Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A fizetési meghagyásról (fmh)...

A fizetési meghagyásról (fmh) a közjegyzőnek kötelező elektronikus úton is értesítenie egy jogi személyt, aki az fmh címzettje ?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 28. 22:40
 1/5 anonim ***** válasza:
Jogi személy elektronikus kapcsolattartásra kötelezett, csak elektronikus értesítést kap
2022. ápr. 28. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Így van. Csak úgy köteles és úgy is értesíti ki. Elektronikusan.
2022. ápr. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
És nem akarok hülyeséget mondani, de amikor én fmh-t akartam indítani egy jogi személy ellen, akkor azt az infót kaptam a közjegyzőtől, hogy csak jogi képviselő útján tehetem meg, úgyhogy ügyvédhez kellett mennem.
2022. ápr. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ok, de nem ez volt a kérdés.
2022. ápr. 28. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha téged az fmh érdekel kifejezetten, akkor arra ez a válasz:


1. Magánszemély kérelmező (tehát akinek valaki tartozik, és fmh-t szeretne indítani) besétálhat a közjegyzőhöz, és ott megcsinálják neki. (Tudom, tudom... a közjegyző szereti ügyvédhez küldeni őket, de a törvény szerint nem tehetné.)

2. Jogi személy kérelmező: köteles elektronikus úton beadni a kérelmét, ennek szintén két módja van:

- a gyakoribb, hogy ehhez ügyvédhez kell menniük, mert nincs hozzáférésük a MOKK (Magyar Országos Közjegyzői Kamara) fmh-rendszeréhez és az ahhoz megfelelő elektronikus aláíráshoz (ami nem a magyarorszag.hu-n sokak által ismert KAÜ-azonosításos megoldás, hanem külön aláírótanúsítvány és hozzátartozó időbélyegző, amire pénzért lehet előfizetni)

- előfordul, hogy ők maguk is rendelkeznek minden feltétellel, és maguk is meg tudják csinálni elektronikusan, jellemzően a nagyobb cégek

3. Adós (itt mindegy, hogy magánszemély, vagy jogi személy): az fmh-t az adós MINDIG papír alapon, ajánlott-tértivevényes postai küldeményként kapja a közjegyzőtől. Ennek oka a következő: az fmh elektronikus rendszer egy külön felület, nem a magyarorszag.hu-s, sokak által ismert ÁNYK-s dolog. Ebben a rendszerben, aki még nem "jelentkezett be" az eljárásba a saját oldaláról, azt a közjegyző nem tudja címzettként megszólítani és az eljárásba elektronikusan bevonni. Tehát fmh-t mindenki postán kap.

4. Ellentmondás magánszemély által: papír alapon, vagy szóban közjegyzőnél előadva teljesen rendben van, vagy persze elmehet ügyvédhez is, aki elektronikusan kell, hogy beadja.

5. Ellentmondás jogi személy által: itt már belép az elektronikus eljárási kötelezettség, és a 2. pontban leírt módok, amik közül választhat. Innentől kezdve az eljárásba elektronikusan belép, a közjegyző el fogja tudni érni már, és minden egyéb számára címzett küldeményt már ő is elektronikusan fog megkapni ezek után.


A peres eljárás teljesen más úton halad, a fent leírtak csak és kizárólag a MOKK fmh rendszerére vonatkoznak.

2022. ápr. 29. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!