Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkavállaló hány nap...

A munkavállaló hány nap szabadsággal rendelkezhet egy éven belül?

Figyelt kérdés
A cégnél szabira akarnak küldeni éves szabi arány alapján, de én nem akarok még szabira menni. A munkáltató hány nap szabit rendelhet el százalékosan jogilag egy évben?

2022. júl. 22. 15:43
 1/7 anonim ***** válasza:
Az attól függ hol. Én pl úgy egyeztem meg, hogy 100%ban én rendelkezem, korlátlan mennyiségű szabadságot vehetek ki, cég semmilyen formában bele nem szólhat, nem küldhet és nem is akadályozhat szabadságomban, viszont a cég nem fizeti. És ez nekem így jó. Te meg ahogy neked sikerül.
2022. júl. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Elvileg a felével a mundahely rendelkezik.

Ha meg leállás van nyáron - ez a leggykoribb ok -, akkor vagy fizetett vagy fizetetlen szabadságot választhatsz.

2022. júl. 22. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Én ezért mondtam, hogy legyen fizetetlen, viszont nem rendelkezhetnek vele. 0%-ával rendelkezik a cég. És ezt el is fogadták, mert amikor viszont nem dolgozom, nem is kell fizetniük semmit. Mondjuk én általában amúgy is végigdolgozom az évet, csak amikor valami közbe jön és nem tudok menni nekem ne ugasson senki mert felrúgom. Mondjuk ilyen probléma nincs mert ezt tudomásul is vették, de én tiszta lappal új munkahelyen kezdtem, tehát nem volt sok lehetőségük, vagy elfogadják vagy nem megyek oda.
2022. júl. 22. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
De egyébként új munkahelyen bármit kiharcolhatsz magadnak. Eleve már az állásinterjún úgy kezded hogy ezek a feltételeid, ha nem tetszik nekik felállsz az asztaltól. Nem tud mit csinálni.
2022. júl. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező a törvény szerint 7 munkanapról dönt a munkavállaló szabadon, de különleges okok miatt abba is lehet beleszólása a munkaadójának. Azonban ettől el lehet térni a munkavállalóval kötött szerződésben, tehát rád első sorban az vonatkozik amit aláírtál.

"A szabadság kiadása a munkáltató joga és kötelezettsége, a kiadás előtt azonban a munkáltatónak meg kell hallgatnia a munkavállalót. A szabadságot úgy kell kiadni, hogy annak tartama legalább tizennégy összefüggő naptári napot elérjen, de ettől az előírástól a felek közös megegyezéssel eltérhetnek. A munkaviszony első három hónapját kivéve a munkavállaló jogosult arra, hogy hét munkanap szabadságot – év közben kezdődő munkaviszony esetén ennek arányos részét – legfeljebb két részletben a kérésének megfelelő időpontban adjon ki a munkáltató. ...

A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja, illetve a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja. A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. A szabadság megszakítása esetén a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be. A szabadság kiadásának fenti szabályaitól kollektív szerződés bármely irányban eltérhet."

[link]

2022. júl. 22. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez korrekt. Ezért írtam, hogy új munkahelyen könnyebb fickándozni. Egy réginél ahol már szerződés köt neked kéne tudnod mit írtál alá. Egy újnál meg azt harcolsz ki amit tudsz. Tehát én ezért voltam nyerő helyzetben.
2022. júl. 22. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

“ A munkavállaló hány nap szabadsággal rendelkezhet egy éven belül?”

Egyel sem. Szabadság kiadása a munkáltató kötelezettsége, a munkavállaló nem vehet ki vagy rendelkezhet a szabijával, viszont a munkáltató köteles a munkavállaló 7 napnyi szabadságát max 2 részletben a munkavállaló kérésének megfelelően kiadni. Vagyis, ha kértél eddig 2 alkalommal 1-1 napot, akkor a maradék 5 napot nem köteles a te kérésednek megfelelően kiadni.


Fordítva meg nem mûködik: olyan nincs, hogy a munkáltató szabira akar küldeni, de te nem akarsz menni



60. A szabadság kiadása

122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.

(2) * A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

(3) * A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell. *

2022. júl. 22. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!