Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A II. Magyar Köztársaságban...

A II. Magyar Köztársaságban (1946-1949) is körülbelül csak olyan szimbolikus hatalma volt a köztársasági elnöknek, mint a III. Magyar Kt. -ban?

Figyelt kérdés

2014. jún. 5. 20:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Miért, most szimbolikus a "hatalma"? Ahhoz, hogy a kinevezésével járó feladatokat ellássa, ahhoz legalábbis jogilag minden hatalma meg van. Az más kérdés, hogy pl. Áder azt teszi önszántából, amit a Fidesz megszavazott.


De,szerintem te a köztársasági elnök feladatkörét értelmezed félre egy kicsit.

2014. jún. 6. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

meg kevesbe, mivel nem volt koztarsasagi elnok, hanem a jogkoreit az Elnoki Tanacs gyakorolta, annak volt egy elnoke, pusztan azert hogy kifele megtestesitse, de az allamfoi jogkorok az Elnoki Tanacs ala tartoztak.


Annyiban viszont tobb hatalma volt, hogy hozhatott rendeleteket ha jol tudom, de javitsatok ki ha nem.

2014. jún. 6. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

# 1: Töriből tanultuk, hogy szimbolikus hatalma van a jelenlegi államfőnek (meg a TV-ben is beszélgettek múltkor erről, meg az M1 Magyarország Története c. filmsorozatában is szimbolikus hatalmat mondtak...) mivel az tény, hogy ugye itt nálunk nem prezidentális rendszer van, mint az USA-ban, meg nincs is akkora hatalma/jogköre az államfőnek, mint Franciaországban, a De Gaulle-féle köztársaságban.


# 2: Igen, tudtam az Elnöki Tanácsról, csak hogy az az 50-es évektől a rendszerváltásig volt.


II. Magyar Köztársaság: II. VH után volt a Rákosi-rendszer diktatúra kiépüléséig


III. Magyar Kt.: 1990-napjainkig



Szóval az a kérdés, hogy a II. VH utáni pár évben is ugyanolyan jogköre volt a köztársasági elnöknek, mint ma? Vagy több?

2014. jún. 6. 13:19
 4/5 anonim ***** válasza:

mar az 1949-es alkotmany Elnoki Tanacsot mond.


de ertem, az 1946-os erdekel, azt az 1946. evi I. torveny szabalyozta, tessek ebben megtalalod pontosan mik voltak a feladatkorei:

[link]

2014. jún. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szimbolikus hatalma volt a köztársasági elnöknek, de 1946-1949 között nem beszélt senki 2. Magyar Köztársaságról, ugyanis az nem a második köztársaság volt a magyar történelemben, hanem az első. (Ha az 1918-1919-es Népköztársaságot és Tanácsköztársaságot is beszámítjuk a köztársaságok közé, akkor meg harmadik. A második sehogy nem jön ki.)
2019. jún. 10. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!