Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Azok, akik vissza akarják...

Azok, akik vissza akarják hozni a többkulcsos adórendszert, mekkora jövedelemtől vezetnék be a magasabb kulcsot?

Figyelt kérdés
Sokat olvasgatok politikai témában, és rendre felmerül, hogy többkulcsos adórendszer kellene, azonban soha nem írja meg egy hozzászóló sem, hogy mekkora jövedelemtől lenne magasabb kulcs. Vegyünk egy példát: sok hozzászóló "gazdagnak" titulál egy havi 200 ezer forintos nettó fizetéssel rendelkező személyt, és nagyobb kulccsal szeretné őket megadóztatni. De számoljunk egy kicsit! 290-es árfolyammal számolva 200 ezer forint az 689 euró. Ez annyira sok lenne, miközben nyugaton 1000 euró alatt a legegyszerűbb munkát végezve sem keresel? Azok a hozzászólók, akik "adózzanak a gazdagok" címszóval írogatnak, nem gondolnak bele, hogy a többkulcsos adó visszahozásával belerúgnánk a nagyon vékony középosztályba (ráadásul EU-s szinten szegény emberekbe), kivándorlásra sarkallva őket?

2013. febr. 15. 22:20
1 2 3 4 5
 11/48 anonim ***** válasza:
53%

Nos, nekem jó az egy kulcsos adó, VISZONT az az egy kulcs lehetne egy exponenciális jellegű függvény, aminél egy meghatározott minimumtól (mondjuk 15%) kezdve egy maximumig (mondjuk 35%) a bruttó fizetés függvényében nőne az utána fizetendő adó.


Előnye:

Az adó mértéke több paraméteren keresztül dinamikusan változtatható, például a felfutási meredekségen keresztül, ami a kisebb keresetűeknél, akik érzékenyebbek az elvonásokra kisebb ingadozást jelent, mégis igazságos, mert mindenkit érint.


Hátránya:

Az adó mértékének kiszámítását bonyolultabbá teszi.

2013. febr. 15. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/48 anonim ***** válasza:
61%

"Nem hinném hogy több volt a visszaélés és a kiskapu. Konkrétan az összes vállalkozó akit ismerek ma is minimálbérre van bejelentve mint előtte. Pedig most ebből elvileg nem lenne akkora hátrányuk."


Nem csak rájuk gondoltam. Félre ne érts, nem az ismerőseid, de ha valaki tényleg visszaélt ezzel és nem kapták el, az most hülye lenne bejelenteni, hogy bocs, mégis hatjegyű... Ha netán fordul a hatalom, és visszavezetik a kétkulcsos adót, cseppet sem lenne feltűnő hogy "bocs, most mégis minimálbér".


De ez csak az én naiv véleményem.

2013. febr. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/48 anonim ***** válasza:
67%
11-es: Amit leírsz, azt hívják többkulcsos adónak.:)
2013. febr. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/48 anonim ***** válasza:
81%
Ez nem egyszerű többkulcsos adó lenne, ami többkulcsos adók eddig voltak, az annyi, hogy meghúztak egy összeghatárt, ahol belépsz a magasabb adókulcsba. Ez ilyen szempontból végtelen kulcsos adó volna, mert teljesen fokozatmentes.
2013. febr. 15. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/48 anonim ***** válasza:
100%

"VISZONT az az egy kulcs lehetne egy exponenciális jellegű függvény [...]"


Erre én is gondoltam. De szerinted mennyire lehetséges exponenciális függvénnyel adókat számítani olyan infrastruktúrális fejlettség mellett, ahol nem is régen a több ÁFA-kulcs is zűrzavart okozott az árszámításban?

2013. febr. 15. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/48 anonim ***** válasza:
14, akkor kérlek, mutasd be az én példámon, amit a 10-esben leírtam. Mert így nem vili.
2013. febr. 15. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/48 anonim ***** válasza:
77%

#16

A lényeg, hogy van mondjuk egy ilyen függvényed:

[link]

Amiben a bruttó bér, mint változó szerepel és a bruttó bér megváltozása a függvény szerinti SZJA változást eredményezi.

Tehát, ha mondjuk a 100 ezer forintos minimálbéredért fizetsz 15% adót, de kapsz mondjuk 10 ezres emelést, akkor az adód is vele együtt emelkedni fog. Ha egy forintos emelést, akkor is, mivel a függvény a 15-35 tartományban folytonos (más kérdés, hogy a többlet ez esetben elhanyagolható, így ki sem tudod fizetni).


#15

Ehhez valóban meg kell teremteni a szükséges feltételeket.

2013. febr. 15. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/48 anonim ***** válasza:
18%

17: ez az egykulcsosnál is így van, mert 100E Ft után 1600 Ft adót fizetek, míg 100 010 Ft után meg 1601,6-ot...

Tehát emelkedik.

2013. febr. 16. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 anonim ***** válasza:
65%
Nem. Egykulcsosnál 100 ezernél is 15% adót fizetsz, meg 110 ezernél is (az adó forintosított összege persze másra jön ki). Amit én írtam, annál 100 ezernél 15% adót fizetsz, 110 ezernél (ex has) 15,3% adót. Remélem érthető, bár ennek az ábrából is nyilvánvalónak kellene lennie. Nem igazán lehet összetéveszteni a lineáris és exponenciális függvényeket.
2013. febr. 16. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/48 anonim ***** válasza:

Akkor nem fogalmaztál pontosan, mert a megfogalmazásodban csak annyi volt, hogy több jövedelemnél több adót fizetsz. Azt nem mondtad, hogy magasabb százalékra is gondolsz. És ez mivel jobb, mint az eddigi? Az adósávok közti átmenetet adójóváírással korrigálták.

Ezekhez csak általános iskolás matek kellett, mégse értik az emberek. Akkor most be akarnád hozni a függvénytant az adózásba?

Az a cél, hogy mindenki 15 perc alatt el tudja készíteni saját maga az adóbevallásást... így is napokal tökölünk el vele, olyan bonyolult, sőt már minden munkaválllaó mellé egy könyvelő kell .... Szerinted???:)

2013. febr. 16. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!