Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szabályozza valami az autószer...

Szabályozza valami az autószervizek munkára és anyagra felszámolt díját biztosító finanszírozása esetén?

Figyelt kérdés

A közelmúltban sajnos történt egy kisebb koccanás, amit én okoztam, figyelmetlenségből. Tudom, tudom, az ilyen ne üljön volán mögé, meg sem kellett volna születnem, jogsit a helyszínen elvenni, nyilvánosan felakasztani, meg különben is. Ezt most hagyjuk, tudatában vagyok annak, hogy hibáztam. A lényeg, hogy érkezett nekem az a bizonyos levél, miszerint X forintba került a szerviznek kijavítania a kárt a másik autóban, ezt pedig leszek szíves kifizetni, vagy különben.


A másik autónak, ami nem Ferrari és nem is Lamborghini volt, de még csak egy csoffadt Merci sem, az elülső lökhárítója sérült meg, _enyhén_, semmi más. Jelentős kár, vagy személyi sérülés az én, és a másik autót vezető illető abszolút idegbetegségét leszámítva nem történt. Ez a bizonyos X összeg azonban a helyzethez képest irreálisan magas volt, szemre is, az autó értékét tekintve is, sőt, még a biztosító saját elmondása szerint is(!) Csak, hogy mondjak valami konkrétabbat, magasan egymillió felett számoltak egy 10+ éves, középső polcos Ford lökhárítójának a javításáért, ami behorpadt (bár vissza is pattant), és a gyűrődésnél kilyukadt. Kiderült - kérésemre - hogy ezen összegből már csak a szerviz munkadíja is többszázezer forint volt, még az anyagköltség, vagy bármi egyéb előtt, és még csak nem is márkaszervizről beszélünk. Felmerült hát bennem, hogy az autószerviz, tudván, hogy a fizetendő végösszeget úgyis a biztosító (-n keresztül a szerencsétlen marha, aki a vétséget elkövette) fogja kifizetni, vajon jogosan rászámolhat-e kétszer, négyszer, tízszer nagyobb összeget, amennyit csak nem szégyell, a munka- és anyagköltségre, avagy létezik-e valamiféle testület, bizottság, kőtábla, vagy felsőbbrendű istenség, aki ennek megálljt tudna parancsolni,

csak mert az etika biztosan nem. Röviden és tömören a kérdés:

megtehetik ezt a szervizesek, vagy sem? Válaszát indokolja.


Disclaimer: a kárösszeget - a biztosítóm tanácsára - nem fizettem ki a megadott határidőn belül, így az esetet csupán a biztosítási költségem sínylette meg, de még így is nagyobb összeg áll majd havonta rendelkezésemre a betevő csirkefarhát beszerzésére, mintha ezt kifizettem volna. Fellebbezni, pattogni, ugrálni, feljelentést tenni, bosszút állni, ráolvasásos rontást tenni a szervizesekre, a biztosítóra vagy a másik autósra nem akarok, sőt, még az emiatt elvesző pénzemet sem igyekszem visszaszerezni senkitől, pusztán kíváncsiságból kérdezem.


Azokat a kedves válaszolókat, akik Gyurcsok Józsefet és Uri Gellert meghazudtoló telepatikus képességeiket kihasználva már innen megállapították, hogy de igenis jól számolták, sőt, örüljek, hogy ennyivel megúsztam, most megkérem, hogy vonuljanak át a szomszéd kérdésre, az enyém nem erre irányult ugyanis.


A többiek megtisztelő, hozzáértő válaszát viszont köszönöm.



2023. júl. 29. 01:43
 1/3 anonim ***** válasza:
A biztosítónak kell kifizetnie, ha túl magasnak tartja az árat, ellenkezhet.
2023. júl. 29. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Itt több dolog van:


Ha valaki zsebből fizet, akkor a kikalapáljuk és hasonló megoldásokat preferálják. Ekkor a végeredmény nem lesz tökéletesen olyan, mint a baleset előtt.


Ha biztosító, akkor viszont amiből csak lehet újat rendelnek. Nyílván ilyenkor a feketézés se játszik. De amúgy is jellemző, hogy vastagabban fog ilyenkor a ceruza. Ez ellen viszont hatóságilag nem tudsz mit tenni, max beírnak pár munkaórával többet.


Az nyugtasson, hogy ha fele ennyit fizet ki a biztosító, neked akkor is pont ennyivel emelkedett volna a díjad.

2023. júl. 29. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

#1: ez akkor azt jelentené, hogy másnak tényleg nincs is beleszólása? Mert akkor tényleg van itt lehetőség extra pénz kicsikarására.


#2 hát igen, nyilván az új gyári alkatrész árával nem tudnak játszani, de az, hogy nekik a munkaóra mennyi pénz, azt ők szabhatják meg, és ennek a mennyiségével is tuti csalnak.. Akkor jól sejtettem. Autószervizt kellene nyitnom... Ami meg a díjat illeti, tudom, az én díjam fixen ugyanannyival emelkedik, viszont ha mondjuk fele ennyi lett volna az összeg, akkor inkább kifizettem volna a kárt tartalékból, és akkor megúszom a biztosításom kat. csúszását, ezt jobban szerettem volna :( de hát ez van, ha meg kell aszódni, akkor meg kell ugye...

2023. júl. 29. 14:58

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!