Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy betegnek, akit szondán át...

Egy betegnek, akit szondán át táplálnak otthon segítői, van-e joga dönteni arról, hogy mikor, mit és mennyit táplálkozik, vagy ezekhez sincs joga, mivel ez életfenntartó kezelés?

Figyelt kérdés

Sosem volt ilyen ismerősöm, én sem szorulok rá, kisebb gondozási tapasztalatom van csak. De ezen a kérdésen még gyerekkoromban kezdtem el gondolkodni, de senkitől sem mertem megkérdezni. Megfogalmazni se tudtam.

Így 10 év után sikerült megfogalmaznom. Kockáztatva, hogy idiótának tartotok, megpróbálom leírni, hogy mit nem értek:


Tegyük fel, valakit otthon ápolnak (segítők, hozzátartozók, házi ápolók...).

Életfenntartó beavatkozást nem lehet visszautasítani. (Kivéve végstádiumban, de azt most hagyjuk.)

Tehát a betegnek el kell viselnie, hogy szondán át táplálják. Azt értem, hogy nem dönthet úgy, hogy soha többé nem kér táplálékot. Viszont, az orvos a betegnek egy komplett kezelési tervet "rendel el", táplálási gyakorisággal, kalóriával, táplálékkal, eszközökkel, minden részletre kitérve mindennel együtt...

Akkor a prózai kérdésem:

- Vissza utasíthat-e a beteg egy reggelit?

- Mondhatja-e a segítőének, hogy most ne gyere be a szobámba, gyere vissza később a "kajával"?

- Dönthet-e úgy, hogy este nem lesz otthon, ezért máshogy kéri a táplálást, vagy, hogy kevesebbet, többet kér? Dönthet-e táplálékok, módszerek közül?...

DE nem úgy értem, hogy ha jófej a segítő..., nem, hanem hogy konkrétan ez az ÖNRENDELKEZÉSI jog megilleti-e a beteget, hogy ésszerű keretek közt változtasson a kezelésen? És úgy értve, hogy nem eutanáziát akar, - egy reggeli kihagyásba nem hal bele - hanem szabadságot, olyan jogot, hogy ő döntse el, hogy mikor érnek hozzá.


HA IGEN, akkor minden segítőnek folyamatos mérlegelési kötelezettsége lenne, hogy "vajon most ezt még visszautasíthatta? Mert akkor tilos végrehajtanom a kezelést, de ha nem, akkor meg kötelező."


HA NEM, az embertelen mértékű jogfosztás lenne, és akkor gyakorlatilag a törvény a laikus segítőket, önkénteseket is felhatalmazná, sőt kötelezné, hogy az orvos által előírt időpontban bemenjenek a beteg lakásába, fogva tartsák a beteget, hozzáérjenek, belepumpáljanak valamit, az ő akarata ellenére, tehát úgy cselekedjenek valakivel szemben, ami máskor egyértelműen jogtalan támadás lenne.



2022. febr. 25. 05:16
A kérdező szavazást indított:
Igen, ezekről még van joga dönteni, csak a teljes kezelést nem utasíthatja vissza.
Nem, ezekről sincs joga dönteni.
7 szavazat
 1/3 A kérdező kommentje:
Összefoglalva, a törvényből csak annyi derül ki, hogy életfenntartó beavatkozást nem lehet visszautasítani, de hogy vajon az életfenntartó beavatkozás az napi 1000 kalória a legideálisabb módon beadva, vagy csak az a minimum táplálék, amit muszáj beadni, hogy a beteg ne haljon meg?
2022. febr. 25. 05:17
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Ez olyan mintha lebénulnál se beszéd se semmi, és nem hagynak meghalni hiába akarsz mindenáron a végére érni, de nem, nem engednek mert nincs hozzá jogod.
2022. febr. 25. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Pedig pont azért próbáltam meg részletesen megfogalmazni, hogy nem olyan, mert az illető nem az életben tartást akarja visszautasítani, hanem a jóllakottságot. Vagy meg akarja őrizni pl a magánlak védelmét azzal, hogy ő dönti el, hány órakor jöhetnek be hozzá elvégezni a kezelést, nem pedig az orvos.
2022. febr. 25. 19:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!