Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tegyük fel, ha valaki betör...

Tegyük fel, ha valaki betör hozzám és én "hatástalanítom" akkor tényleg engem büntetnek meg?

Figyelt kérdés

Ha valaki ne adj\' isten betör hozzám és ugye védem magam, rátámadok egy késsel vagy valamivel és sérülést okozok neki, esetleg meghal, akkor tényleg börtönbe kell mennem???


Végül is akkor ő tört be hozzám, mit kellene ilyenkor tenni hagyni és kész, esetleg előre bekészítsem az értékesebb dolgokat zsákokba és ha jön csak adjam át?


Úgy hallottam, hogy ha valakit leszúrok egy késsel akkor én megyek szépen a börtönbe, semmi önvédelem meg hasonlók gyilkosság.Hiába hogy az éjszaka közepén bejött a házamba.


2008. dec. 8. 01:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem ilyen egyszerü. Ha be tudod ill. az ügyvéded be tudja bizonyítani, hogy jogos önvédelemből tetted, nincs az a bíróság aki elitélne emiatt.
2008. dec. 8. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Tehát akkor tökmindegy mi történt egy jó ügyvéddel sima ügy :) igazából én is erre gondoltam, a mai világ ilyen...

Aztán az ügyvédre rámegy az a pénz, amit értékben a betörő is elvitt volna :DDD ki-ki döntse el melyiknek adja inkább :))

2008. dec. 8. 05:22
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Magyarországon az életet védik, nem a magántulajdont. Ha be tudod bizonyítani, hogy a betörő téged/családod valamelyik tagját megtámadta, akkor ártalmatlaníthatod. De pl nem szúrhatod le, nem lőheted le, nem ölheted meg kivéve, ha azt is tudod bizonyítani, hogy máskülönben ő teszi ezt meg. Ekkor jogos önvédelem.

Az egyetlen dolog amit anagy júeszéjből importálhatnánk az a magántulajdon védelme. Ha valaki éjjel betör hozzám azt lőhessem le, verhessem agyon. Talán akkor jobban meggondolnák a piti kis betörők...

2008. dec. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
82%

Jó ügyvéd az biztos kell. Törvény szerint csak a támadással arányosan lehet védekezni. Vagyis ha pusztakézzel támad rád akkor nem védekezhetsz mással csak puszta kézzel. Akkor sem ha te 50 kg vagy ő meg 120 kg. Egyébként ha támadó mozdulatot végez akkor lehet védekezni, az meg, h te mit vélsz annak az rajtad áll csak a bíróságon is meg tudd magyarázni.


link:

[link]

2008. dec. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Így igaz ezt át lehetne venni Amerikától, ott azt, aki betör valahová azt már semmilyen jog nem illeti meg, vagyis le is lehet lőni stb. Sőt csapdákat is lehet neki állítani mint a Reszkessetek Betörők filmben. Nálunk meg ha vki ilyet csinál még ő kerül bajba ( lásd. árammal körülvett veteményes, ami agyonütötte a tolvajt). Amcsiban meg már tudja mindenki, h ha betörőt látsz a kertben akkor egy lövés fejre majd egy a levegőbe, úgyse tudja senki megmondani, h melyik volt előbb. A fülltanúk meg ugye megmondják, több lövést hallottak, aki lőtt meg elmondhatja, h volt figyelmeztető lövés a levegőbe aztán mivel nem tünt el már célzott lövést adott le.
2008. dec. 8. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
77%
Ezt a levegőbe lövés célzott lövés dolgot rosszul tudod. Rendőr ismerősöm mondta, hogy ezt nagyon könnyen megállapítják a testbe befúródott golyóból, hogy ez az első vagy a második. Az első elsütésétől a cső megmelegszik, így a második golyó már más alakot vesz fel, kicsit eltorzul. Na hogyha nem ilyen alakút találnak a testében, azt elég nehéz kimagyarázni.
2008. dec. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Első hozzászóló vagyok. Én az Államokban élek és ilyen szempontból tényleg szent a magántulajdon. Egy ügyvéd bartom mondta viccesen, hogy már akkor rálőhetsz a betőrőre amikor még csak a kerítés tetején van, csak nagyon vigyázz arra, hogy befele essen.
2008. dec. 8. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Bizony, ott így van és így is van rendjén. Sírtak már érte páran, h micsoda dolog ez, de nagyon helyesen elintézték annyival, h nem kell betörni, és akkor nem lövik le az embert.
2008. dec. 9. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Hatástalaníthatod, de csak szükséges mértékű erőszak alkalmazásával. Ha nem kell megölni (értsd: ő nem veszélyezteti az életedet), akkor nem ölheted meg. De tudtommal amíg a magánterületeden van, feltartóztathatod ha tudod, lényeg, hogy ne okozz neki a szükségesnél nagyobb sérülést. Nyilván ha észreveszed, hogy betörtek, nem kell végignézned, ahogy elviszik a tévéd. :D Ha mondjuk én betörnék valahova és lebuknék, aztán leütnének és megkötöznének amíg ki nem jönnek a zsaruk, akkor egy rossz szavam nem lenne a ház urára. :))
2008. dec. 15. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nagyjából stimmelnek az eddig leírtak.

Egy kis korrekció: aki azt írta, hogy arányos mértékű lehet csak a védekezés, tehát ha puszta kézzel támad, akkor csak így lehet védekezni, téved. Nyilván egyetlen bíró sem ítélné meg úgy a helyzetet, hogy egy 120 kilós, fegyvertelen betörő ellen egy 50 kilós nőnek puszta kézzel kéne felvennie a harcot, különben aránytalan lenne. :)

Nem aránytalan a védekezés, ha ilyen esetben egy kezed ügyébe kerülő bottal, v. baseball ütővel védekezel. Persze ahhoz, h. védekezésről beszélhessünk, támadásnak is kell lennie. Nálunk ehhez nem elég a vagyontárgy elleni támadás, hanem személy ellen irányuló kell. Na és persze ha már földre került a bb.ütőtől, akkor nem verheted addig a fejét, amíg ki nem leheli a lelkét, mert az már tényleg nem arányos. :)

De kizárja a büntethetőséget az is, ha valaki nem arányosan védekezik ugyan, de az adott helyzetben nem tudta felmérni a támadás súlyosságát, ill. védekezésének eltúlzott mértékét, v. esetleges hatását. Pl. a betörő támad, és te hirtelen a konyhaasztalon heverő kést kapod fel, és tartod magad elé védekezésképp. Ez lehet, h. a betörő életébe kerül, de valószínűleg fel fognak menteni - hacsak nem úgy adod elő a dolgot, h. "gondoltam, adok a mocsoknak, kinyírom a férget, többet nem tör be sehova".


Jövőre egyébként új Btk. fog életbe lépni, és az több jogot fog adni a magántulajdont védő sértetteknek az eddiginél, de azért még messze lesz az amerikai birtokvédelmi jogtól. :(

2008. dec. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!