Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Vezetéknév megváltoztatásakor...

Vezetéknév megváltoztatásakor milyen szabály van arra vonatkozóan, pontosan milyen nevet választhatok?

Figyelt kérdés
Ismerem a hozzá kapcsolódó jogszabályt, de közben (itt is) olvastam tapasztalatot. Eddig úgy tudtam(és a jsz -ben csak ezek szerepelnek), hogy történelmi/régiesen képzett/magyartalanul hangzó vezetéknevet nem választhatok, de itt azt irták páran, hogy a túl gyakori neveket se (Kovács,Kiss), meg a helységnévből képzetteket (pécsi, váradi, stb. ) sem lehet felvenni. Hogy van ez? Nem szeretném ha elutasítanák a kérelmem. (Felmenők nevének választása nem opció!!)
2020. dec. 21. 20:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A tucatneveke tényleg nem választhatod, ha nincs olyan nevű felmenőd.
2020. dec. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de “honnan tudod”? Vagyis elhiszem hogy így van, csak szeretnék találni erre vonatkozóan szabályokat , hogy pontosan mit és hogy lehet. (Felmenők neve abszolút kizárt)
2020. dec. 22. 13:23
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az anyakönyvi törvény csak ezeket tiltja:

"a) a magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett nevet,

b) történelmi nevet,

c) régies írásmóddal írott családi nevet,

d) az előző névváltoztatás hatálybalépésétől számított 5 éven belül újabb névváltoztatást és

e) személyhez fűződő jogot sértő családi nevet."

[link]

Nem tudom, milyen jogszabály alapján, de tényleg nem fognak engedélyezni tucatnevet. Gyakorlatilag, ha nem tudsz megfelelően indokolni (pl. valamikori felmenő neve), akkor semmilyen név esetén nincs rá garancia, hogy elfogadják.

A helyedben keresnék az ismerősök közt egy anyakönyvvezetőt, kormányhivatali dolgozót, vagy hasonlót, akinek nagyobb rálátása van ezekre a dolgokra.

2020. dec. 22. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!