Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez komoly? Ennyire könnyen megy?

Ez komoly? Ennyire könnyen megy?

Figyelt kérdés

Számomra elképesztő, hogy ennyire könnyen megy a társadalom dogmatizálása.


Persze egyértelmű, hogy az oktatás színvonala mérföldekre van attól, hogy egy nem kiváltságos ember bármibe is beleszóljon (beleértve engem). Mint ahogyan az is egyértelmű, hogy így, ennyi elfoglaltsággal a nyakunkon időnk sincs arra, hogy igazán képezzük magunkat. Nincs szabad mozgástér.


De ami engem meglep, hogy elképesztő módon az emberektől már tömegesen lehet azt hallani: politikával nem kell foglalkoznunk, hiszen úgy sincs értelme.


Kérdem én, ezek az emberek csak úgy beletörődnek, hogy még az ükunokájuk is ilyen rendszerben fogja leélni az életét? Lássuk be, demokráciáról, szabad piacról és kapitalizmusról ma a világon sehol nincs szó. És az emberek mégis ezektől az eszméktől fordulnak el. Az emberek többsége a nagyobb kontrollra, központosításra, szigorra és a szabadság korlátozására szavaz - nem csak a fülkékben, hanem szavaival, tetteivel is. Miért jó az, hogy magát hatja szolgasorba?


Mondják, hogy a túlzott szabadság, és a kapitalizmus, a kontroll nélküliség tehet az egészről. Ez bődületes baromság. Egy szabad piacban a két fél közötti tranzakció csak kölcsönös megállapodás során jöhet létre, és azt harmadik fél csak a felek egyetértésében felügyelheti. Szó sincs arról, hogy ez ma Magyarországon, vagy akár a világ nagy részén így lenne. Gondoljunk csak arra, hogy illegális minden olyan tranzakció, amely után nem fizetnek áfát. A kormányzat tételesen ismer minden legális tranzakciót, az ezen kívül esőket pedig bünteti. Tehát szó sincs arról, hogy harmadik személy csak a felek beleegyezésével ellenőrizheti a tranzakciót, ugyanis mindent ellenőriznek. Ráadásul hamarosan minden pénztárgép be lesz kötve a NAV-hoz... Ráadásul a tranzakció két fél között létrejöhet egyoldalú módon is, hiszen például a NAV gyakorlatilag bármikor terhelhet számlát. Szóval szabad piacról szó sincs. Kapitalizmus? Túlzott ellenőrizetlenség a vállalatoknál? Szó sincs erről! Minden szoros kontrollban van. Az állam privilégiumokat ad bizonyos cégeknek, például bankoknak, teljesen jogosulatlan, és mérhetetlenül nagy versenyelőnyhöz juttatva őket, tehát szó sincs arról, hogy kapitalizmus, vagy szabad verseny lenne!


Miért fordulnak el akkor az emberek ezektől az eszméktől? Soha nem valósult meg egyik sem Magyarországon, mégis ezeket vádoljuk minden problémáért. Miközben gyakorlatilag pont, hogy az a probléma, hogy ezek nincsenek megvalósítva, hiszen így a kormányzat és a vállalatok a markukban tarthatnak.


2013. nov. 6. 23:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Egyre jobban be leszünk kötve a Mátrixba !!


Ez az "kulturális fejlődés", az emberi kizsákmányolás közvetlen velejárója.

2013. nov. 6. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Nem, olyan könnyen nem megy. Amit te látsz, hosszú évek "munkája" van benne. A gazdaság tönkretétele, az oktatás lezüllesztése, a társadalom tagjainak egymás ellen uszítása nem olyan gyors folyamat, régóta tart. Csak te a múltat nem nézed. És rendkívül egyoldalúan, rendkívül leegyszerűsítve.

Bődületes baromságnak tartod hogy az állapotok létrehozásáról a túlzott szabadság, a kapitalizmus, a kontroll nélküliség tehet. Rossz szemüveget használsz. Hidd el a felek kölcsönösen állapodnak meg a harmadik felek rovására. Teljesen szabályosan, törvényesen. Mert nincs kontroll. Az ugyanis az állam feladata, ha nem teszi, nincs rá szükség. Igaz, akkor káosz lesz. Sőt, a társadalom működését is az államnak kell szervezni. Nem működtetni, hanem szervezni felügyelni. Ha ez keveredik, abból baj lesz. Lett.


Az ember alaptulajdonsága, hogy igényei, érdekei vannak, és azok elérése érdekében cselekszik. Az igények néha mások rovására vannak. Az önkontrollal rendelkező ember ekkor korlátozza a cselekvését. Ilyen ember nem sok van, nagyon magas tudati, erkölcsi, etikai szintet igényel. Az önkontroll helyett fektet le az állam ellenőrzött normákat, majd eszerint kontrollál. A bank, a nagytőke, a kisember is így cselekszik. Csak az előbbieknek nagyobbak a lehetőségeik. Hogy ez ne legyen mérhetetlenül nagy, öntudatos emberek felelős ellenőrzésére van szükség. Ezt úgy lehet (például) megakadályozni, hogy az érdekeltek (kormányok, képviselők, nagytőke, bankszektor, stb.) tönkretesz az iskolarendszert, ezáltal terjed a buta ember, mint a ragály. Ő nem fog kontrollálni, mert nem képes rá. Ott verik át, ahol akarják. Többek között a jelenlegi kormány is ezért lép fel a legerőteljesebben (és persze erősen palástolva) azok ellen, akik tisztességes iskolarendszert akarnak. Ők a legveszélyesebbek (a hatalom számára). ÉS szervez ellenük Békemenetet, kép, hang és írott szó (röviden média) segítségével öndicsőítő kampányt és másokat bemocskoló kampányt. Közpénzen. Aki beveszi, nem kárhoztatható, neki már nincs eszköztára ennek leküzdésre.

2013. nov. 6. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nincs kapitalizmus és szabad verseny, de van egy olyan érzésem, hogy ha Magyarországon még azt a csekély kis állami kontrollt is eltörölnénk gazdasági téren, akkor 3-4 hónapon belül kínai szintre zuhannánk.

Vegyük például a béreket. Normális társadalomban az emberek nem hajlandóak robotolni éhbérért, van tartásuk és azért a munkaadóban is van annyi, hogy ne csak akkora összeget fizessen ki az alkalmazottjának, hogy a következő fizetésig kihúzza a családjával zsíros kenyéren meg tejen. Na, ez itt valahogy nincs meg. Mindenki kiszolgáltatja magát annak, akinek nagyobb hatalma van, a vállalkozók meg minden lelkiismeret furdalás nélkül végignéznék, ahogy éhenveszik az egyik alkalmazottjuk gyereke. Pont erre kell a minimálbér is, hogy ne következzen be ez a helyzet.


Értelmes emberekkel nem így működne, csak hát itt nincsenek értelmes emberek.

2013. nov. 7. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

"Rossz szemüveget használsz. Hidd el a felek kölcsönösen állapodnak meg a harmadik felek rovására. Teljesen szabályosan, törvényesen. Mert nincs kontroll."


Szerintem te félreértelmezted. "A felek kölcsönösen állapodnak meg a harmadik felek kárára" - ez akár a kontroll definíciója is lehetne. Pontosan arról van szó, hogy nincs szabad piac és kapitalizmus, hiszen csak a privilégiumokkal rendelkezők tehetik meg azt, hogy kölcsönös megállapodásban, harmadik fél felügyelete mellett kössenek megállapodást. Te ezt nem teheted meg, mint vásárló, hiszen minden vásárlásodról tételesen értesül az állam. Szó sincs arról, hogy nincs állami kontroll. Arról van szó, hogy szinte teljes körű állami kontroll van, ráadásul a szabad piac elveit sárba tiporva bizonyos entitások privilégiumokat élveznek. Például, hogy ők nem esnek ilyen szintű kontroll alá, és téged a markukban tarthatnak.


"akkor káosz lesz. Sőt, a társadalom működését is az államnak kell szervezni. Nem működtetni, hanem szervezni felügyelni." Eddig ez gyakorlatilag egy libertárius állam definíciója lehetne. De szerintem tévedés azt gondolni, hogy emiatt lett a káosz. Egyrészt, nem látom, hogy káosz lenne, mert én nagyon is megszervezettnek látom azt, ahogyan adatot gyűjtenek az emberről. Más részről pedig szó sincs arról, hogy az állam elengedte volna a gyeplőt. Pont ellenkezőleg. A hatalmat egy szűk, zárt körben központosította, oly módon, hogy az emberi méltóságától is megfosztotta a szűk körön kívül állókat. Tehát nem történt meg az, hogy az állam elengedte volna a gyeplőt, és szabadon engedte volna a kapitalizmust. Ilyen Magyarországon soha nem történt, de világszinten sem hiszem, hogy komolyabb példák lettek volna rá. Ennél fogva, nem is következhetne ebből a "káosz", már ha lenne, de nincs."


"Az ember alaptulajdonsága, hogy igényei, érdekei vannak, és azok elérése érdekében cselekszik. Az igények néha mások rovására vannak. Az önkontrollal rendelkező ember ekkor korlátozza a cselekvését. Ilyen ember nem sok van, nagyon magas tudati, erkölcsi, etikai szintet igényel. "

Ezzel úgy ahogy egyetértek, viszont az, hogy az emberek nem rendelkeznek magas tudati, erkölcsi, etikai normákkal, az részben annak is köszönhető, hogy nem kapnak méltó oktatást, és fakultatív módon is kevés esetben elérhető ez számukra.


Az igények mások rovására vannak valóban, viszont a túltáplálás például egyáltalán nem kellene, hogy igénye legyen senkinek, mégis tömeges az elhízás, miközben a társadalom egy másik részében alultápláltság, éhínség van. Itt nem arról van szó, hogy a saját érdekét védené az ember mással szemben, hiszen az elhízás senkinek sem érdeke. Ez egyszerűen egy hiba. Egy ideális társadalomban nyilván lehetnek nyertesek és vesztesek, viszont a dúsgazdagok és éhezők kombináció már kevésbé nyerő, ha érted, mire akarok rámutatni.


"Az önkontroll helyett fektet le az állam ellenőrzött normákat, majd eszerint kontrollál. A bank, a nagytőke, a kisember is így cselekszik. Csak az előbbieknek nagyobbak a lehetőségeik. Hogy ez ne legyen mérhetetlenül nagy, öntudatos emberek felelős ellenőrzésére van szükség. Ezt úgy lehet (például) megakadályozni, hogy az érdekeltek (kormányok, képviselők, nagytőke, bankszektor, stb.) tönkretesz az iskolarendszert, ezáltal terjed a buta ember, mint a ragály. Ő nem fog kontrollálni, mert nem képes rá. Ott verik át, ahol akarják. Többek között a jelenlegi kormány is ezért lép fel a legerőteljesebben (és persze erősen palástolva) azok ellen, akik tisztességes iskolarendszert akarnak. Ők a legveszélyesebbek (a hatalom számára). ÉS szervez ellenük Békemenetet, kép, hang és írott szó (röviden média) segítségével öndicsőítő kampányt és másokat bemocskoló kampányt. Közpénzen. Aki beveszi, nem kárhoztatható, neki már nincs eszköztára ennek leküzdésre."


Teljesen jogos megállapítás. Az aktuálpolitikába nem is nagyon kell ehhez belefolyni, elég elvont módon gondolkozni, hogy ez egyértelmű legyen. De az aktuálpolitika megerősíti ezt.

2013. nov. 7. 00:25
 5/12 A kérdező kommentje:

"Normális társadalomban az emberek nem hajlandóak robotolni éhbérért, van tartásuk és azért a munkaadóban is van annyi, hogy ne csak akkora összeget fizessen ki az alkalmazottjának, hogy a következő fizetésig kihúzza a családjával zsíros kenyéren meg tejen."

Mit számítasz éhbérnek? Ha az ember által megtermelt nyereség 99%-át veszik el, vagy ha csak 90-et? Az Egyesült Államokban egy átlagos vezérigazgató órabéréért az alkalmazottaknak egy teljes hónapot kell ledolgozni. Ott akkor nem igaz az állítás, mely szerint "Mindenki kiszolgáltatja magát annak, akinek nagyobb hatalma van"? Sokan mondják, hogy ott mennyire nincs kontroll... Hát szerintem meg marhára van.


"a vállalkozók meg minden lelkiismeret furdalás nélkül végignéznék, ahogy éhenveszik az egyik alkalmazottjuk gyereke."

Szerintem nem erről van szó. Nem a vállalkozók néznék végig, hiszen az átlagos vállalkozó épp úgy ki van zsákmányolva. A bevétel döntő többsége az államhoz, és ez által javarészt a privilégiumokkal rendelkező vállalkozásokhoz folyik be.


"Pont erre kell a minimálbér is, hogy ne következzen be ez a helyzet. "

Érdekes elképzelés, de a minimálbér hogyan oldja ezt meg? Hiszen a pénznek nincsen rögzített értéke. Nem biztosítja, hogy a család ne haljon éhen, hiszen nem lehet megenni. A minimálbér összegétől függetlenül semmi, de semmi nem garantálja, hogy meg lehet élni belőle. Viszonylag biztos garancia a megélhetésre az átlagon felüli jövedelem, hiszen abból a legtöbb helyzetben feltehetőleg ki lehet jönni. Viszont nyilván ellenmondás az hogy a minimálbér legyen magasabb, mint az átlagos jövedelem. Tehát összefoglalva, a véleményem az, hogy a minimálbér egyáltalán nem jelent megváltást. Nem ad képzettséget, műveltséget és hatalmat az ember kezébe, és ahogy a tapasztalat mutatja, sokszor kenyeret sem.

2013. nov. 7. 00:36
 6/12 anonim ***** válasza:

A demokrácia mértéke attól függ manapság, hogy a kisebbségekkel mennyire kivételeznek a kisebbségekkel.Ehhez jön még ráadásnak ez a "fogadd el" "toleráld" liberalizmus.

A liberálisok olyanok ma mint régen az inkvizítorok voltak.


Sok liberálist ismerek, hogy nagyon rossz véleményem van róluk.


Én köszönöm, ilyen rendszerben nem akarok élni.

Inkább szigorítsanak mindent, meg kontrolláljanak , de legyen rend, biztonság.

2013. nov. 7. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
*-a kisebbségekkel
2013. nov. 7. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Inkább szigorítsanak mindent, meg kontrolláljanak , de legyen rend, biztonság."


Tehát röviden szólva tetszik az a rendszer, amiben MOST vagyunk, és még jobban tetszik, ami felé haladunk? Mindenki közvetlenül bedrótozva egy hálózatba, oktatás, szabadság, és jogok fokozatos megfosztása, az elit gazdagítása?


Nem tudom olvastad-e a Google, vagy a Facebook Általános Szerződési feltételeit? Nem tudom, figyelted-e hogy az országban mi zajlik? Mindenkinek minden lépését, minden tettét figyelik. Az általad megtermelt bevétel 90%-a pedig mások zsebébe vándorol, hogy véletlenül se legyen mozgástered. Persze, biztonságban vagy, hiszen addig megvédenek, amíg nyereségesen termelsz, és hasznot hozol az elitnek. De megnézheted magad, amint te vagy a fölösleges többlet, vagy pedig a kivénhedt eszköz (nyugdíjas). Onnantól kezdve leveszik rólad a kezüket, és a farkastörvények uralkodnak. Mindezt azért, mert jól esik a biztonság, amíg sakkban tartanak? Még saját döntéseket sem kell hoznod... Azt is megmondják, kivel házasodhatsz, mi a család, stb. Ha pedig a rendszer ellensége vagy, akkor meg mehetsz a börtönbe jobb esetben. Ez a kontroll kell neked?

2013. nov. 7. 10:19
 9/12 anonim ***** válasza:

Azért nem ilyen totalitárius rendszerre gondoltam.


De, ha a magyar nép túlakarja élni, akkor le kell mondania pár szabadságjogról.

A demográfiai problémákból adódóan, nagy problémák lesznek.Ezt egy liberális demokrácia, soha az életben nem fogja tudni kezelni.

Maximum kulturális marxizmussal, de az még rosszabb, mint a kihalás.

2013. nov. 7. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, feltehetően a "kontroll", "liberalizmus", "szabad verseny", és hasonló fogalmakat ellenkezőleg értelmezzük. Ettől érted az ellenkezőjét annak, amit mondtam.

Vegyünk egy nagyon primitív durva példát, csak hogy világos legyen.

Én szerződés kötök valakivel, hogy - mivel útban vagy - módszeresen tönkre teszünk. Ez teljesen szabályos, a szerződésben nincs semmi törvényellenes tartalom. Ha kell beveszünk csendestársakat is. Ha véged, vesszük a következő terhünkre való embert (vállalkozást). Mindig törvényesen! Aztán kinézzük a leggyengébb képviselőt, bevesszük az üzletbe. Nem fizetjük le, korrupció kizárva! Csak üzlettárs. Közben megkérjük néhány kellemetlen törvény kicsike módosítására. Aztán más képviselőket is bevonunk. Mind törvényesen, mert mi tisztességes állampolgárok vagyunk, csak a kapitalizmus szabályait követjük. Meg a szabad versenyét. Néhány év múlva már mi alkotjuk a szabályokat. Természetesen mi üzletemberek vagyunk, nem politikusok, csak alkalmas pillanatban meggyőzzük az embereket, hogy kik a "jó" politikusok. A kampányukat nem pénzeljük, az csúnya dolog. Mi saját kampányt folytatunk a saját pénzünkért, a kapitalizmus és a szabad verseny szellemében. Tisztességesen. Arról végképp nem tehetünk, hogy a politikusok nem megfelelően alakítják az iskolarendszert, sőt még tiltakozunk is, hogy így nem lesznek jó munkaerőink. Arról se tehetünk, ha az emberek ettől nem látják a saját érdekeiket. Mi csak építjük a kapitalizmust. Hát igen, az élet ilyen, vannak rossz emberek is, még a politikusok között is, de mi erről nem tehetünk.

Valahogy így. A valóság persze nem ilyen, a világban ugyanez ezerszeres mértékben zajlik. Nem néhány ember kerül tőle padlóra, hanem több ország. És miért? Mindössze a kontroll hiánya miatt. Mert senki nem volt ott az elején, aki az első szerződésünket elolvasván azt mondja: a szerződés törvényes, de nem felel meg az emberi normáknak, mert mások ellen irányul. Ez nem verseny, csak annak álcája, tehát a szerződés semmis, sőt büntetendő. És akkor a dolog el se kezdődik. De ehhez öntudatos, képzett és felelősségteljes polgárok kellenek, ami viszont már egy másik mese.

2013. nov. 7. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!