Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Inkább Jobb vagy Bal oldali...

Inkább Jobb vagy Bal oldali érzésűek vagytok?

Figyelt kérdés
Én személy szerint nem tudom eldönteni. Egyrészt támogatom a Szociáldemokráciát és a Szociálliberalizmust, de a Nacionalizmust és a tradicionalizmussal is szimpatizálok. Akkor most balos vagy jobbos vagyok?
márc. 10. 19:52
A kérdező szavazást indított:
Jobbos
Balos
23 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettőben látok értékeket, de az egyoldalú állásfoglalás csak felesleges lövészárok-háborúhoz vezet.
márc. 10. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy haladónak tartod-e magad, vagy konzervatívnak. A fennálló állapotok meghaladását vagy konzerválását támogatod-e.
márc. 10. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Teljesen haladónak. Szeretem mindenben újban látni a jót, korszerűen gondolkodni. Tradicionalistának azért gondolom magam, mert szerintem a Magyar hagyományokat erősíteni és tartani a kell. Pl Búsójárás, Szent István Napja stb
márc. 10. 20:44
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
A konzervatív nem azt jelenti, hogy álljon meg a világ, hanem hogy bizonyos értékeket érdemes megőrizni és ápolni.
márc. 10. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

#3 Ha teljesen haladónak, akkor progresszív, baloldali vagy.


A hagyomány érdekes kérdéskör, mert ott volt például a Kádár-rendszer, amivel szemben megvannak a kritikáim, de a hagyományőrzés ezerszer jobban pörgött, mint ma. Néptánc, népzene, népművészet, népmesék, sokkal inkább a mainstream része volt, mint ma. Valószínűleg haladóbb is, mint feloldódni egy kozmopolita kultúrában feloldódni, mert a saját kultúránk ismerete önismeretet ad, amivel tisztábban látjuk a jelent és a jövőt is. Az irodalmunk ismerete például megismerteti a múltbéli hibákat, amire inkább tudunk építeni, mint olyan dolgokra, amiknek nincsenek itthon gyökerei. Amivel nem azt mondom, hogy ne hallgassunk rock vagy pop zenét, csak a hagyományok is fontosak, amik nem jelentenek haladásellenességet.

márc. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

5#

Ugyan így gondolom. Nekem a Kádár rendszerben is ez tetszik, hogy úgymond sokkal "szociálisabb" volt. Pl ahogy írod, hogy néptáncok meg népzenék voltak. Én szeretek közösségben is gondolkodni. Nagyon sokszor adományozok rászorulóknak, meg önkénteskedek.

márc. 10. 21:55
 7/12 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
70%

Jobboldali vagy, mert nemzetiségi alapú társadalmi hierarchiában gondolkodsz.


A konzervatív-progresszív kérdés egy másik politikai tengelyen van, nincs köze a bal/jobboldalisághoz.

márc. 11. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
64%

#7 Csak a progresszív-konzervatív kérdésnek van köze a bal-jobboldalisághoz. Innen erednek ezek a kifejezések. A Nagy Francia Forradalom idején az Alkotmányozó Nemzetgyűlés termének baloldalára helyezkedtek azok a képviselők, akik a forradalmat, a haladást, az aktuális állapotok meghaladását támogatták, a jobb oldalára pedig azok, akik az aktuális állapotok fenntartására, konzerválására törekedtek.


A nemzetiségi kérdésnek semmi köze nincs a bal-jobboldalisághoz. A kapitalizmusnak, mint jobboldali ideológiának eleve semmi köze nincs a nemzetekhez. A tőkének nincs nemzetisége, teljesen kozmopolita. Arról nem is beszélve, hogy a világ nagy részén, az egykori gyarmatokon pont a progresszívek/baloldaliak harcoltak a nemzetállamok megszületéséért, a gyarmattartók kiűzéséért. Semmi köze a nemzeti kérdésnek ehhez.


#6 Teljesen egyetértek.

márc. 11. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
53%

ma 07:16


Nem, a baloldaliak egyenlőségre törekednek, ami a 18. században (meg még most is) progresszív gondolat. Ez "véletlen" egybeesés, de nem meghatározója. Ellenpéldának ott vannak a fasiszták, akik szintén progresszívak voltak, de nem baloldaliak, hiszen egy elég durva hierarchiát építettek ki.


A nacionalizmus kezdetben progresszív baloldali eszme volt, mert népi önrendelkezést jelentett az abszolutista, nemzeten kívül álló uralkodóval szemben; miután azonban létrejöttek a nemzetállamok, konzervatív jobboldali eszmévé, sovinizmussá vált, hiszen a hierarchiában magasabbrendűnek tekinti az adott nemzetiséget.

márc. 11. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
64%

#9 Nem, a bal-jobboldaliság csak a progresszív-konzervatív-dilemmáról szól, lásd fentebb, nem pedig önkényes asszociációkról, képzettársításokról.


A fasiszták nem voltak progresszívek, maga a kifejezés is egy többezer éves ideán, eszményképen alapul. Pont azért nem voltak progresszívek, mert a régmúlt struktúráit és intézményeit akarták visszaállítani, amik már akkor sem voltak haladó szellemiségűek.

márc. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!