Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Tisztán listás választási...

Attilav kérdése:

Tisztán listás választási rendszer jó lenne az országnak?

Figyelt kérdés

Ezt már az MSZP pedzegette:

https://www.youtube.com/watch?v=P4VufUNwLSA


Szerintetek sincs értelme az egyéni körzetekkel bohóckodni? Megaztán egy tisztán listás rendszerben talán a választások lebonyolítása sokkal olcsóbb lenne, hiszen nem kellene annyit számolgatni az egyéni/listás mandátumarányokat, töredékszavazatokat.



2017. jan. 4. 20:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem, hülyeség. Mint a nevében is benne van, képviselőket választunk, aki jó esetben a választókörzete érdekeit képviseli.
2017. jan. 4. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem, mert akkor csökkenne a helyiek érdekképviselete. Illetve korábban is volt rá példa, hogy független képviselő bejutott így a Országgyűlésbe.

Ne egy párt központban döntsék már el, hogy kik jussanak be, hanem a szavazók.

2017. jan. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
az egész listás rendszer hülyeség, csak egyéni körzetek kellenének
2017. jan. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Igazságosabb egy csak listás rendszer, a szavazatarányok jobban tükröződnek a mandátumok kiosztásánál. Az ország irányítása csapatmunka, egyéni képviselők csak korlátozottan tudnak részt venni benne. Egy csak listás rendszernél a kisebb pártoknak is lenne esélyük bejutni. Az egyéni képviselők maradhatnának, csak sokkal kisebb arányban. Minden megyére plusz a fővárosra jutna egy egyéni mandátum, ez így azthiszem 20 hely, a többi pedig listás lenne.
2017. jan. 5. 15:00
 5/7 A kérdező kommentje:
3-as Angliában Franciországban csak egyéni helyek vannak, a kispártok rendre elbuknak. Nagyon torz egy ilyen rendszer. Sajnos nálunk is a mandátumok többségét egyéniből osztják ki, ami torzító hatású. A mandátumok többségének listásnak kellene lennie, így jobban tükrözve a szavazók pártpreferenciáit. A vidék képviseletére meg a megyénkénti egy egyéni mandátum szerintem elegendő lenne.
2017. jan. 5. 15:06
 6/7 anonim ***** válasza:

"Igazságosabb egy csak listás rendszer, a szavazatarányok jobban tükröződnek a mandátumok kiosztásánál. Az ország irányítása csapatmunka, egyéni képviselők csak korlátozottan tudnak részt venni benne. "


Nem véletlenül van frakciófegyelem. Másodszor mi igazságos abban, hogy egy párt vezető vagy max választmány majd eldönti, hogy kik kerülnek a listára. Ebben én semmi igazságosságot nem látok.


". Minden megyére plusz a fővárosra jutna egy egyéni mandátum, ez így azthiszem 20 hely, a többi pedig listás lenne."


Na ezt pedig azt jelentené, hogy népességet tekintve egy Nógrád megyében élő ember szavazata többszörösét fogja érni, mint Pest megyében élő embernek.

2017. jan. 5. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"egyéni helyek vannak, a kispártok rendre elbuknak. Nagyon torz egy ilyen rendszer. Sajnos nálunk is a mandátumok többségét egyéniből osztják ki, ami torzító hatású. A mandátumok többségének listásnak kellene lennie, így jobban tükrözve a szavazók pártpreferenciáit. "


Szerintem nem, ott van például Gyenesei István 2006-2010 között országgyűlési képviselő , Somogyért Egyesület jelöltje. Esélytelen lett volna, hogy országos listát állítsanak vagy egész Somogy megyét megnyerjék, de képesek voltak egy kerületet megnyerni a hat megyei kerületből. Ha a megyében csak egy mandátum lett volna akkor az a Fidesz vagy Mszp között dőlt volna el. Szerintem ezzel csak erősítenéd a jelenlegi parlamenti pártokat.


"Országos listát az a párt állíthat, amely – legalább 9 megyében és Budapesten – legalább 27 egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított."


Szerintem ez így van rendben, hiszen minek induljanak a választáson, ha csak öt faluban ismerik a nevüket.

2017. jan. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!