Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki aljas szándékkal...

Ha valaki aljas szándékkal megsemmisíti az irataimat, vagy megfenyeget hogy a hivatalos papírjaimat elégeti, megrongálja, elkobozza, és csak is kizárólag anyagi ellenszolgáltatás ellenében adja vissza, azt az embert a lopáson kívül mivelvádolhatómeg?

Figyelt kérdés
Személyigazolvány, adókártya, születési kivonat, lakcímkártya, egyéb dokumentumok (pl tüdőszűrő eredmény, banki papírok, adó papírok), stb. A kérdés utolsó három szava nem fért volna ki normálisan.

2022. febr. 8. 14:16
 1/5 anonim ***** válasza:
94%

Okirattal visszaélés


346. § * (1) Aki egy vagy több olyan közokiratot, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja,


a) mástól, annak beleegyezése nélkül jogtalanul megszerez,


b) jogtalanul megsemmisít, megrongál, vagy


c) mástól jogtalanul elvesz, vagy a jogosult elől jogtalanul eltitkol,


vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Ha más bűncselekmény nem valósul meg, az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki jogtalan haszonszerzés céljából közokiratot átad vagy átvesz.


(3) Aki az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt magánokiratra azért követi el, hogy jogtalan előnyt szerezzen vagy jogtalan hátrányt okozzon, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

2022. febr. 8. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
94%

Ha pedig ezzel fenyeget, azért, hogy valamit tegyél meg, ne tegyél meg, vagy eltűrj, akkor pedig kényszerítés.


Kényszerítés


195. § Aki mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, és ezzel jelentős érdeksérelmet okoz, ha más bűncselekmény nem valósul meg, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Forrás: 2021. évi I. tv.

2022. febr. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
11%
Semmivel. Igazából úgy sincs ezekre semmi szükséged. Nekem pl évekig nem volt személyim, nem is hiányzott.
2022. febr. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az #1-esen felül, ha bizonyíthatóan nála vannak az irataid és 8 munkanapon belül nem szolgáltatja vissza, vagy adja le a rendőrségen, az lopásnak minősül. Ezt tudom, mert egyszer meghallgattam egy rendőrségi előadást arról, hogy a facebookon szokták hirdetni, ezt találtam, azt találtam, itt és ott átvehető, a tulajdonosa jelentkezzen. Csak épp az emberke nincs tisztában az ezzel kapcsolatos jogszabályokkal és bajba sodorja magát a nagy jóakarattal.
2022. febr. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Valószínűleg egy hisztis gyerek akinek az iratai az anyjánál vannak…
2022. febr. 9. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!