Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egyik szülő halála esetén van...

Egyik szülő halála esetén van öröklés, vagy csak ha mindkét szülő elhalálozik?

Figyelt kérdés

jan. 17. 12:00
1 2
 1/14 MemoTube98 ***** válasza:
55%

Attól függ volt-e végrendelet, milyen vagyon tárgyai voltak... stb.

Ezt a kérdést kicsit pontosítanod kéne.

Miről van szó pontosan?

jan. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
79%

Mindig van öröklés és nem kell végrendelet.

Persze nem mindig van örökölni való dolog.

Amikor anyám meghalt akkor maradt az albérletben a holmiját, a számláján a fél havi nyugdíja, és semmi más. Még tőlünk, a gyerekeitől akart pénzt kérni a lakás tulajdonosa, mert szerinte nem fedezett mindent a 2 havi kaució ami ki volt neki fizetve, mert kormos lett a fal és azt ki kellett festetnie. A kis pénze még elment a hivatalos dolgok intézésére, a temetést meg már mi fizettük teljesen. Hagyatéki eljárás sem volt mert nem volt hagyaték. De elviekben mi örököltünk tőle mindent, egyenlő arányban a testvéreimmel.

Ha a házastársa, a másik szülő életben van akkor ő is örököl.

jan. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Abban az esetben, ha van mit örökölni. Halál után tisztázni kell a tulajdonjogot. Az megint más kérdés, örökölsz egy fél, negyed házat, az életben maradt házastárs élvezeti jogot kap és a mindennapi tárgyak is maradnak nála, de mondjuk van egy darab szántó, erdő akármi, nagyobb érték, ott már örökölsz, nevedre lesz írva.
jan. 17. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 MemoTube98 ***** válasza:
25%
Nyílván valaki örököl de azt, hogy ki azt igenis befolyásolja a végrendelet. Nem fognak megszűnni létezni a dolgok, ha nincs végrendelet ebben igazad van #2 de akkoris brother. Értsd meg mire gondolt
jan. 17. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
63%

"A házastárs egy gyerekrészt örököl, azaz, ha az elhunytnak van például két gyermeke és egy házastársa, akkor a házastárs a hagyaték 1/3-át örökli, a gyerekek úgyszintén 1/3-1/3-ot.


Emellett a holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg a házastársat az elhunyttal közösen lakott lakáson és berendezési tárgyakon."

[link]


Persze, ezt egy esetleges végrendelet felülírhatja.

jan. 17. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
#5 Csak kiegészítés, a közösen lakót ingatlanból nem örököl a házastárs, csak haszonélvezetet kap.
jan. 17. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

6-os

Igen, Ezt írtam én is.

jan. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
35%
#7 Nem, nem ezt írtad. azt írtad ami ott van és abban nincs benne, hogy a közösen lakott ingatlanból NEM örököl a házastárs.
jan. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"#7 Nem, nem ezt írtad. azt írtad ami ott van és abban nincs benne, hogy a közösen lakott ingatlanból NEM örököl a házastárs."Egy részt idéztem, és hozzá a linket, amin a teljes szöveg elolvasható. Nyilván nem láttam értelmét a teljes szöveg bemásolásának.

De aki picit és értően olvassa az idézetet, annak annyiból is világos hogy nem örökölhet belőle a házastárs, hiszen saját tulajdonra nem lehet holtig tartó haszonélvezetet szerezni.

jan. 17. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
0%

#9 Direkt nem kötekedésből írtam mellé a megjegyzésemet de ez már idegesít.

Leírtál 2 mondatot - idézetben, amiből hiányzik az a mondat, hogy a házastárs a közösen lakott ingatlanból nem örököl. Azt tette be, hogy egy gyerekrészt örököl. Pont. Ez azt jelenti, hogy mindenből ugyanúgy örököl, mint a gyerekek. Ott van benne, hogy "a házastárs a hagyaték 1/3-át örökli, a gyerekek úgyszintén 1/3-1/3-ot." vagyis a TELJES hagyaték egyforma részét megkapja.

Mellé tetted, hogy a közösen lakott ingatlanon haszonélvezetet kap és úgy kezdődik, hogy "Emellett". Vagyis egyértelműen ebből az jön le egy hozzá nem értőnek, hogy a házastárs MÉG az 1/3 része mellé megkapja a haszonélvezetet is, pedig ez nem így van. A közösen lakott ingatlanból nem örököl, tehát nem a teljes hagyaték 1/3-t kapná meg a példádban szereplő szülő, hanem a közösen lakott ingatlanon kívüli hagyaték 1/3-a lenne az övé és emellé kapná meg az ingatlanra a haszonélvezetet.

Ez nagyon nem mindegy, főleg ha jobbára az ingatlan a hagyaték lényege, mint leggyakrabban lenni szokott.

Miért nem tudtad annyiban hagyni a kiegészítésemet?

jan. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!