Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hol asszimilálódott mennyire...

Hol asszimilálódott mennyire assszimilálódott a határontúli magyarság? És miért?

Figyelt kérdés

A kérdés ihlete hogy sokat járok Felvidékre, és nagy magyar tömbökben az emberek egyrészt a régi magyar nyelvet beszélik (jellegzetes tájszólással, valamint olyam szavakkal mint "vánkos" vagy "firhang" stb, amiket én pl. budapesti létemre nem használok), másrészt meg minden második mondatba tesznek szlovák szavakat...

Illetve sok ember akik szlovák iskolába jártak (mert hogy az állam nyelvét beszélni kell blablabla) megmondják hogy a "facsúsztató tókok" milyen bunkóak, de pl. foglamuk sincs hogy mi fán terem magyar himnusz, vagy fel nem tudnak sorolni három magyar költőt... Törtélenelemtudás meg hogy "Volt egyszer Uhorszkó, aztán kettészakadt Szlovákiára meg Magyarországra"...

Sőt még olyan is volt, aki Orbánt szidta (még a kettős állampolgárság megadása idején), hogy mit avatkozik be a szlovák belügyekbe (???)


Ja és ez is csak feltéve aki beszél magyarul! Sok Kováčová meg Nad'ová meg stb is létezik aki tőzsgyökeres szlováknak tartják magukat...


Egy szó mint száz: másmerre milyen állapotok uralkodnak ilyen téren? És miért van ez? Engem nagyon elszomorít!!!


2013. ápr. 18. 19:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez minden olyan népre vonatkozik akik idegen uralom alá kerültek.

De a helyzet a csángó magyaroknál is elszomorító:

http://www.youtube.com/watch?v=0Nyi5tzGb30

Nekem őseim közt voltak németek,lengyek,szlovákok,csehek stb de valahogy náluk se volt divat a saját kultúra továbbadása,inkább a többséghez asszimilálódtak.

Valószínű ez a helyzet a határontúli magyaroknál is.

2013. ápr. 18. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
38%

"Megszoksz vagy megszöksz"

A 90-es évek elején rengeteg család költözött be Magyarországra (tudom,akkortájt apukám intézte az állampolgári vizsgákat, gyakorlatilag folyton oktatott meg vizsgáztatott). Ők azok, akik teljesen magyarnak tartották magukat, illetve úgy gondolták, hogy inkább magyarok,mint erdélyiek vagy felvidékiek.

Akik nem érezték ennyire fontosnak, azok pedig maradtak és néhány generáció alatt asszimilálódnak. De az EU komoly előnye, hogy aki akar, bármikor gond nélkül átköltözhet.

2013. ápr. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ahol kisebbségbe kerülnek 20-30% alá ott beolvadnak a többségbe néhány generáció alatt, ez természetes folyamat, nem igazán lehet ellene tenni.

Ugye a vegyes házasságokban a gyermek jobb esetben megtanulja mindkét kultúrát, kettős identitása lesz.

Ez a kettős identitású személy hozzámegy egy szlovákhoz, akkor otthon a szlovák kultúra lesz a domináns és az ő gyerekei már szlováknak fogják tartani magukat, esetleg a nagymamától/nagypapától megtanul 1-2 magyar szót.

2013. ápr. 18. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Én olyan környékről beszélek ahol azért bőven magyar többség van...
2013. ápr. 18. 21:35
 5/5 anonim ***** válasza:

A vánkos és a firhng nem az "ősi" nyelv része. Én délvidéki vagyok és itt is hasznáják ezeket a szavakat. Szerintem inkább csak Budapestről veszett ki.

Ami a kérdésed illeti. Első kézből tudok tudósítani. Délvidélen a beolvadási arány iszonyatosan magas. 10 év alatt 40.000 magyarral lett kevesebb, a 300.000ből!!!!! A falvak kihalnak, helyükre hegyi szerbeket telepitettek/telepitenek és ez TÉNY! Aki mást mond, az hazudik, és még nem volt Vajdasági faluban. A városok közül Újvidék-ami sokáig a magyarság szellemi központja volt- teljesen elvesztette magyarságát. Ha jól tudom 200.000 lakosból 2-3% a magyar. Szabadka vette át a hajdani szerepét, és itt a magyarok aránya hivatalosan 40% körüli. De ez nem érezhető a mindennapokban, mert ahogy kiteszem a lábam a kapun, mindenki szerbül beszél. Egyetemen szerbül tanulok sajnos, hivatalos ügyeimet kizárólag szerbül intézhetem, áruházban, postán, orvosnál kizárólag szerbül megy a beszélgetés. Rengetegen beolvadnak, és főleg a fiatalok, mert itt a szerb "kultúra" a MENŐ!! Néhány ezres kisvárosok maradtak meg, amig őrzik magyarságukat a Vajdaságban. Kanizsa, Zenta, Ada stb. A politikai pártok elaprózták a szavazótábort, nincs megfelelő oktatás magyar nyelven, és az elvándorlás HATALMASAN nagy! Amióta felvetjük a magyar állampolgárságot, azóta az ismerőseim közül minimum 10 család vándorolt el Németo-ba vagy Londonba. Szomorú, de reálisan nézve a helyzetünket, szerintem 20 év mulva teljesen elveszik az itteni magyarság.

2013. okt. 12. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!