan, mintha nem lenne meggyőződésem (talán nincs is). Szeretném, ha tudnám mondani, hogy erre a pártra szavaztam, mert... És föl tudnék sorolni alátámasztható érveket. No de az érveket a jobboldali vagy a baloldali stb. sajtó tálalja. Magoljam be azokat? Az nem meggyőződés, csak szajkózás. Rosszul gondolom?

Másrészt pedig, mi van akkor, ha pl. azt mondom, baloldali vagyok, de nincs olyan, hogy egy párt tisztán baloldali eszméket hirdet, baloldali lépéseket tesz. Ugyanez elmondható a jobboldalra is.

Hogy legyen meggyőződésem, és hogy tudjak nyugodt lelkiismerettel szavazni valamelyik pártra, ha nem tudom azt mondani, hogy minden, de legalábbis nagy része tetszik annak, amit csinál. Egy kicsit a másik is tetszik, meg a harmadik is egy kicsit. Ha pl. azt mondom, hogy jobboldalinak tartom magam, és a Fideszre szavazok, joggal mondhatja valaki/bárki, de hát Te hülye vagy, a Fidesz csak mondja magáról, hogy jobboldali!


Kitartasz-e pl. az MSZP mellett csak azért, mert baloldali meggyőződésű vagy, s jobb híján (csak azért is) rá szavazol?

Beszélgettem egy emberrel mostanában sokat, s az alapján amiket mond, baloldalinak gondolnám, de olyan gondolatai is vannak, mint a Jobbiknak. Hm. Lehet, hogy az az ember nem mer elköteleződni, vagy inkább van egy saját meggyőződése, amelynek egyik eleme ilyen, a másik pedig olyan? Így is lehet? Csak hát ugye egy-egy megnyilvánulása alapján ide vagy oda teszünk valakit. Ez marhaság? Nem kell pakolgatni az embert?

Mi tegyen az, akinek nincs egyértelmű meggyőződése? Kicsit ebből is merít, kicsit abból is... De így meg olyan, mintha csak sodródna az ember. Nem?


Köszönöm a válaszokat, s elnézést a hosszú monológért. :)


2011. okt. 20. 15:08
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

Kedves 16.16-os Hozzászóló!

Én voltam félreérthető, bocs.

Értettem amit írtál, pusztán csak az MSZMP (betű)szó kapcsán jutott eszembe az ideológiák változásáról szóló dolog.


Azt azért fontos dolognak tartom, hogy politikai kérdésekről van szó, s nem estünk egymásnak, hanem kulturáltan elbeszélgetünk, és ez tök jó! Köszönöm.

Kíváncsian várom a többi hozzászólást. Az eddigieken pedig elgondolkodom.

2011. okt. 20. 18:17
 12/27 anonim ***** válasza:
71%

"Szeretném, ha tudnám mondani, hogy erre a pártra szavaztam, mert... És föl tudnék sorolni alátámasztható érveket."


Félreérted azt, hogy miről szól a politika. A politika érdekekről szól. Azt kell megvizsgálnod, hogy neked személyesen melyik párt uralma megfelelőbb. Ha pl. nyugdíjas vagy, akkor az MSZP-t kell választanod, ha belvárosi pizzafutár vagy médiaszakos végzettséggel, akkor az LMP-t és így tovább. Érveket sorolnod akkor kell, ha politikus vagy.


"Másrészt pedig, mi van akkor, ha pl. azt mondom, baloldali vagyok, de nincs olyan, hogy egy párt tisztán baloldali eszméket hirdet, baloldali lépéseket tesz."


Az ún. valóságban semmi sem tiszta vagy tökéletes. Nézz körül és látni fogod, hogy nemcsak nincs tökéletesen baloldali párt, hanem még egy egyenes vonal sincs sehol.


Nem beszélve arról, hogy hiába tartod magad baloldalinak, más is tarthatja magát baloldalinak, miközben tök mást tartotok baloldaliságnak.


"Kitartasz-e pl. az MSZP mellett csak azért, mert baloldali meggyőződésű vagy, s jobb híján (csak azért is) rá szavazol?"


Ha szocdem lennék, az MSZP-re szavaznék, mert az szocdem párt. Ha igazán baloldali lennék, akkor viszont csak a munkáspárt felelne meg vagy TGM zöld gittegylete.


"Beszélgettem egy emberrel mostanában sokat, s az alapján amiket mond, baloldalinak gondolnám, de olyan gondolatai is vannak, mint a Jobbiknak. "


A Jobbik baloldali populizmust kínál, leöntve egy kis soviniszta-rasszista mártással.


" Lehet, hogy az az ember nem mer elköteleződni, vagy inkább van egy saját meggyőződése"


Az embereknek van magukhoz való eszük, azaz felismerik az ÉRDEKüket. Ezt aztán meggyőződésnek is nevezik néha, bár ez félrevezető.


"Mi tegyen az, akinek nincs egyértelmű meggyőződése?"


Akinek nincs meggyőződése, annak is vannak érdekei, ezért tud szavazni.


Érett demokráciában egyébként az emberek az érdekeik alapján szavaznak, nem "meggyőződés" alapján, ami a demokráciának egy jóval alacsonyabb fejlődési foka.

2011. okt. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
79%

15:22


"egy párt feladata elvileg az, hogy egy adott csoport érdekeit képviselje legjobb tudása szerint. És amelyik csoport a legnagyobb, annak a véleménye fog leginkább érvényesülni a szavazás által, és később a kormányzásban."


Így van, és pont ez történik. Viszont a társadalom nem 2 vagy 3 csoportból áll, hanem sokból. Minden pártnak sok csoportot kell képviselnie, ezért viszonylag bonyolult a profiljuk. Minél kisebb egy párt, annál karakteresebb, mert annál kevesebb célcsoportja van, így annál határozottabbak a szövegei.


"Ehhez képest minden párt mindenkinek "jót akar""


Nem. Aki egy kicsit is figyeli a politikát, az tudja, hogy a Jobbik pl. nem akar "jót" a cigányoknak vagy a liberális értelmiségieknek, így a Jobbik nem is kap túl sok szavazatot Lipótvárosban. Vagy nyilvánvaló, hogy a Fidesz számára nem túl fontosak a nyugdíjasok, miközben az MSZP számára ők a legfontosabb társadalmi csoport. És így tovább.


"Normális esetben egyértelműen látni kellene, hogy X párt az én "rétegemnek", csoportomnak akar kedvezni."


Jól látszik. De az MSZP és a Fidesz konglomerátumok, vagyis olyanok, mintha 3-4 kispártból lennének összerakva, a kisebb pártok esetében pedig világos, hogy 1-1 réteget képviselnek.


Pl. az MSZP-ben az az izgalmas, hogy képviseli (1) a nyugdíjasokat, (2) a szegényeket, és hozzá még (3) a multinacionális cégeknek dolgozók és beszállítók érdekeit, a (főleg külföldi) nagytőke bizonyos részeit. Ez elég zavarbaejtő keverék, sokan nem is értik. A Fideszben össze van ragasztva (1) egy kisgazdapárt, (2) egy keresztény párt, (3) a konzervatív kispolgárság és középosztály pártja, és (4) a hazai nagytőkések pártja. Ez is egy nagyon vegyes mix, amit sokan nem értenek.


"Nálunk meg messiás szerep van, ebben akarnak tetszelegni."


Az csak a cirkusz, aminek mögé kell látni.

2011. okt. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
11%

"Támogatom a kommunizmust, de nincs igazi kommunista párt. Ugyanakkor nemzeti érzelmű vagyok..."


Érdekes ez a "nemzeti érzelmű" dolog, de nem tudnám megfogalmazni, mit takar. Például lehetne akár mondani, hogy Koppány nemzeti érzelmű volt, István meg nyalta Róma s#ggét. Pedig ennél sokkal árnyaltabb a helyzet. Számomra az a kérdés, vajon a melldöngetés mindig a javunkat szolgálja-e. És seggnyalás-e, ha alkalmazkodunk. Tudom, ez sokkal összetetteb, csak arra akartam utalni, hogy vajon a baloldal kevésbé nemzeti érzelmű-e.


(Nem beszólás akart lenni a kommentelőnek, csak arról jutott eszembe. :)) )

2011. okt. 21. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

"Például lehetne akár mondani, hogy Koppány nemzeti érzelmű volt, István meg nyalta Róma s#ggét."


Lehetne mondani, csak nem érdemes, mert ez sületlenség.

2011. okt. 21. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

"Lehetne mondani, csak nem érdemes, mert ez sületlenség."

Én is épp erre akartam utalni. :D

2011. okt. 21. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
2011. okt. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
Lehet meggyőződés nélkül is tartozni valamelyik párthoz , csak VÁLASZTÁS esetén van dilemma, hisz minden pártba van valami, ami az érdekemet képviseli csak hát egy pártot kell kijelölni ! Ott látom a gondot, hogy a választási blabla és a tettek között hatalmas a hiányérzetem csalódom , nincs kontroll és ez ellen a következő választásig megint nem tudok semmit tenni. Egyébként lenne platform a helyi politika de itt teljes egészében megvalósul az egypártrendszer jelleg, mivel a testület nyilván való, hogy a pm-nek JOBB keze. Persze, hogy a jobb kézzel esetenként mit szoktak csinálni ezt nem ecsetelem. A lényeg az, hogy a demokráciát is tanulni kell és ez csak is rajtunk múlik. Az érdek érvényesülések pártonként változnak és az attól függ, hogy mennyire veszi komolyan. Ha kisebb rétegeket céloz meg, akkor esetleg a küszöb közelébe kerül és a véleménye a fehérházba nem számít, ha viszont gyűjtőpárt szerepét tölti be, akkor ígéretei vagy csak ígéretek maradnak és a következő választásnál morfondírozunk, hogy most akkor kire szavazzak hiszen megint átvertek, vagy kitartok és szavazatommal megint erősítem a választottamat és remélem ,hogy a demokrácia is fejlődik az idő elteltével ugy, hogy érezzem as politikai értem van és nem önmagáért ill. a politikusok szórakoztatásáért.
2011. okt. 24. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
Na igen, elvileg el lehetne olvasni a pártok programjait, hogy melyik tetszik a legjobban, de a programokról tudjuk, hogy szép-szép, de egyik sem igaz, és egyik sem megvalósítható. Így aztán nem tudjuk, hogy melyik valójában mit árul.
2011. okt. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem az is számít, hogy a pártban résztvevő emberek becsületessége milyen. Fölhasználnak-e néhány destruktív, de közkedvelt dolgot a támogatásuk érdekében. Gondolok itt az MSZP-re, aki már azzal elásta magát, hogy néhány igen társadalomellenes dolgot hozott be, pl pornó adómentessé tétele, valamint pár egyértelmű tény, pl az államadósság 22%-al való növelése. Ezzel szembeállítanám Orbánt, aki nekem személyesen is szimpatikus (sakálok kíméljenek! ez az én egyéni véleményem), de az intézkedéseinek nagy részét is helyeslem. Pl gyerektámogatás megvalósult az adórendszerben, és ez tény. Iskoláztatáshoz van kötve ez az adókedvezmény, és ez is tény. Nem az emberektől kér plusz adót, hanem a bankoktól, luxusadó, chipsadó, stb. Ez a megélhetésükért élő embereket nem taszítja még nehezebb helyzetbe. Megszünteti a segélyen élősködést, a devizahiteleseket megsegíti (ez is tény, élő példa rá az én családom), meghosszabbította a kilakoltatási moratóriumot. Ezekből a lépésekből kell kiindulni, nem elsősorban a saját érdekünket, hanem az egész ország érdekét szemlélve.
2011. okt. 24. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!