Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország 25 év elteltével...

Lenin-fiúk kérdése:

Magyarország 25 év elteltével miért nincs annyira távol a Kádár-rendszertől mint amennyire távol volt 1970-ben a Horthy-rendszertől?

Figyelt kérdés
Sőt...az is kijelenthető hogy a közszolgálati média és a kormány görcsös igyekezete ellenére a társadalom részéről nem hogy csökken de fokozatosan növekszik a Kádár-korszak iránti úgynevezett nosztalgia.
2014. jún. 13. 09:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
72%
Azért mert a Kádár rendszerben jól éltek az emberek mondhat itt bárki bármit ez az igazság. Ja,hogy életképtelen volt meg, hogy hitelekből élt, nézzünk már körbe a rendszer váltás óta mennyi a hitel és milyen csoda jól élnek az emberek nagyon élet képes ez a rendszer (pl Görögország?)mi is kerülhetünk olyan helyzetben
2014. jún. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

#11 14:02


A két rendszer gyökeresen más, ezért másként reagál a hitelre. A kommunizmusban a hiteleket nem a fejlesztésre, a termelékenység, így pedig a profit növelésére költötték, ami fedezte volna a hiteltörlesztést. Nem is tehették a (fizikai) munkaalapú, verseny nélküli, teljes foglalkoztatottság ábrándjának üldözése ezt nem engedte meg. A már akkor is fölösleges munkahelyek (búltatott) munkanélküliség sámát duzzasztotta volna fel, ami felemészti a megtermelt extraprofitot és a rendszer hitelválságba kerül, vagy munkanélküliséget teremt, és a rendszer identitásválságba (nem jutott eszembe jobb szó) kerül. Ezek helyett inkább közvetlenül az életszínvonal emelésére költötték a hiteleket, ami szintén nem járt a termelékenység és a profit növekedésével, emiatt a rendszer hitelválságba került.


Ez a veszte a szocialista berendezkedésnek. Külső tőkeinjekció nélkül a fejlődés és életszínvonal emelkedés leáll, tőkeinjekcióval pedig a rendszer felemészti saját tartalékait és csődbe megy.


Ez volt görögországban is. Csak nevében volt kapitalista, a felvett hiteleket a vízfejű, túlfizetett és túlméretezett állami munkahely-állomány megtartására és növelésére fordították, míg végül az adósságállomány átlépte a kezelhető szintet.

2014. jún. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
52%
Romániának a rendszerváltáskor tartaléka is volt most meg tele van adóssággal
2014. jún. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Az nemszámít. A kapitalizmus nem egy varázsige, hogy kimondjuk, itt (vagy ott) az van, és hirtelen rakéta módjára kilő az életszínvonal.


Az adósság nem jó, nem rossz, hanem egy állapot. A felvett hitelt a kapitalizmusban is el lehet költeni jól és rosszul. Ha jól költik el, az,ország bevételei növekednek, az állam tud törleszteni, vagy a növekedést kihasználva újabb hiteleket vehet fel további fejlesztésre, amik, ha megtérülnek, kezelhető marad az államadósság, de az életszínvonal nő.


Például, ha én, mint kormány, felveszek egy, a GDP 50%-át kitevő hitelt, amit fejlesztésre költök, a GDP nőni fog, a relatív hitelállomány már csak 40%-ot tesz ki, vagyis további fejlesztésre újabb hitelt vehetek fel, nem jelent nagyobb terhet az országom számára.


A képzeletbeli országomnak állandóan van adóssága, az abszolút értéke folyamatosan növekszik, de a gazdaság és az életszínvonal is.


Ha viszont a felvett hitelt elviszi a korrupció és a szociális kiadások, nincs növekedés, a hitel törlesztésére megszorításokat kell bevezetni és újabb hiteleket felvenni. Előbbi rövid távon normalizálja az adósságot, de hosszabb távon, szemléletváltás nélkül, visszafogja a gazdaságot, csökkenti az ország bevételeit, utóbbi szintén rövid távon kezeli a helyzetet, hosszabb távon súlyosbítja.


Mi, és általában a kelet- és dél-európai országok, ezeket a rövidtávú megoldásokat alkalmazzák. Vagyis nem a kapitalizmus a rossz, csak vannak országok, amik képtelenek élni az általa nyújtott lehetőségekkel.


Mert a hitel és (állam)adósság ez. Nem jó vagy rossz dolog, hanem egy eszköz, amivel lehet jó irányba terelni egy országot, vagy csődbe vinni.

2014. jún. 13. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Adok még egy egyszerű példát. Te kölcsön kérsz tőlem 5000 forintot. Én megmondom, fizu után 6000 forintot kell visszafizetned.


Te, mint rossz kapitalista:

Péntek este eliszod, fizu után megadod a 6000 forintomat, és következő hónapban még rosszabbul állsz, mint legutóbb.


Te, mint jó kapitalista:

Ebay-en veszel 250ft/db áron 20 kulcstartót, eladod Vaterán 500ft/db áron, megdupláztad a pénzt, visszafizeted a 6000 forintomat, és még neked is marad tisztán 4000.

2014. jún. 13. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
55%
Mert a Kádár rendszer túl jó volt a magyar embereknek.
2014. jún. 13. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Rohadtul távol vagyunk a Kádár-rendszertől, kb annyira mint amennyire 1970-ben távol voltunk a Horthy-rendszertől. Nosztalgia meg egyszerűen azért van, mert Kádár alatt nem volt hajléktalanság, éhezés és stressz, a jelenben és a Horthy korszakban van/volt.
2014. jún. 13. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!