Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a 90-es években Surányira...

Ha a 90-es években Surányira bízzuk a magyar gazdaságot egészen mostanáig, akkor már Csehország, vagy akár Szlovénia szintjén lennénk?

Figyelt kérdés

Szerintem közgazdaságban ő van a legjobban otthon az országban.

Az ő munkájának köszönhetően A- minősítésbe raktak minket a hitelminősítők, most a bbb3-nak tapsikolunk, megelőztük Szlovákiát 1 főre jutó GDP-ben.

Most meg a V4 legszegényebb országa lettünk.

Nem véletlenül volt a világ egyik legnagyobb bankjának, az olasz Intesa Sanpaolo bankcsoport regionális vezetője.


A magyarok igénytelenek és a nyomorgás jó nekik, meg egy személyi kultusz által választott vezető?



2016. dec. 25. 17:37
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
17%
Miből gondolod, hogy a nyomorgás bárkinek is jó?
2016. dec. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Onnan, hogy jelenlegi pártunk töretlenül sikeres.
2016. dec. 25. 18:07
 3/22 anonim ***** válasza:
20%

Tudod Te ,hogy ki volt az a Surányi?Bokrossal együtt tették tönkre az országot.Már semmi nem lenne magyar kézben ha bármit is rábíztunk volna,és Albánia szintjén vegetálnánk.

Többek között eladta az ország aranytartalékát,amiért a mai napig nem vonták felelősségre.

2016. dec. 25. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

"eladta az ország aranytartalékát"


Ezt kuruc.info-n olvastad? Nem értesz a közgazdaságtanhoz.

2016. dec. 25. 18:26
 5/22 anonim ***** válasza:
82%

Surányi és Bokros gazdaságpolitikája sikeres volt abból a szempontból, hogy stabilizálták az államot, költségvetést, gazdaságot, elhárult az államcsőd veszélye. Ugyanakkor a kiigazítások, megszorítások sok áldozattal is jártak, ezért politikailag itthon népszerűtlenné váltak. A manapság sokat bírált IMF által meghatározott liberalizációs folyamatnak előnyei és hátrányai is voltak. A nyitás segítette a fejlődést, ugyanakkor talán túl gyorsan, elhamarkodva ment végbe és a liberalizáció, privatizációk során felmerült a korrupció gyanúja, a multik visszaéltek erőfölényükkel. Nagyrészt a későbbi években is érvényesült ez az irányvonal, 2010-től lett fordulat, amikor a Fidesz és Matolcsy meghirdette az "unortodox" gazdaságpolitikát, a harcot az IMF neoliberális irányával szemben és sok szempontból szembefordult a külföldi bankokkal, egyéb szolgáltatókkal.

Surányi és utódai stabilizációs programja később a 2000-es évektől az instabilitást is növelte közvetve. A magasan tartott jegybanki kamatok ugyan megfékezték az inflációt, segítették a külföldi tőke beáramlását a pénzügyi szektorba, stabilizálták, erősítették a forintot, ugyanakkor ez volt a kiváltó oka a lakossági devizahitelek elterjedésének is, mely a gazdasági válság kitörése után súlyosan visszavetett sok magyar családot és a gazdaságot. Surányinak az is felróható, hogy pont akkor adta el Magyarország aranykészleteit, amikor az aranyár történelmi mélységben volt, míg a következő években hatalmasat emelkedtek az aranyárak. A hibás spekuláció miatt a jegybank két milliárd dollárt bukott.

Sok mindent lehetett volna jobban csinálni a rendszerváltás után, Magyarország sajnos lemaradt a régióban. Ugyanakkor a kérdésben példaként hozott Csehország, Szlovénia már évszázadok óta jelentősen fejlettebb, mint Magyarország, ez így volt a rendszerváltáskor is, előnyösebb helyzetből indultak és várhatóan marad az előnyük a következő évtizedekben is. Lengyelország, Litvánia, Lettország, Szlovákia, Horvátország, Szerbia hasonló szintről indultak 1990-ben, de már közülük is szinte mind lehagyta Magyarországot a gazdasági fejlettségben.

2016. dec. 25. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

"Csehország, Szlovénia már évszázadok óta jelentősen fejlettebb, mint Magyarország"


Csehország 1 főre jutó GDP-je alacsonyabb volt mint Magyarországé a rendszerváltás után.

Arról a szintről sikerült eljutni a mostanira. Siralmas.

2016. dec. 25. 18:41
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

"Nem értesz a közgazdaságtanhoz."

Ha te értesz, miért kérdezel ilyen ostobaságot?!

2016. dec. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
"Az aranytartalék eladása kérdésében kár, hogy nem konzultáltak a szerzők az MNB jelenlegi elnökével. 2011-ben egy képviselői kérdésre adott hibátlan parlamenti válaszában érvelt az arany eladása mellett. Az arany régóta nem pénz, monetáris funkcióval nem bír, intervencióra nem használható, nem kamatozik, tárolása viszont pénzbe kerül. Az arany ellenértékeként kapott deviza viszont az akkori magas kamatkörnyezetben megfelelő hozamot is biztosított. Az akkori helyzetben, a nagyon alacsony nemzetközi tartalékszinten belül szükség volt a likvid, tehát nem aranytartalék növelésére. Az arany egy részének eladása mennyiségileg nem volt jelentős, nem érte el a 200 millió dollárt, 1991-93 között történt. Az akkori eladási ára nettó jelen értéken nagyjából megegyezik a jelenlegi piaci árával. Veszteség tehát senkit nem ért. Emellett, amikor az én mandátumom lejárt 2001-ben, az arany ára olyan közel volt a 9-10 évvel korábbi eladási árához, hogy jelentős haszna volt rajta a jegybanknak, az országnak. Utódaim egyébként bármikor annyi aranyat vehettek volna 4-500 dolláros unciánkénti áron, amennyit csak akartak. Nem véletlenül nem tették. Az arany ára roppant volatilis. Az öt évvel ezelőtti 1800 dolláros szintről 2015 végére 1100-ra esett. Nem ártana megérteni, hogy a spekuláció nem az MNB elsődleges feladata. Azon bukni is lehet."
2016. dec. 25. 19:14
 9/22 anonim ***** válasza:
Érdekes ha olyan jó biznisz volt eladni akkor más miért nem tette? A környező országok mind tartanak nagy mennyiségű aranyat. De gondolom ők balekok hozzád képest. Inkább nézd a tv-t hátha ragad rád valami értelem
2016. dec. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Itt attól függ az eredmény milyen időtávon nézzük a befektetési döntést, annak eredményességét. 10 éves időtávon jónak, tűnik, hogy dollárba fektettek arany helyett a '90-es évek elején. Hosszabb 20-25 éves távlatban viszont az arany ára jóval jobban növekedett, mint az alternatív dollár (vagy euró) kötvények hozama.

Így változott az arany ára:

[link]

Nagy növekedés volt a 2000-es években.


Ezzel szemben a dollár kötvények hozama folyamatosan csökkent:

[link]


Így az eredmény kb. 1,5-1,6 milliárd dollár hozamkülönbség a két befektetés között. Jobban megérte volna aranyban tartani a Jegybank tartalékát.

2016. dec. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!