Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szálasi Ferenc volt az utolsó...

Szálasi Ferenc volt az utolsó miniszterelnök, aki a Szent Koronára esküdött. Miért?

Figyelt kérdés
2009. jún. 14. 19:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
77%

A II. világháború után nagy balfogásnak tűnt a Szent Korona, és modern, jó megoldásnak látszott a szocializmus (egészen '51-ig). Ezért a vallásosok ateisták lettek, és senki sem esküdött az elavultnak gondolt koronára.

Mára kiderült, hogy az ateizmus/szocializmus mégsem nyerő, a Szent Korona tiszteletet érdemel, nyugodtan lehet rá esküdni. Alkotmányt viszont nem célszerű rá alapítani, mert a többség nem tartja az ügyet fontosnak. És tényleg: jólétet és népképviseletet nem a korona nyújthat, hanem az okosan választó nép érheti el a kormánya segítségével, több ciklus alatt (jövő héten még ne reklamálj, hogy hol a jólét, előbb válassz okosan).

2009. jún. 14. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
90%

Először is az előttem szólónak: aki igazán vallásos volt,az nem lett ateista,legfeljebb titokban járt templomba.

Másodszor a Szent Korona nemzeti ereklye.És a háború után,ha akart volna is valaki ráesküdni,nem tehette,mert Amerikában őrízték.Nem tudom,pontosan hogy mikor,de kb.a 80.-as évek közepén kaptuk vissza.

2009. jún. 14. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy Amerikában őrizték, és 1978-ban került újra Magyarországra. De ha jól tudom, akkor Bajnai, Gyurcsány, Medgyessy, Orbán, Horn, Boross, Antall sem a Koronára esküdött, pedig akkor már itthon volt a Korona. És az érdekelne, hogy ők miért nem? Lehet, hogy buta kérdés, de engem érdekel, és tudom, hogy a google a barátom, de nem találtam róla semmit.
2009. jún. 14. 19:27
 4/16 anonim ***** válasza:
98%

Az előző vagyok: köszi a kiigazítást, tényleg Amerikában volt. Azonban amikor Petőfi a magyarok istenére esküdött a Nemzeti dalban, akkor nem firtatták, hol van ő... Szóval attól még lehetett volna a koronára esküdni.

Azt, hogy a legtöbb vallásos ember őszintén hitt a szocializmusban és az ateizmusban, apám példáján láttam. '45-ig kispap akart lenni, '45 után világpolgár, '56 után internálták, szegényen és elkeseredetten, de harcos ateistán halt meg. Az esete elég gyakori.

A mélyen vallásos emberek többnyire megmaradtak a hitükben, de arányuk ma 5-10%, ez nem azonos a hivatalos 60-70%-kal. Az ország felajánlása Máriának max. 10-20%-os támogatásra lelne ma, és aki sikerrel akar kormányozni, az min. 50%-os támogatásra törekszik minden lépésével - ezért nem időszerű a szentkoronatan, és nem Szálasi - egyébként vitathatatlan - cikisége miatt.

2009. jún. 14. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
55%
A Szent Koronát a háború előtt is tulajdonképpen a katolikus egyház tartotta szentnek,mert Szent Istvántól maradt ránk,úgy mint a szent jobb.Azonkívül koronázási jelvények közé tartozott gondolom ezért nem esküsznek rá..A rendszerváltás óta még Orbán sem esküdött a koronára,mert egyikük sem király.
2009. jún. 14. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
85%
Pontosítom a válaszomat.Az előzőekben felsoroltak miniszterelnökök voltak,az államfők esküdtek a koronára.Horthy kormányzó volt,Szálasi nemzetvezetőnek nevezte magát.Ez alapján a köztársasági eln ököknek kellene a koronára esküdniük.
2009. jún. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!
2009. jún. 14. 20:49
 8/16 anonim ***** válasza:
32%

Koronára esküdött vagy sem, Szálasi nem volt törvényes miniszterelnök, mert puccsal, idegen hatalom segítségével került hatalomra (a Horthy-korszak törvényei alapján ítélték halálra a népbírák 1946-ban). Szálasi esküje inkább színjáték volt, mint érvényes eskü.


A későbbi miniszterelnökök nem a koronára esküdtek, mert 1946-tól Mo. köztársaság, és a koronának nincs benne különösebb politikai jelentősége.

2009. jún. 14. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
54%

Csak pontosítom az eddigieket. Szálasi nem miniszterelnök volt,hanem Nemzetvezető.A miniszterelnök Bárdossy volt.

A Rákosi éra előtt a Bibliára esküdtek ( a biróságokon is ) és az eskü szövege úgy kezdődött:Esküszöm az élő Istenre- vagy azt mondták,hogy Isten engem úgy segéljen.

2009. jún. 15. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"Csak pontosítom az eddigieket. Szálasi nem miniszterelnök volt,hanem Nemzetvezető.A miniszterelnök Bárdossy volt."


Ne pontosíts, ha halvány fogalmad sincs a témáról. Szálasi miniszterelnök is volt.

2009. jún. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!