Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szomszéd ingatlan első...

A szomszéd ingatlan első tulajdonosa +örökösei által eltelt a 15 év 1996-ban, de az én ingatlanom első tulajdonosa 1996-ban megosztotta a telkét, melyet eladott a jelenlegi másik szomszédomnak. Akiknél eltelt a 15év, nem indítottak elbirtoklási pert?

Figyelt kérdés

Majd az ingatlanom első tulajdonosa elhunyt 2007-ben, és Tartás jogcímen megszerezte az ingatlant a rokona. Tulajdonos volt 2018ig, akkor vettük meg az ingatlanunkat.


Az elbirtoklásra hivatkozó szomszéd 2016ban vette az ingatlant.


Kb 70 M2 telekrész van nála.

Elveheti elbirtoklásra hivatkozva? Megítéli neki a bíróság vajon?


Köszönöm a segítséget előre is



2021. okt. 15. 21:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez alapján bármi lehetséges, mert a fene se érti, mi történt.
2021. okt. 15. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Elbirtokolni csak személy tud, csak használattal és csak úgy ha a tulajdonos nem tesz ellene semmit.

Tényleg nem tiszta amit leírtál, kinek a telkét birtokolnák el, a tiédet?

Az elbirtokláshoz az kell, hogy a valódi tulajdonos ezt ne vegye észre, ne tegye szóvá, ne adjon engedélyt a terület használatára, vagyis ne viselkedjen a terület tulajdonosaként.

Ha jól értem, akkor a tied a telek 2018 óta, abból egy területet, 70nm-t, a szomszéd használ aki 2016-ban jutott hozzá és azt hiszi elbirtokolhatja mert korábban az előző tulajdonos használta már régóta.

Nem teheti meg ha az akitől megvettétek az ingatlant az megengedte a használatot a szomszédnak. Az, ha a tulajdonos ezt megengedi, az olyan, mintha ingyenesen adná át művelésre, vagyis a terület tulajdonosaként viselkedett és nem úgy mint akit nem is érdekel. Ahogyan ha ti 2018-ban a vétel után foglalkoztatok az ingatlannak ezzel a részével is, beszéltetek róla a szomszéddal, hogy az a ti tulajdonotok, akkor megint nem él az elbirtoklás, hiszen ti is tulajdonosként viselkedtetek.

Attól mert hagyom a szomszédnak hogy használja a telkemet attól még nem mondok le róla. Ez megengedett birtoklás. Az elbirtoklás lényege hogy az eredeti tulajdonosa nem tekinti a tulajdonának mert nem foglalkozik vele és egy másik ember viszont úgy bánik vele mintha az övé lenne.

ismeretlenként ennél többet nem nagyon lehet mondani. Keress ügyvédet, ekkora terület már megéri!

2021. okt. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
#2-höz még egy kiegészítés. Egy rokonom telkénél a szomszéd telkeket rosszul jelölték ki és a több telken át egyenesen húzódó kerítés vonala nem egyezett a telekhatárral ami az ő és szomszédja telke között lett volna. Ekkor megegyeztek a szomszéddal, hogy a szomszéd megkapja azt a plusz fél méteres sávot végig, cserébe ő készíti el a kerítést rokonom helyett. Na, ebben az esetben élne az "elbirtoklás" ha egy vevő reklamálna amiatt, hogy nem egyezik a telek kerítése a földhivatali bejegyzéssel, mert ott elkerített területen valóban a sajátjaként használta a területet a szomszéd úgy, hogy rokonom még a kerítést sem maga építette meg nem hogy művelje vagy foglalkozzon vele. Az kisebb terület mint a tiétek, csak a példa miatt írtam le.
2021. okt. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Igen, telekhatár vita, rossz helyen van a kerítés évek óta. Az én ingatlanom első tulajdonosa ugye meghalt 2007--ben, de mint mondta hogy több jár neki mint amit lekeritett, de ezt a bíróság hogy hinné el, ha már elhunyt.

2 tanút tudok, aki megvette a megosztott telkét, ők is mondták hogy több jár, de nem gondolták hogy ennyi.

2021. okt. 16. 06:27
 5/12 anonim ***** válasza:

Ehhez ügyvéd kell. A földhivatalban bent vannak a pontos adatok. Azt kell összevetni a valós telekhatárokkal és akkor lehet korrigálni ha ez eltér.

Ha ez a szitu akkor elbirtoklásról szó sem lehet, hiszen már a régi tulajdonos is hangoztatta hogy az az ő területe. Elbirtoklás csak akkor lehetséges ha a valódi tulajdonos nem foglalkozik a területtel tulajdonaként, nem jelzi a használónak, hogy az az övé és vissza akarja kapni.

2021. okt. 16. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget mindenkinek!


Csak még egy kérdésem: a bíróság elfogja hinni a megosztott telek tulajdonosainak, hogy tudták, az a néni telkéhez tartozik? Mert nekem is mondta már az illető felesége, hogy "Icuka néni eddig kerítette le, de tudta jól hogy neki több jár, így nekünk is, de nem gondoltuk ilyen nagyságban" - ez 2 telek egyébként, amit 1996ban osztott meg a nénike.

De csak én viszem bíróságra.


Szeretnék foldmérőt hívni, aki jegyzőkönyvet ad, a megosztott telek tulajdonosa, és én el fogjuk fogadni a méréseket, az elbirtoklásra hivatkozó szomszéd pedig nem. Kerítést nem epithetek az ő jelenlegi területére, mert birtokvédelmet ugyanuy kérhet.

Én szeretnék indítani a bíróságon telekhatár megállapítása iránti pert, ahol igazságügyi szakértő is kijön. Ha ezalatt elindítja az elbirtoklási pert a birtokló, míg az le nem zárul, nem hoz ítéletet a bíróság szerintem. De ha nem kapcsol, és lefolytatja a bíróság a hivatalos kimerest, onnantól mehet a szomszéd amerre akar . Jól gondolom?

2021. okt. 16. 11:54
 7/12 anonim ***** válasza:

#6 Ezért kell az ügyvéd, ezt ő tudja neked megmondani hogy mit lehet és kell tenni.

Először a földhivatalnál nézd meg a bejegyzést, ingyenesen is lekérdezheted a tulajdoni lapot első körben online. Azt hiszem 3 alkalommal lehet havonta ingyen tulajdoni lapot letölteni. A sajátod meg ott is van a kezedben, az kellett az adásvételhez. Egy egyszerű méréssel te is le tudod ellenőrizni, hogy a telked akkora-e mint ami a tulajdoni lapodon van és kívülről, egy másik szomszéd segítségével azt is meg tudod nézni hogy a vitatott telek, a szomszédé aki szerinted elvett a tiedből, azé mekkora. veszel egy 10m-es mérőszalagot és megméred. Ha már ekkor látszik, hogy csak nagyon kicsi lehet a különbség, nem az a 70nm amire gondolsz, akkor nem érdemes vele foglalkozni, lehet, hogy az utca felől van egy kis eltérés a telkedben, kicsit beljebb jelölték ki a kerítéshatárt, mint kellett volna, az ilyen megesik. De ha a szomszédod telke érezhetően nagyobb mint amekkora a tulajdoni lapján szerepel, akkor érdemes már több pénzt belefektetned.

Földmérőt akkor érdemes hívnod ha tudod hogy hivatalosan mekkora kellene legyen a telked. Mert más esetben azt fogja lemérni ami a kerítésen belül van és nem azt hogy a kerítés jó helyen van-e.

Szóval javaslom első körben kérdezd le a helyrajzi szám alapján a szomszédod telkének tulajdoni lapját, második lépésben kívülről mérd le a telkét és akkor menj tovább ha tényleg van közte különbség a te telked kárára. Mert ha a bejegyzett telekkönyvi adatokkal nagyon hasonló a szomszédod telkének mérete a mostani kerítésekkel, akkor nem fognak tudni csinálni semmit a hivatalos szervek.

[link]

Helyrajzi szám keresését meg ezen az oldalon magyarázzák el ha jól láttam:

[link]

2021. okt. 16. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm kedves 7-es. Ezeken már túl vagyok. Egy kerítést akartam cserélni tavasszal, azért hívtam első körben földmérőt, hogy mint új szomszéd ne vegyek el sehonnan semennyit. Ő szólt hogy sokkal több jár, mint ami jelenleg van. Csak akkor nem hivatalosan kértem fel, így nem adott jegyzőkönyvet....

Mondom csak kerítést akartam cserélni.

Idén áprilisban lett kimérve.

2021. okt. 16. 17:02
 9/12 anonim ***** válasza:
2016 óta nem telt el 10 év, nincs mit elbirtokolni
2021. okt. 16. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#9 Ezt gondoltam én is ezért megnéztem. Számít az is ha az előző tulajdonosnál telt az idő.
2021. okt. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!