Ha egy kiskorú személy megszökik otthonról egy (nagykorú) személyhez, de a holléte ismeretlen, ebben az esetben is megtudják találni a kiskorút, utána tudnak nyomozni a tartózkodási helynek?
Tegyük fel, hogy ha megtalálnák a kiskorút, milyen következményekkel járna a szülőknek, a gyermeknek, s a bújtató nagykorú személynek egyaránt a kiskorú szökése?
De ellenkező esetben, mennyi a valószínűsége, hogy a kiskorú holléte ismeretlen marad?
Mennyire reális, hogy nem tudja megtalálni a rendőrség?
Köszönöm az érdemben válaszolóknak.
A kiskorú után hivatalból kell nyomozást indítani és a rendőrség keresi amíg meg nem találják. Ezt nagyon komolyan veszik és ha egy felnőttnél találják meg azt nagyon súlyosan felelősségre vonják. Nem számít hogy 17 éves volt vagy 12 az a kiskorú. Vagyis ha lelépett otthonról, hogy a 19 éves barátjával legyen akkor i indul a nyomozás, akkor is megkeresik és akkor is felelősségre lesz miatta vonva a 19 éves ha a csaj maga ment el hozzá.
A gyámhatóság is belép az ügybe amint kiderült hogy szökés és nem emberrablás vagy más ügy és a szökött fiatalkorúval és szüleivel szemben is tesznek lépéseket. Nem büntetést hanem ha meglesz a fiatalkorú akkor onnantól a gyámhatóság figyelemmel kíséri a családot. Büntetni a kiskorút a hivatal, rendőrség nem fogja a szökéséért, ez a szülei hatásköre, ellenben a szülők felelősségét vizsgálják és ha anyagi kárt okozott a kiskorú azt a szülőknek kell megtérítenie.
Baromságokat írnak.
Ha a fiatalkorú már elmúlt 16 éves, akkor nagy vonalakban oda megy, ahova akar. Akihez megy, azt nem fogják eljárás alá vonni, mert miért is tennék?
A fiatalkorú sem büntethető azért, mert elment, elszökött otthonról.
4:
Amit a fiatalkorúak foglalkoztatásával kapcsolatos szabályozásról tudni kell
2020. július 13. 9:54
Most már bekussolsz, ugye, tudatlan proletár?
#4 #5 Ne bunkózzatok egymással!
Meleg van, OK és ennyi. A fiatalkorú és kiskorú kifejezések sokszor megfelelnek egymásnak, sokszor még fontos a kettő közötti különbség, ennyi.
A témában annyi a különbség, hogy ha nagyon fiatalról van szó akkor másképp kezeli a hatóság, mintha 16 éves vagy az feletti lenne, de minden esetben ha a szülő jelzi hogy nem tudja hol van a 18 év alatti gyermekek akkor keresik és belép a gyámhatóság is ha kell.
Testvérem amikor lelépett otthonról akkor épp elmúlt 18, emiatt nem tett semmit a rendőrség, de pár hónappal előtte még keresték volna.
A fiatalkorúakat, bármennyi idősek is, valóban hivatalból kötelesek felkutatni, azonban:
- Ha az eltünés körülményei nem utalnak bűncselekményre, az eltűnt fiatal nem kábszer élvező, nem veszélyeztetett, akkor ha meg is találják, kifaggatják és ha azt találják, hogy rendezett életvitelt folytat, akkor ezt az új életét gyámhatósági kontroll mellett tovább építgetheti.
A joggyakorlat tudja, hogy a felnőtté válás nem egy születésnap előtti éjszakán következik be, hanem egy folyamat.
A 16 éves vagy képes önálló életvitelre, vagy nem. De ha igen, akkor őt abban korlátozni nem is tanácsos és nem is szabad.
Aki alkoholista, vagy totálisan passzív szülők elől menekül, az nem feltétlenül csavarogni akar, hanem éppen a saját életétét szeretné normálisabb mederbe terelni és nem biztos, hogy a szerelme, barátja, segítője, távolabbi rokona feltétlenül ártani fog neki ebben az igyekezetében.
Tudok olyan esetről, ahol a lány eljött otthonról és háromszor keresték fel a rendőrök, hogy szíveskedjen hazatérni, ő pedig mindhárom alkalommal megtagadta ezt.
Akkor még egy kis adalék:
A 18 év alatti személy (hogy ne zavarjon össze a kiskorú, fiatalkorú kifejezés) felett a szülőnek felügyeleti joga és ezzel járó kötelességei is vannak.
16 év felett valóban nő a kamasznak mozgástere jogi értelemben is, de ennek meg van a maga módja, és baromira nem az, hogy megszökik otthonról, nem mondja el, hogy hol tartózkodik stb..
Tehát ha a 17 éves kamasz mondjuk a 19 éves barátjához akar menni, és a szülei nem engedik, akkor nem a megszökés, stb. a megoldás, hanem a gyámügyhőz kell fordulnia.
Ha a 17 éves kamasz egyszer csak nincs otthon, eltűnik, és nem jelentik be a rendőrségen az eltűnését, akkor a szülők követnek el súlyos kötelezettségszegést, hiszen nem tudják, hogy él-e, hal-e.
Ha meg fiatalabbról van szó, és még tanköteles, és szeptember után egyszerűen még iskolába se megy, akkor még durvább a helyzet.
Szóval nem ez a módja ha gond van otthon. Ha nagyon súlyos a gond, akkor mehetsz te is a családsegítő központba segítségért, tanácsért, pszichológus is segíthetne neked, de vannak ifjúsági telefonos lelkisegély szolgálatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!