Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ma is igaz Klebelsberg Kunó...

Pro Patria kérdése:

Ma is igaz Klebelsberg Kunó ezen állítása?

Figyelt kérdés

"A hatalmas magyar hazafiságnak van egy nagy gyengéje, s ez az, hogy számbelileg aránylag kicsiny az a réteg, amely ennek a nagy érzésnek az aktív hordozója. Korábban főleg a köznemesség volt, ma a magyar értelmiség és kizgazdaközönség. De tovább felfelé, a vagyonnal fogy a patriotizmus, és a szegénységgel nő az internacionalizmus."


Én is úgy látom, hogy leginkább a tanult középréteg az, akiben nemzeti öntudat van. A gazdagok köre vagyonát félti a többiek felemelésétől, a szegényeket pedig lefoglalja a maguk mindennapi baja, nem érnek rá a többiekkel törődni.


Egyedül a középosztályban lévők elég jómódúak ahhoz, hogy tudjanak mások sorsára is figyelmesen tekinteni, de nem annyira vagyonosak, hogy emiatt lecsúszástól kelljen aggódniuk.


2012. júl. 19. 21:45
 1/10 anonim ***** válasza:
60%

Ez számomra is teljesen logikusnak és reálisnak tűnik. Igaznak gondolom.

Persze kivételek mindig akadnak és még talán azt hozzá lehetne tenni h mostanában pontosan a szegényebb környéken lakóknál bizonyos ellentétek miatt nő az a "hazafias szellem" .

2012. júl. 19. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Részben igaz, de nem teljesen. A középosztálynak van baloldali része is. Ők nem konzervatívak, de nem azt jelenti, hogy nem szeretik a hazájukat. Szerintem inkább ők állnak ki a szegényeket ért sérelemért leginkább.
2012. júl. 19. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 AdamLeBron ***** válasza:
100%

Szerintem ezek a szavak ma is teljes mértékben megállják a helyüket. Az egyetlen gond az, hogy 2012-ben Magyarországon nincs gondolkodni tudó, tenni akaró, hazáját a szó jó értelmében szerető (és nem másokat ok nélkül gyűlölő) középréteg. A Kádár-rendszer és kivétel nélkül az elmúlt 22 év valamennyi kormánya tett arról, hogy ezt a középosztályt kisemmizze, megalázza, a gerincét megtörje.


Amikor ez a középosztály mégis megszületik, akkor mondhatjuk majd, hogy megérkeztünk Európába - büszkén, magyarként.

2012. júl. 20. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Igaznak igaz lehetne ha lenne jelentősebb méretű középosztályunk. Még azt is megjegyezném hogy a Horthy rendszerrel ellentétben (furcsa is lett volna Tanácsköztársaság után) nem csak az alsóbb osztály vevő a baloldali politikára gazdasági rendszerre.
2012. júl. 20. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Kedves 22:36-os válaszoló!


"A középosztálynak van baloldali része is. Ők nem konzervatívak, de nem azt jelenti, hogy nem szeretik a hazájukat."

- A baloldaliságnak egyik fő jellemzője a nemzeti érzelem elhagyása. Például az 1920-as, '30-as évek Magyarországán a Népi Demokraták, és az Urbánus Demokraták (részben a polgári pártok, részben a szociáldemokraták tömörüléséből) egymás ősellenségei voltak, noha mindketten a társadalmi gondok, a szegénység felszámolására törekedtek.

A Népi (mai, helyesebb elnevezéssel: Nemzetelvű) Demokratáktól élesen elválasztotta a baloldali radikálisokat, hogy az előbbiek a társadalmi átalakulást a történelmi múlt tisztelete, a hagyományok őrzése mellett képzelték el, míg a szociáldemokrata párt képviselői internacionalizmust hirdették, a kötelező ateizmust, és a munkásosztály felemelkedését, a nemzeti eszményeket pedig csak ezek kerékkötőinek tartották.


A Kerkai Jenő és Nagy Töhötöm jezsuita szerzetesek által létrehozott legnagyobb ilyen szervezett, a Katolikus Agrárifjúsági Legényegyletek Országos Testülete (KALOT) például 1940-re már 400 ezer tagot számlált, és 20 népfőiskolával rendelkezett.

"Egy nagy földreform lesz a célunk, de erről, ha kell, évekig hallgatni fogunk, mert sok feudális nagyúr és főpap leállítana bennünket." - mondta Kerkai.

Programjukat így foglalták össze: "Krisztusibb embert! Műveltebb falut! Életerős népet! Önérzetes magyart!"


Hasonló elveket vallottak a legjelentősebb protestáns szervezetek is, mint a Soli Deo Gloria (SDG), és a Keresztény Ifjúsági Egyesületek (KIE).

Politikailag főként a jobboldali Kisgazdapártban képviseltették magukat.

1936-ban, Teleki Pál közbenjárására, megjelent az első tudományos alaposságú falukutató művük, az Elsüllyedt falu a Dunántúlon. A könyvek megjelenése és az utánuk való mind nagyobb érdeklődés egymást generálta: Puszták népe, Az Alföld parasztsága, a tardi helyzet.


A szociáldemokraták, akik addig egyedüliként képviselték a szegény réteg érdekeit, úgy érezték, hogy "beléptek a területükre", és éles kritikával illették ezen csoportokat. Művi parlagiasságnak titulálva.

Kassák Lajos, aki ugyan nem tartozott az urbánusokhoz, de hozzájuk állt a szemlélete a leginkább közel, azt írta:

"Nem értem s nem fogom soha megérteni Veres Pétert. Én még a népművészetünket is föláldoznám, hogy az Alföld és a Dunántúl millióiból, a földművelő népességből nyugati civilizációjú lakosság váljék, olyanfajta, mint a dán földműves, aki mind könyvet olvas, s akinek rádiója, telefonja, villanyvilágítása van."

Vere Péter viszont Kassákkal ellentétben azzal is tisztában volt, hogy az idézett dán példát a nemzetelvű modernizáció teremtette meg, tehát nem a népművészet feláldozása, hanem épp a hagyományokra való támaszkodás.


Bokányi Dezső, szociáldemokrata képviselő (nem kommunista!) 1919-ben mondta azt, hogy "a munkásságnak semmi oka sincs különös kegyelettel gondolni a tizenhárom aradi burzsoára - akiknek sohasem volt semmi gondja a nép ügyére."


A jobboldali és baloldali világszemlélet között tehát ez az alapvető különbség: a nemzeti érzelem, vagy annak a vélt értéktelensége.

2012. júl. 20. 14:06
 6/10 anonim ***** válasza:
Szerinted elhagyja a nemzeti érzelmeket, szerintem meg nem, de tudom, hogy egy jobboldalinak nehéz ezt megérteni. Te azt hiszed, hogy csak a te utad és világnézeted az egyetlen jó, pedig nem így van. A dolgok árnyaltabbak ennél.
2012. júl. 20. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Te azt hiszed, hogy csak a te utad és világnézeted az egyetlen jó, pedig nem így van. A dolgok árnyaltabbak ennél."


- Nem ezt mondtam, de a baloldaliság és a jobboldaliság között éppen a nemzetszeretet az alapvető világszemléleti különbség, ahogyan azt be is mutattam.

2012. júl. 20. 15:22
 8/10 anonim ***** válasza:
Ma már nem igazán igaz a kommunizmusnak köszönhetően de az ő idejében teljesen igaz volt.
2012. júl. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Szerinted elhagyja a nemzeti érzelmeket, szerintem meg nem, de tudom, hogy egy jobboldalinak nehéz ezt megérteni. Te azt hiszed, hogy csak a te utad és világnézeted az egyetlen jó, pedig nem így van. A dolgok árnyaltabbak ennél."


Pedig nincs igazad. Természetesen én sem gondolom, hogy csak mert valaki baloldali, hazaellenes lenne, de a baloldali szemléletnek valóban ez a kulcsa, amit a kérdező is ír.

2012. okt. 4. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

És ráadásul te is ugyanazt csinálod, ami ellen kardoskodsz. A baloldalt megvéded, hogy nem hazaellenes, de a szegények védelmét ugyanúgy kisajátítod a baloldalnak, mintha a jobboldalt ez egyáltalán nem érdekelné.


"Szerintem inkább ők állnak ki a szegényeket ért sérelemért leginkább."

2012. okt. 4. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!