Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A felsőoktatásban nem egy...

A felsőoktatásban nem egy öngyilkos húzás ekkora önköltségi összegeket megállapítani?

Figyelt kérdés

Aki nem látta volna a megjelent "becsléseket", néhány példa ilyeneket számoltak, hogy ennyit kell fizetni annak aki fizet:


Corvinus gazdasági informatika angolul 3 160 00-

Debrecen általános orvos 3 400 000-

Pécs fogorvos 4 100 000-

Sote általános orvos 3 900 000-

SZIE állatorvos 4 400 000-


Na most mondjuk ha valaki fogja magát és elmegy Angliába tanulni, ahol olyan egyetemek vannak, amik a világranglistán előkelő helyen állnak, ott 9000 fontot fizet évenként, ami mai árfolyamon kb. 2 800 000 forint... A németeknél ennél jóval olcsóbb, a hollandoknál is, az osztrákoknál ingyen van... és sokkal színvonalasabb egyetemek..


Hát ki fog itthon fizetni érte? Ennyit? Aki ennyit megengedhet magának, az szerintem már komolyan elgondolkodik rajta, hogy miért fizetne a debreceni egyetemen Három és fél millió forintot, az egyetemen, amit még egy rendes ranglistán sem jegyeznek sehol, ahol a külföldi cserediákok azt hiszik, hogy amilyen eszközökkel dolgoznak a hallgatók az valójában egy múzeumba tartozik, ha például az Edinburghi egyetemen ezt tanulhatja évente 900 ezer forintért?

Aki fizetősbe gondolkodik ráadásul valószínűleg pont az, aki azt is megengedhette magának, hogy jó pénzért nyelvet tanuljon stb. De ha nem is.. Ha csak fél évre nézzük a tandíj különbséget, annyiból akár 3 nyelven is megtanul úgy, hogy tanulhat azon a nyelven egyetemen és a további években spórol, miközben sokkal jobb helyen tanulhat...


Persze, lesznek még államisok is. De ugyebár csökkentik a férőhelyeket is... Nem csak a bölcsészeknél.


Nem értem, mi értelme van megkétszerezni a díjakat? Nem hogy feleannyian de még harmad annyian sem fogják kifizetni... Akkor ennyivel is kevesebb pénz megy majd be az egyetemeknek.. Ráadásul, aki fizetni akart az eddig is meggondolta, hogy menjen-e mert olyan szar fizetések vannak, hogy sokszor alig érné meg tanulni mert sose keresi vissza. Hát ha most megduplázzák... Pl. az óvodapedagógusok tandíját 600 000 re becsülték meg. Hát ki a fene akarná majd elvégezni? Az életbe nem keresi vissza a óvónőként... Persze, lehet jönni azzal, hogy akkor érettségizzen jól emeltre és akkor bekerül. De ha sokkal kevesebb hely lesz, hova kerül? ha nincs annyi önbizalma, ha ott fenyeget az a rém, hogy rohadt könnyen át lehet kerülni oda ahol milliókat kell fizessen, akkor sok nehéz helyzetű szerintem nem fog jelentkezni, hiába van esze. Meg mi van a másoddiplomásokkal, azokkal akik rég érettségiztek és most mennének, akik dolgoznak és csak levelezőn tudnak, amin már eddig se volt állami abból a szakból, ezután se lesz az tuti...


Mire jó ez, kinek jó ez?


2011. okt. 28. 00:47
1 2 3
 1/27 Heckler ***** válasza:
38%
Hogy az legyen diplomás, aki eddig is gazdag volt, az ész meg nem számít, mert eddig se buktattak. A többiek meg tökmindegy milyenek, menjenek árkot ásni.
2011. okt. 28. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
0%
Az általad felsorolt díjak nem is magasak olyan képzésekért.
2011. okt. 28. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:

Nézőpont kérdése.

Mivel ők azt akarják hogy alkuljon ki egyfajta ujgazdag, uralkodó, arisztokrácia, számukra nem.


Ahogy eddig is tapasztalhattuk, a többi meg nem számiít nekik!

2011. okt. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim válasza:
100%

Mi az,hogy nem sok??Ez most félévi összeg?Ha igen,az tényleg hülye,aki ennyit kifizet érte,már ha tudja miből.A Mo-i egyetemek lassan semmit sem érnek.Külföldön is drága,de még ott sem ennyi.Mint ahogy írta is a kérdező,hogy 900000 ft külföldön,de ott a diák is jól keres.A min.bér többszöröse az itteninek. Tehát van miből megteremteni és itt?Pofátlanság amit csinálnak:S

És csodálkoznak,hogy kimennek külföldre???:S

2011. okt. 28. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
0%

Az egyik előző hozzászólónak igaza van. Szépen kiszemezgetted az amúgy is nagyon drága képzéseket. Egy orvos költségtérítése már ma is évi közel 1,5 millió Ft.


Sokan jönnek a gazdagozással már megint. Ez már rendkívül bosszantó. Hol élünk komolyan, ez egy szinten van a kulákozással lassan, ami a fórumokon folyik.


Vissza a témára. Én most decemberben államvizsgázok,sajnos költségtérítésesen, ami 150 ezer volt félévente. Az egészben a legbosszantóbb az, hogy engem 4-es átlaggal sem vettek át államira, akik meg államin voltak, meg tök ingyen vidáman bukdácsoltak, átcsúsztak a 2-esekkel. Annyi segghülye járt a fősulira állami pénzen, hogy elképesztő. Az is elég gáz, hogy rengeteg pénzt költ az állam bölcsészekre, közgazdászokra stb. akik elhelyezkednek (nem önszántukból) egy Tesco-ban, McDonald's-ban vagy kimennek külföldre.


Én fontos lépésnek tartom az állami keret szűkítését mert:

1. Jelentős költséget takarítunk meg a hülyéken

2. A felsőoktatásban tanulók kb 30-%-a rendelkezik szegényebb családi háttérrel, a többi simán ki tudná fizetni

3. Ha nem tudja, akkor létezik kedvezményes diákhitel

4. Aki szegényebb családi háttérrel rendelkezik, akkor tanuljon jól, ha meg hülye, akkor ne menjen tovább tanulni.


Akárki akármit mondd, ez a bolognai rendszer (amit sokkal könnyebben el lehet végezni) az előző rendszerre megalkotott finanszírozással nagyon sokba kerül. A 3-as átlag alattiakat simán áttenném költségesre, aki meg 4-es felett van, az felkerül államira. Az USA-ban a gyerek születése után már folyamatosan tesznek félre az egyetemi évekre (abba most ne menjünk bele, hogy nekik van miből), sok lány azért pornózik, hogy fizetni tudja a tanulmányait, ami évente (!) több millió Ft átszámítva.


Styloo

2011. okt. 28. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
55%

Nyugodtan menj akkor a külföldi egyetemre, ha neked az jobb és olcsóbb. (Csak ne felejtsd el, hogy ott mennyivel drágábban albérelsz és eszel. Persze ha dolgozol és fontban kapod a fizudat, még jól is járhatsz, kérdés, hogy milyen munkát találsz, van-e megfelelő nyelvtudásod és hány évig akarsz takarítani vagy mosogatni...)


A helyzet az, hogy nem kell ennyi diplomás. Dunát lehet rekeszteni semmihez nem értő egyetemistákkal. Annyi hely van, hogy az emberek lasszóval fogják a közepes eredményű és képességű embereket (mert fejkvótát kapnak utánuk, és minél több a diák, annál több a pénz), akiket kirúgni sem lehet, mert akkor csökken a bevétel. Sokuk nem azért megy egyetemre, mert tanulni akar, hanem azért, hogy addig se kelljen dolgozni. Átrugdossák őket a vizsgákon, utána azt hiszik, hogy jön majd a vezetői állás félmilliós nettó fizuval, közben meg elhelyezkedni sem tudnak, diplomával meg derogál pl. asszisztensnek menni.

Mindez baromi sokba kerül állambácsinak, és teljesen feleslegesen.

Képezzünk annyi diplomást, amennyire szükség van, és az jusson be az ingyenes helyekre, aki megérdemli. Aki nem érdemli meg, az meg ha akar, fizet, ha nem akar vagy nem tud (szeretném jelezni, hogy az ingyeneshez nem tanult elég jól!, tehát nem a pénzen múlik, hanem a szorgalmán), elmegy dolgozni.


Ez nem ömbizalom kérdése, semmi köze hozzá. Vagy van eszed és tanulsz, vagy nem. Ennyi.

Az egyetem nem haverok, buli, Fanta kellene, hogy legyen, hanem tanulás ÉS mellékesen buli. De mára kissé felborult a rend.

2011. okt. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
33%

Teljesen egyetértek az utolsó hozzászólóval. Én 12 éve diplomáztam, akkor még elég nehéz volt bejutni, és elvégezni még egy bölcsészkart is. De mire elvégeztem, már sorra alakultak az új és újabb egyetemek/főiskolák. Elmentem tanítani, és hát ledöbbentem rajta, hogy a pótérettségin rugdostuk át a gyereket, nem tudott egy értelmes magyar mondatot leírni, és aztán ment egyetemre. Én mindig mondtam a közepes tanulóimnak, hogy tanuljanak szakmát, de hát totál hülyének néztek, hogy ők ugyan nem fognak dolgozni!!!

Jó szakembert nem lehet találni, ha mégis, akkor ő járt jól, mert milliókért dolgoznak, míg a gyárakon a szalag mellett diplomások dolgoznak. Ez normális dolog?

Igenis csökkentsék drasztikusan az államilag finanszírozott egyetemi férőhelyeket, aki meg oda nem kerül be, az fizesse ki, amibe kerül.

Az is igaz, hogy lehet, hogy külföldön is ennyi, vagy olcsóbb, de ott a megélhetés sokkal drágább, és azt miből fizeted ki?

Én kiakadok ezen, meg amikor tüntetnek, hogy nem akarják aláírni, hogy a diploma megszerzése után itthon fognak elhelyezkedni. Ki fizeti a taníttatásukat? A magyar állam, mert nem ingyen van ám! Akkor meg ne menjen külföldre a frissen végzett doki bácsi. Ha egy cég küldi el tanulni, ott is kötnek tanulmányi szerződést, ez teljesen normális dolog.

2011. okt. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

"Ha egy cég küldi el tanulni, ott is kötnek tanulmányi szerződést, ez teljesen normális dolog."

Igen ám, de ha egy cég küld el tanulni, és köt velem szerződést, akkor abban az is benne van, hogy lesz utána munkám, sőt, a korábbinál minden bizonnyal magasabb fizetésem. Az állambácsi ilyet nem ígér, nem is tud ígérni. De azt elvárná, hogy maradjak itthon, hiába nem tud munkát adni, vagy éppen olyan nevetséges fizetést kapok, ha mégis találok munkát, hogy az egy vicc. Miközben más országban lenne igény a munkámra. Akkor ez most hogy is van?

2011. okt. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy a nagyon drágákat válogattam ki, de pont azért, mert ezek voltak eddig is azok, amit azok engedhettek meg maguknak, akiknek nagyon sok pénze van, meg a külföldiek. Szerinted, ha ezeken a szakokon a magyar árak, nem hogy hasonlóak, de sokkal drágábbak lesznek a sokkal jobb külföldi egyetemeknél, akkor melyik külföldi fog ide jönni, és ezekbe az egyetemekbe nyomni a pénzét? Melyik magyar pénzes nem fogja úgy gondolni, hogy hát fiam, menjél ki a németekhez, angolokhoz, hollandokhoz, egy az, hogy sokkal jobb lesz a diplomád, másik meg az, hogy még olcsóbb is, mint ez. Így is sok "pénzes" irányítja külföldre a gyerekét, ha azokat nézzük, akik eddig a jobb egyetem vs. itthon van a gyerek és még olcsóbb is között mérlegeltek, most már eközött fognak mérlegelni jobb egyetem, olcsóbb egyteem vs. itthon van a gyerek. Nálad melyik nyerne?


Lehet, hogy külföldön drágábban albérel, de azért azt ne mondd nekem, ha itthon három és fél meg négy milliót akarnak kérni egy évre, egy fogorvos meg állatorvos hallgatótól, hozzáadod, hogy itthon is albérlet kell, meg kaja, meg utazás, viszont kimegy a gyerek edinburghba 900 000 forintnak megfelelő pénzért egy évre akkor a maradék három milliónál többől ne tudjon egy szobát bérelni. Meg még diák munka is van. Meg ösztöndíj. Tudtátok, hogy itthon a fizetősöknek SEMMI nem jár? Se ösztöndíj se semmilyen támogatás?


Lehet, hogy te azt látod, hogy sok a diplomás meg felesleges, de akkor miért uniós irányelv a diplomások meg a hallgatók számának növelése? Ha összeveted a korábbi álláshirdetéseket, akár csak néhány évvel ezelőttieket, láthatod, hogy mennyivel több helyen diplomát várnak el. Egyszerűen, szinte ha nem szalag mellé akarsz menni vagy pénztárba és nem szakmunkás vagy, akkor a diplomás legyél vagy előnyben vagy, ha az vagy. De akkor is ott vannak a szakok, amiken nem ízlés kérdése, hogy kell-e diplomás vagy sem, mert máshogy nem lehet végezni a munkát, mint ahogy írtam az óvodapedagógusokat 600 ezerért. Az a 600 ezres nem csemege a legdrágábbakból, teljesen átlagosak a tervezett 800 ezer forintos díjak. Lehet, hogy megtervezik az új diákhitelt, de a mostani kis összegű diákhitel felvételéhez is elég bátornak kell lenni, de ha a sok milliókat miért is venné fel, mikor egyszerűen úgyis alul lesz fizetve?


Én nem mondom, hogy ingyen kell itt oktatni boldog-boldogtalant, igen csóró ország vagyunk, másra se futja, sokba van ez az oktatás, igaz, hogy befektetés a jövőbe, de az most mindegy.


Én csak azt nem fogom fel ép ésszel, hogy arra senki nem gondol, ha kivonnak egy rakás pénzt az oktatásból, ÉS kétszeresére emelik a tandíjakat, akkor igazából még rosszabb helyzet fog elő állni, mert a kétszeres tandíjat a fele sem fogja befizetni azoknak, akik még (akár fogukat szívva) de kifizetik a mostani költségtérítést, de még a külföldiek, akiknek jó a pénze, azok is nagyobb számban fogják azt mondani, hogy hmm hmm hátha kétszer annyi itt a tandíj, akkor inkább hazamegyek/máshova megyek, mert minek tanulnék egy vadidegen országban, drábábban egy olyan egyetemen, ami 1800 hellyel hátrébb van a ranglistákon? Szóval még kevesebb pénze lesz az oktatásnak. Mert ők is kivonják, meg azok is kivonják, akik ezeket a költségtérítéseket meg tudják fizetni.


Én nem egy frissen érettségizett gólya vagyok, de mostanában terveztem, hogy milliókat fizetek a képzésért, de őszintén megláttam ezeket a dupla árakat és úgy voltam vele, hogy aha! Majd ha fagy! Még a mostanit azt mondom, hogy kifizetem, mert itthon tanulhatok, magyarul, szeretnék itthon maradni meg így tovább. De most komolyan úgy vagyok vele, hogy úgy érzem mintha rugdosnának kifelé, hogy húzzak el. Én nem hittem, hogy külföldön annyival olcsóbb a tanulás, de majdnem rosszul lettem mikor ilyeneket látttam, hogy Utrechti Egytem, 1700 euró, Edinburgh 3000 font alatt, Bécs ingyen... És ha hozzáveszem, hogy ha kimegyek családostól nem csak a tandíjon spórolunk, hanem a fizetésünk is jobb lesz. Nem kevéssel. Én itt akarok maradni. Itt akartam maradni. De mit csináljak, ha látom, hogy jobban járok máshol? És szerintem nem én vagyok/leszek az egyetlen.


Nekem szinte mindenről amit most a kormány csinál az a benyomásom, hogy úgy csinálják, mintha nem lenne más választása az embereknek, mint amit elképzelnek nekik. Pedig a baj az, hogy nagyon is van, és nem úgy viselkednek, ahogy tervezik. Nézzétek meg az egy kulcsos adót, a chips adót. Akkora bevételeket terveztek, hogy jaj de jó lesz, a chips adóból a tizede ment be a tervezettnek, az egy kulcsos miatt az embereknél maradó pénzen mindenki inkább ül és várja, hogy mi a francot találnak ki már majd nekünk ahelyett, hogy költené. Most azt tervezik, hogy a kivont pénzek helyett az új rendszerben majd csak bejön az önköltség meg fú de jó lesz, de basszus azt nem látják hogy ezt nem fogják kifizetni? Persze, nem csak a 3-4 milliósok vannak, ott vannak a 800 ezresek is, de ki fogja a 800 ezret kifizetni, mikor ha lesz is munkája alul fizetik?


Amúgy itt valaki beírta, hogy a felsőoktatásban tanulól 30%-a nem tudja csak kifizetni, a többi simán. Az hol él? HOgy a búbánatban tudna már kifizetni az egyetemisták (szüleik) 70%-a 700e-800e-4m forintot évente simán?

2011. okt. 28. 13:32
 10/27 anonim ***** válasza:
100%

Bizony sok.

És bizony az a értelme, hogy minél kevesebb diplomás legyen.

Mert kevesebb diplomás, több tanulatlan ember, több potenciális birka.

Akik meg mégis diplomát szereznek, azok egy szűk réteghez tartoznak majd.


Ma már nem lehet azt megtenni, hogy a PÁRT diktáljon, hogy ki lehet diplomás, így úgy oldják meg, csak az legyen aki gazdag.

Pár évtizede lehettél diplomás, ha apuci párttag.

Most majd akkor lehetsz ha apuci gazdag.


Ha belegondolok, nem nagy változás.


A másik dolog, a röghöz kötés. Bizony ne merjék az egyetemistákat röghöz kötni!

Ne kényszerből maradjak itthon!

Azért akarjak itthon maradni, mert itthon jobbak a körülmények, jobb a fizetés.

Vagyis nem, ne legyen idehaza jobb fizetés, ne legyen jobb körülmény, csak közelítse meg az európai átlagot!

Ennyi! Nem kényszeríteni kell az egyetemistákat hogy maradjanak, hanem megfelelő lehetőségeket biztosítani!


A tandíj emelésre visszatérve, ez valami különösen nagy kiszúrás. Sok embert megfosztanak így a tanulás lehetőségétől.

A mostani tandíj megfizethető ha valaki dolgozik, meg mondjuk vesz fel diákhitelt, ami nem túl szerencsés megoldás, de megoldható!

Aztán ha jól tanul, igyekszik átkerülhet államira is akár.


De ilyen emelt összegeket? Ennyit egy átlag család nem tud előteremteni!


A felősoktatásnak nem az lenne a célja, hogy azokat szűrjék ki akik nem oda valók?

Mert tandíj emeléssel akárki tanulhat, lehet akármilyen ostoba ha apuci gazdag csak lediplomázik.

Remek , lesz egy rakás, ostoba, de gazdag diplomás...igaz kevesebb ember kap diplomát mint eddig, és azok akik kapnak is hülyébbek lesznek...


Na, tapsikoljatok ennek szépen! Bravo! Bravo! Bravo!

2011. okt. 28. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!