Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A jog vagy a demokrácia,...

A jog vagy a demokrácia, népakarat, népszavazási érv az erősebb?

Figyelt kérdés

Van, hogy szemben áll a kettő.


Például most az ellenzék tervezi Magyarországon, hogy ha tehetik, majd demokratikus népszavazást írnak ki az alaptörvény érvénytelenítéséről és új alkotmányozásról. Ez felvet jogi aggályokat és a demokratikus legitimitás, népi felhatalmazás is megkérdőjeleződhet, ha például a jobboldal bojkottálja a népszavazást.


Katalónia példája is ide köthető, ahol népszavazáson a katalán nemzet döntött a függetlenné válásról, de ez ellentétes volt a spanyol alkotmánnyal, ezért aggályos volt és a szervező, függetlenségpárti politikusokat tíz év börtönbüntetésre ítélték az ottani elnyomók. A demokratikus döntés, felhatalmazás érve is megkérdőjelezhető, mivel az egységes Spanyolországot pártoló pártok, polgárok bojkottálták a népszavazást, a népszavazás eredménye nem tükrözhette a valós arányokat.


Korábban téma volt még például a halálbüntetés kérdése is. A többség támogatná a visszaállítását Magyarországon, de nemzetközi jogi és magyar alkotmányos szabályok miatt erre nem kerülhet sor, akkor sem ha népszavazás lenne.róla.



2021. dec. 11. 16:26
A kérdező szavazást indított:
JOG
NÉPAKARAT, DEMOKRÁCIA
9 szavazat
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Mindennek meg van a maga helye.

Az alkotmány szabja meg mik a törvények alapjai (ahol van alkotmány, mert nem kötelező lennie), mi az ország létének szervezeti formája és mikor kell legyenek választások.

Az alkotmánynak kell megfeleljenek a törvények és ebben az is hogy miképpen lehet népszavazást tartani. Van ahol lehet az alkotmányt népszavazással változtatni, van ahol nem lehet. Éppen így mindenhol másban egyeztek meg, hogy miről lehet népszavazást tartani, miről meg nem.

A népakarat más és más formában jelenik meg a demokráciákban, mert nincs két egyforma demokrácia.

Nálunk képviseleti demokrácia van és nem közvetlen demokrácia, hogy mindig mindenben népszavazás kelljen. Vagyis a népakarat a választásokon dől el, ahol képviselőkről döntünk és utána már ezen képviselők szavaznak helyettünk és a felhatalmazásunkkal. Ezen felül van a népszavazás, ami lehet véleménynyilvánító meg ügydöntő. Ha ügydöntő népszavazás sikeres volt, akkor az kötelezi a választott képviselőket. Vagyis felülírja az általuk korábban hozott törvényeket is - ellenben nem lehet alkotmányellenes. Ilyenkor először meg kell változtatni az alkotmányt - törvényesen - és utána lehet a népszavazás akarata szerint meghozni a szükséges döntést.

Jog nélkül nincsen demokrácia. A jogot pedig a népakarat dönti el, szabja meg, nálunk képviselők által a parlamentben.

2021. dec. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!