Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a szokás jog? Az alábbiakat...

Mi a szokás jog? Az alábbiakat találtam de nem tudom értelmezni, hogy az általam felvázolt esetre érvényes-e.

Figyelt kérdés

"A szokásjog kifejezés jelentése legalább kétféleképpen értelmezhető: egyfelől akként, hogy egy korábban létező, nem jogi jellegű szokás válik joggá, vagyis szokásból lesz jog; másrészt pedig akként, hogy valamilyen norma a jogalkalmazó szervek szokása, tevékenységük szokásossá válása révén válik joggá."


Olyan szituáció lépett fel, hogy a házban van egy tulajdonos aki pár évig beállt egy helyre a kertbe a kocsival, de nincs/nem volt olyan megállapodás, hogy ki hova áll, Egyszerűen akkor ő oda állt, más meg máshová és nem volt vita, de akkor még nem volt gond mert kevesebb autótulajdonos volt. Aztán megint jó pár évig nem lakott itt viszont tavaly visszaköltözött és szokás jogra hivatkozik, hogy régen ott állt és szeretne megint ott állni.

Egyrészt ha ez a szokásjog érvényes is az ilyen kérdésekben, gondolom akkor is kéne lenni egy folyamatos fix évnek ami után igényt tarthat a helyre, + neki kéne/ kellett volna az adott területet bizonyíthatóan karbantartani, hogy jogot formálhasson. Mint pl az elbirtoklás és ott is 20 év legalább és nem csak hogy rábökök egy telekre amit 20 éve nem gondoznak, hanem bizonyítani kell, hogy én tartottam karban, bár pontosan nem tudom azt sem.



2021. ápr. 30. 14:10
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Akkor majd magyarázd el neki, hogy mi is az a szokásjog.

[link]

A kutyát nem érdekli, hogy ő hová szokott parkolni.

2021. ápr. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszi, ezt tervezem és ez jó hogy átküldjem neki, hogy ráébredjen, hogy mekkora tévhitben van.
2021. ápr. 30. 15:15
 3/13 anonim ***** válasza:
Társasház közös kertje/udvara? Vgay egy családi háznak van több tulajdonosa, vagy mi a pontos helyzet?
2021. ápr. 30. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
65%

Majd kérdezd meg tőle, hogy az elmúlt öt évre vonatkozóan a túlhasználati díjat mikor kivánja befizetni a lakóközösség kasszájába.


Amit a linken kaptál, annak egy része veretes marhaság, de mindentől függetlenül, a szokásjog nem az, amit a tulajdonostársatok művelt.


Szokásjog olyasmi, hogy egy településen a kerítés melyik oldalát csinálja ez és melyiket az, majd ennek a kialakult, megcsontosodott szokásnak a helyi önkormányzat jogi hátteret biztosít egy rendelet formájában.

De szokásjog az is, hogy adott településen a házak a telek bizonyos felén helyezkednek el. Mondjuk mindegyik hagy három méter előkertet. Na ez is egy szokásjog, amit azzal nem lehet megbontani, hogy valaki a telekhatárra teszi a házát, mert a településképet rongálná vele.


Közös tulajdon esetén meg a szokásjogot kialakítani is csak a közösség hozzájárulásával lehet, egyénileg nem.

2021. ápr. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Értem én négyes, hogy te egy profi jogász vagy, de be linkelnéd az ami szerint egy "veretes marhaság" amit küldtem?

Tudod, ezt nem én írtam.

PTK, vagy bármi más?

2021. ápr. 30. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Szokásjog inkább a nemzetközi jog sajátja, mintsem a Ptk-e, és semmiképpen nem állja meg a helyét az emberünk indoklása a parkolassal kapcsolatban
2021. máj. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

5: Eleve, itt nálunk a bíróságok nem nem alkotnak jogot, mert ők csak jogalkalmazók. De az írás elején ott is van, hogy

"A jogforrási rendszer múltja".


Tehát, ami benne szerepel, az már régen "hatályát vesztette", csak jogtörténelmi jelentőséggel bír, hogy stílusos legyek.

2021. máj. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Éppen erről beszélek hetes.

Ettől még nem veretes marhaság, hanem tény.

A kérdés az volt, hogy mi a szokásjog, erre pedig válaszoltam.

A veretes marhaság az az, hogy a "kedves szomszéd" szokásjogra hivatkozva akar egy parkolóhelyet kisajátítani.

2021. máj. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"A kérdés az volt, hogy mi a szokásjog, erre pedig válaszoltam."


Nem. Te arra válaszoltál a link alatt szereplő írás tartalmával, ami a szoksájog volt úgy általában. De annak egy része soha nem volt itt érvényben, hiszen pl. a bírák csak az angolszász országokban alkothattak jogot /ez a precedensjog/, a római jogban soha.


A szokásjog egy ma is létező, érvényes jogforrás hazánkban is. Legalábbis úgy általában, de mi nem tekintjük a szokásjog minden egyes eredőjét érvényesnek.


Az illlető a szokásjogra hivatkozhatna akkor, ha az udvar már nagyon rég óta, sok sok évtizede úgy oszlana fel a tulajdonosok között, ahogy az a tulajdoni hányaddal arányban áll és ez ellen soha senki nem emelt volna kifogást.

De itt csak arról van szó, hogy ő önhatalmúlag, mások megkérdezése nélkül használta a közös udvart, annak egy részét a saját tulajdona tárolására.

Neki ebből a szokásából nem keletkezett semmiféle joga, csak fizetési kötelezettsége, mert másokat kérdezés nélkül kirekesztett a közös tulajdon egy részének zavartalan használatából.

2021. máj. 1. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
A szokásjog az hogy ha oda parkol akkor megszokhatja, hogy hetente vennie kell új tükröt a kocsira, mert minden hajnalban leveri valaki "véletlenül" :D
2021. máj. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!