Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Anarchoszindikalizmus csak...

Anarchoszindikalizmus csak nekem hangzik úgy mint egy oximoron? Mégis, hogy lehetséges?

Figyelt kérdés

Tessék azért belinkelem ezt, hátha szükség van rá.


Az anarchoszindikalizmus egy 20. századi politikai ideológia. Megalapítója Mihail Alekszandrovics Bakunyin. Az anarchizmusnak egy olyan irányzata, amelynek központjában a munkásmozgalom áll. Neve az anarchizmus és a szindikalizmus (franciául syndicalisme) szóból ered, ami „szakszervezeti mozgalmat” jelent. Ugyanis ez az irányzat sokkal fontosabbnak tartotta a munkásmozgalmat, mint a korábbiak. Az anarchoszindikalisták a munkások szakszervezeteit a forradalmi társadalmi változás egy lehetséges erőforrásának tekintik, hogy a kapitalizmust és az államot egy új, demokratikus társadalommal helyettesíthessék, amelyben a munkások igazgatnak. Az anarchoszindikalisták a bérrendszer és a termelőeszközök magántulajdonának eltörléséért küzdenek, mert ezek léte vezetett az osztályok létrejöttéhez. Az anarchoszindikalizmus három legfontosabb alapelve a munkások összetartása, a közvetlen cselekvés, és a munkások önigazgatása.


A kommunizmus Bakunyin- és Marx-féle felfogása 1872-ben szakított egymással végelegesen, amikor az I. Internacionáléban a marxista többség kizárta a bakunyinista kisebbséget. Bakunyin hívei a politikai hatalom megragadását se hasznosnak, se kívánatosnak nem tartotta, hiszen, ha a cél a hatalom lerombolása révén a teljes társadalmi emancipáció (ebben még természetesen Marx és Bakunyin egyetértett), akkor hogy lehetne a munkások felszabadulásának az útja ennek a hatalomnak a meghódítása.


Fontos szerephez jutottak a spanyol polgárháború idején ahol elképzeléseiket a gyakorlatba is átültették.


Rudolf Rocker az egyik legnépszerűbb anarchoszindikalista volt. Ő írta le a mozgalom eredetét, céljait és a fontosságát az 1938-ban megjelent Anarchoszindikalizmus című művében.


Habár gyakrabban működött együtt a munkásmozgalmakkal a korai 20. században, sok szindikalista szervezet ma is aktív.


Az anarchizmus és a kommunizmus nem ellentéte egymásnak?


17/L



2015. febr. 16. 18:57
 1/1 anonim válasza:

miért gondolod, hogy az anarchizmus és a kommunizmus ellentétei egymásnak?

mert nézzük mi a kommunizmus: hát tök nem a sztálini diktatúra meg ilyenek. nyilván van egy csomó ágazata, de az alapvetése: osztály nélküli társadalom (marx), ez a végsö cél, amit el kell érni. ahhoz, hogy az osztályokat eltöröljük, az elsö lépés, hogy a munkásokat elnyomó burzsoákat ki kell iktatni - ezt persze csak forradalommal lehet megtenni, ez a proletárforradalom, aminek következtében proletárdiktatúra alakul ki. DE. mindez csak egy átmeneti, elengedhetetlen állapot az osztálynélküliség kialakulásához. szóval a kezdeti terv az volt, hogy nyomnak egy forradalmat, aztán a munkásosztály uralkodik addig, amíg az egyenlötlenségeket meg nem szüntetik, majd mindenki egyenlö lesz, tehát nincs szükség már kormányzásra.


az anarchizmus pedig ugyanerröl a töröl fakad, ennek is van persze több változata. szóval az anarchizmusnak is az a célja mint alapvetöen a kommunizmusnak: kormányzás nélküli társadalom, ahol mindenki egyenlö.


(bocsi, se hosszú ö, se ü betüm :))

2016. aug. 4. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!