Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mit gondoltok, milyen párt...

Mit gondoltok, milyen párt volt au SZDSZ?

Figyelt kérdés

Csak veleményekre vagyok kíváncsi, hogy aki szerette az miért szerette, illeve aki utálta az miért utálta?

Teljesen kívülálló vagyok, nem vagyok sem mellette, sem ellene úgyhogy engem nem illik szidni :D

Még gyerek voltam, amikor megszűnt és csak halványan emlékszem rá. Annyit tudok róla, hogy anno még a FIDESZ-szel is szövetségben álltak egy darabig, meg hogy liberális párt volt. Azt viszont nem tudom, hogy van e hivatalos jogutódja, vagy hogy a mai pártok közül valamelyik az SZDSZ ideológiáján alapul e.



2023. szept. 20. 18:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
17%
Mint most a Fidesz, korrupt.
2023. szept. 20. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
43%
Nagyon nemzetietlen volt, és korrupt is.
2023. szept. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
70%

Nincs jogutódja. Akik akkor az SzDSz-ben politizáltak az első vonalban, azok kiszálltak a politikából, nagyrészt meg is öregedtek.

Liberális párt volt. A vezetők jelentős része zsidó volt, sokan már emiatt utálták őket.

A rendszerváltáskor (1990) három irányzat volt: konzervatív pártok (MDF, FKgP, KDNP), baloldali párt (MSzP), liberális pártok (SzDSz, Fidesz). Most csak azokat soroltam fel, amelyek 1990-ben bekerültek a Parlamentbe.

A liberális pártok felismerték (vagy legalábbis ők úgy gondolták), hogy liberális pártként soha nem tudnak komolyan labdába rúgni és el kell dönteniük, hogy a jobboldal vagy a baloldal felé indulnak el.

Az SzDSz - noha az 1990-es választások előtt a legharciasabb antikommunista párt volt - a baloldal felé indult el.

A Fideszen belül vetélkedés volt a hatalomért. Ha Fodor Gábor lett volna az elnök, akkor az is a baloldal felé indult volna el, de Orbán lett az elnök, aki a jobboldal felé indult el. Ekkor a Fidesz sok politikusa (pl. maga Fodor Gábor is) átlépett az SzDSz-be.

Az SzDSz odáig jutott, hogy 1994-ben koalícióra lépett az MSzP-vel, noha az MSzP önmagában is kormányképes többséget szerzett. Innentől lett egy csomó ember szemében hiteltelen, és választásról választásra egyre gyengébb eredményeket ért el.

A Fidesz pedig a jobboldalon észrevette, hogy az MDF széthullik Antall József halála után (1993. dec.) és a többi jobboldali pártot tehetségtelen amatőrök vezetik. Egy kivétel volt: Torgyán József (FKgP), aki nagyon megosztó ember volt, de tudott tömegeket maga mellé állítani (persze a butább, megvezethető embereket).

Orbán ezek után egyszerűen elfoglalta a jobboldali térfelet. 1998-ban már az FKgP-vel koalícóban kormányozni tudott, majd Torgyánt ügyesen kicsinálta, a normálisabb párttagokat a Fideszbe csábította, és onnantól már a jobboldalt alapvetően ő alkotta. Az MDF-et is kicsinálta, velük még könnyebb dolga is volt.

2002-ben még az MSzP és az SzDSz koalíció került kormányra, de akkor az SzDSz-nek már csak múltja volt, jelene gyenge, jövője kétséges. Szép lassan fel is őrlődtek, noha az MSzP nem szalámizta fel őket úgy, ahogyan a Fidesz a vele szövetséges MDF-et és FKgP-t.

2023. szept. 20. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
64%
Sokakat megtéveszthetett, de ahogy előttem írták, gyakorlatilag kisebbségi párt volt. Ez nem túlzás. Igaz, sok másik is hasonló összetételű volt. Liberális volt, ami annyit jelentett igazából, hogy védte ezen kisebbség érdekeit, a gyilkos kommunista felmenőiket, a szabadrablást, az ország tönkretételét segítette, a külföldi érdekek kiszolgálói voltak, magyarellenesek. Gusztustalan egy belterjes párt volt. A szellemi utódaik az LMP, PM, stb., a harmadik generációjuk a Momentum.
2023. szept. 20. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
72%
Jogutódja nincs de a dk hasonló.
2023. szept. 20. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

#3 vagyok.

Mint írtam, jogi értelemben jogutódja nincs.

A mostani pártok közül szellemiségében talán a Momentum és a PM hasonlít hozzá leginkább - persze ez csak az én véleményem. :-)

2023. szept. 20. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
20%
4! Jó látni, hogy a szadesz rettegők még mindig él tudjuk mondani a paneleket, amikre így 15-20 év távlatából emlékeznek.
2023. szept. 20. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2023. szept. 20. 19:57
 9/13 anonim ***** válasza:
26%
Akkoriban a rendszerváltás utáni legkártékonyabb pártként tartottuk számon. Persze akkor még nem volt dk, momentum, párbeszéd...
2023. szept. 20. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Jó, pont azért, mert sok zsidó tagja volt,és szociálliberális pártként a baloldallal léptek szövetségre
2023. szept. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!