Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik, ha a hagyatéki...

Mi történik, ha a hagyatéki eljárásra elfogy a pénz az elhunyt számlájáról?

Figyelt kérdés

Mi történik akkor, ha egy bankszámlán található összeg az elhalálozást követően eltűnik az elhunyt számlájáról vélhetően bankkártyás kp felvételekkel?

Vizsgálják, hogy az elhalálozást követően volt-e számlamozgás? Ha volt, akkor a jogosulatlan felvételek miatt indítanak-e eljárást, vagy az örökösöknek kell feljelentést tenni?


2021. máj. 29. 14:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Önmagától erről nem lehet tudomása a jegyzőnek. Csak azt fogja tudni amit az örökösök számára elmondanak. Ha az örökös jelzi hogy a bankszámlán nincs annyi pénz mint amennyi a halálkor volt és azt felvették kártyával, akkor ki kell deríteni kinél volt a bankkártya. Utána rajta lehet számon kérni. Az örökösöknek kell intézni.
2021. máj. 29. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Halálesetet bejelentettétek a banknak?
2021. máj. 29. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Sajnos nem tudom pontosan mennyi pénz volt a számlán, így azt sem fogom tudni, hogy hozzányúlt-e valaki. Csak hallomásból tudom, hogy a hölgy, akit gondozójaként maga mellé fogadott apám utolsó hónapjaiban, feltűnően jól él néhány hete. Pletykálják a faluban, hogy miből.

A kórházban átvettem apám személyes tárgyait, amiben nem volt benne a bankkártya így tartok tőle, hogy "valaki" megdézsmálta a számlát. A bank sajnos nem adhat tájékoztatást, amíg hagyatéki végzés nincs a kezemben.

2021. máj. 29. 14:42
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Azonnal jelezni kell a jegyzőnek és a gyanút a rendőrségnek, majd ők megmondják mit kell és lehet tenni. A bankszámlán a pénzmozgás mindig pontosan lekövethető és abból kiderül hogy a halála után is vettek le valakinek a számlájáról pénzt vagy sem. Mivel neki volt csak erre lehetősége így az sem lesz kétséges hogy ő tette.

De egyenlőre ez csak egy gyanú, kezeld fenntartással. Lehet hogy hozzá sem nyúlt a számlához vagy azért vett le róla pénzt mert olyan tartozásokat kellett kifizetnie amiket nektek is kellett volna pl. rezsiszámlák vagy a temetéssel kapcsolatos költségek.

2021. máj. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
#2 A halálesetet be kell jelenteni a banknak?
2021. máj. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
#5 Érdemes, különben nem tudják megakadályozni hogy illetéktelenek levegyenek pénzt a számláról - ahogy nem tudják az örökösnek sem biztosítani, hogy ő viszont megtehesse. Nem kell azonnal bejelenteni ha nem kell félni hasonlótól mint ebben a kérdésben. Akkor elég ha a hagyatéki után az örökös megy a halotti anyakönyvi kivonattal és az örökösödését igazoló papírral. De több örökösnél - és ha van pénz a számlán - ott szükséges már a hagyatéki eljáráshoz a banktól egy kimutatás, azt meg csak akkor adnak ki ha bejelentették náluk a tulajdonos halálát. Ha jól sejtem akkor is csak a jegyzőnek adnak ki a számláról kimutatást.
2021. máj. 29. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

5, ha azt akarod, hogy zárolják a számlát, akkor igen

nekünk le kellett adni a halottit is

2021. máj. 29. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
"A kórházban átvettem apám személyes tárgyait, amiben nem volt benne a bankkártya"- na itt kellett volna letiltani
2021. máj. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
#7 Tegnap halt meg Édesanyám, nálunk nincs ilyen gond mint a kérdezőnél, de azt hittem meg kell szüntetni. Akkor elég annyit mondani a banknak haláleset történt? Vagy akkor kell intézni ha már megvan a haloti kivonat is? Vagy gondolom elmondják majd telefonon.
2021. máj. 29. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

#9 A bank a bejelentéssel annyit fog tenni, hogy zárolja a számlát és majd csak akkor lehet hozzáférni ha meg lesz az hogy ki az örökös és utána fogják engedni a hozzáférést. Vagyis ha nincs vita az öröklésben - pl. csak 1 lehetséges örökös van és nincs végrendelet amiben más is meg van említve, nincs veszélyben a számla mert megvan a bankkártya is hozzá, akkor nem biztos hogy érdemes egyből bejelenteni a banknak. Ha pl. édesapád él akkor a számla elvileg az övé is, abból csak gond lenne ha idő előtt be lenne jelentve a halála, mert ő sem férhetne hozzá, még úgy sem ha eddig nála volt a bankkártya és a pénz a számláról pont most kellene a temetéshez.

Részvétem édesanyád halála miatt. Ha egyedüli számlatulajdonos volt akkor igen, majd meg kell szüntetni a számlát, de ezt úgyis csak akkor tudjátok megtenni ha meg van hogy ki az örököse hivatalosan. Ez sok idő múlva lesz meg, majd a hagyatéki eljárás után. Ha a temetéshez szeretnétek felhasználni a számlán levő pénzt vagy abból kifizetni esetleg a rezsiköltséget a lakásában, a bérleti díjat és nálatok a bankkártya amihez ismeritek a kódot is, akkor ne szóljatok a banknak túl korán. Ha többen vagytok örökösök akkor a bankkártyával egy automatánál le tudtok kérni egy egyenlegszámlát - vagyis egy egyszerű papírt amin rajta van hogy mennyi pénz van most a számlán a mai dátummal (holnapival) majd ezt mindannyian láthatják, akár fényképpel el is küldheted a többieknek is. Akkor nem lesz vita hogy mennyi pénz is volt rajta meg ki vette le. Csak mindent pontosan fel kell jegyezni, hogy pl. 06.02-án villanyszámla: 8700Ft, 06.04-én lakbér 87000Ft lett kifizetve stb. Utólag a banktól is lehet majd kérni számlakimutatást amin szintén láthatják majd a többiek hogy valóban nem volt korábban sem több pénz a számlán.

Az én édesanyám is pár hónapja halt meg, nálunk is az egyik testvéremnél volt a bankkártyája, nem értesítettük a bankot korán, mert nem volt sok pénz a számlán és ami volt abból a lakbérét kellett kifizetnünk. Utána intézte testvérem a számla megszüntetését.

2021. máj. 29. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!