Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a véleményetek a KIZÁRÓLAG...

Mi a véleményetek a KIZÁRÓLAG képviseleti demokráciáról? Nem önkényes egy kicsit?

Figyelt kérdés
Az világos, hogy meg kell adni a jogot arra az embernek, hogy képviseltethesse az érdekeit mással, aki fizetség ellenében vagy önkéntesen vállalja. De nem önkényesség elvenni a jogot az embertől ahhoz, hogy önállóan vegyen részt a döntéshozatalban? Ráadásul, a képviselőjétől meg sem vonhatja a jelenlegi rendszerben a bizalmat, hiszen csak választások útján választhat képviselőt. Ily módon a képviselő teljesen önkényesen dönthet.

2013. nov. 3. 21:45
 1/7 rémuralom ***** válasza:
55%
A képviseleti demokrácia nem jelenti azt, hogy minden szuverenitásodat átruházod a képviselő(i)dre. Két választás között is tehetsz azért, hogy a neked megfelelő irányba tereld a képviselők gondolkodását, például tüntetésekkel, kampányokkal. És azért olyan nagyon teljesen önkényesen nem dönthet egyetlen képviselő sem, hiszen elemi érdeke, hogy újraválasszák (legtöbbjük máshoz nem igazán ért).
2013. nov. 3. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Lássuk be, tüntetésekkel, rendbontással vajmi keveset lehet elérni, főleg, hogy manapság egyre kevésbé tolerálja a rendszer. Szerintem nem igazán emberséges az a rendszer, ahol a jogaid érvényesítése érdekében nevetségessé kell válnod. Ráadásul a tüntetések egyrészt jellemzően inkább hőbörgéssé fajulnak, másrészt pedig ezeknek semmiféle döntő szerepe nincs rögzítve jogilag, tehát sok jelentőségük sincs.


De mint mondtam, azzal értelemszerűen semmi probléma nincs, hogy lehetőség van a szuverenitás átruházására. A probléma azzal van, hogy arra nincs lehetőség, hogy ezt ne tedd meg! A választások szerintem egyáltalán nem demokratikusak, hiszen nem arról van szó, hogy átruházod a jogaid, hanem arról, hogy lemondasz róluk. A jogok átruházását bármikor vissza kell hogy lehessen vonni egy valódi demokratikus rendszerben. A képviseleti rendszernek szerződéses úton kell működnie, nem pedig választások útján. És természetesen névtelen módon. (Mai eszközökkel biztosítható a szerződéses viszony likviditásának hiteles ellenőrzése a teljes anonimitás lehetőségének megtartása mellett)


Az pedig egy dolog, hogy egy képviselőnek elemi érdeke, hogy újraválasszák. A képviselők egy jelentős része nem is ismert a közvélemény által, simán hatalomra jut úgy is, hogy fogalma nincs az embereknek arról, ki Ő. Ráadásul nem mindig elemi érdek az újraválasztás. Lehet, hogy valakinek pont elég a 4 év.

2013. nov. 3. 23:23
 3/7 fospuska ***** válasza:
Az képviseleti demokrácia, ahol létezik a "polgári engedetlenség" fogalma és a képviselő nem visszahívható,az nem képviseleti, de főképp nem demokrácia.
2013. nov. 4. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az ellenőrzésre most is van lehetőség, még ha nem is közvetlenül, de közvetve lehet a területi képviselőt is befolyásolni. A legtriviálisabb, ha nem választják újra a választók, de egyéb módon is nyomást lehet rá gyakorolni.


Egy konstruktív bizalmatlansági indítványt viszont támogatnék, amit képviselőkre is ki lehet terjeszteni, nemcsak a miniszterelnökre (illetve nálunk ez kollektíve a kormányra is vonatkozik), hanem azokra is akik nem pártlistáról jutottak be. A szavazást a nép végezné el és ha a többség megszavazza lemondathatják a delikvenst nyugodtan és megszavazhatják az indítványban jelölt új személyt. Az első indítvány alsó limitjét a választásra jogosult polgárok 20%-ában szabnám meg.


A laza korlátok közötti vagy a spontán visszahívhatóságot azért nem támogatom, amiért makroszinten sem, mert a demagógia és a korteskedés melegágya az ilyesmi.


Ja és egy kis plusz adalék:

[link]

[link]

2013. nov. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

kedves kérdező!


valóban vannak problémái a képviseleti demokráciának, de pontosabban mondva annak, ami most működik, szóval egyetértek


viszont a közvetlen közösségi döntéshozatalt nem tartom életszerűnek


én a képviselet módját tenném szofisztikáltabbá, hogy visszahívható vagy sem, az például lehet egy pont amit meg lehet vitatni

2013. nov. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 rémuralom ***** válasza:

"Lássuk be, tüntetésekkel, rendbontással vajmi keveset lehet elérni,"


tüntetés =/= rendbontás


"Ráadásul a tüntetések egyrészt jellemzően inkább hőbörgéssé fajulnak, másrészt pedig ezeknek semmiféle döntő szerepe nincs rögzítve jogilag, tehát sok jelentőségük sincs."


A tüntetés szervezőinek, az ügy legelkötelezettebb képviselőinek felelőssége, hogy ne legyen belőle hőbörgés meg rendbontás. És mint említettem, attól, hogy törvény szerint nincs beleszólásod két választás között a dolgok menetébe, a képviselőket még terelheted a neked megfelelő irányba egy jól összehozott tüntetéssel. A legtöbb kérdésben a legtöbb képviselőnek nincs saját álláspontja, amelyhez el van kötelezve, ezért vagy a pártja álláspontját képviseli, vagy megnézi, melyik állásponttal tehet szert nagyobb népszerűségre. Az előbbi gyakoribb, de párt ugyanúgy nem teheti meg, hogy nem veszi figyelembe a választók igényeit, mint egyes képviselők sem tehetik meg.


"A probléma azzal van, hogy arra nincs lehetőség, hogy ezt ne tedd meg!"


Ez egy másik probléma. Ez nem a képviseleti vs. közvetlen demokrácia problémája, hanem az állam vs. nem állam problémája (ha erről akarsz vitázni, állok elébe). Lehet arról is vitatkozni, hogy ugyan miért kéne nekem elfogadnom a parlament döntéseit, amikor én nem szavaztam, mert egyik pártot sem éreztem támogathatónak, de ez a vita ugyanúgy kárhoztatja a közvetlen demokráciát is. Hiszen milyen jogon kényszerítjük rá a nép 51%-ának akaratát a másik 49%-ra, ha egy népszavazáson ilyen eredmény jön ki?


"Ráadásul nem mindig elemi érdek az újraválasztás. Lehet, hogy valakinek pont elég a 4 év."


Ja, hogyne, mert a hatalomvágy úgy működik, hogy most van kedvem négy évig kiskirálykodni, aztán utána már nem lesz, mert kielégítettem a hatalomvágyamat... fenét, ha egyszer hatalomra kerültél, akkor ott is akarsz maradni, sőt még több hatalmat akarsz magadnak.

2013. nov. 5. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 gungasam ***** válasza:
100%

Szerintem ha egy képviselő keményen dolgozik a parlamentbe kerüléséért a pártjában(jó se...geket nyal ügyesen), akkor a választásoktól függetlenül bekerülhet a parlamentbe és ott is maradhat. Akármeddig szavazhat a választói közszándék ellen és a következő 4 éve se nagyon kerül veszélybe, hiszen a párt juttatja be nem a szavazók(listás)

Ezért nem demokrácia ami itt van.Meg mert nem lehet még csak leváltani se, nemhogy felakasztani vagy börtönbe zárni az esküszegőket akik nem az ország, a magyarság érdekeit tekintik hanem nagy-vonalúan kapzsi, harácsoló idegen érdekeket kiszolgálókat.

2013. dec. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!