Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi bír nagyobb bizonyító...

Mi bír nagyobb bizonyító erővel egy perben? A tárgyi bizonyítékok vagy a tanúk (emberek)? Az emberek befolyásolhatók, lefizethetők.

Figyelt kérdés

ápr. 14. 08:44
 1/3 anonim ***** válasza:
48%
A bizonyitekok meg hamisithatok, eltuntethetok.
ápr. 14. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek emlékező képessége nem megbízható. Eltüntetés, meghamisítás szempontjából mindegyik egyforma, ahogy egy embert le lehet fizetni, úgy egy bizonyítékot is meg lehet másítani, el lehet sikálni. Viszont a tárgyi bizonyíték tény, statikus, nem változik az idő múlásával. Ellenben egy tanú az esetet követő 2 év múlva már semmire sem fog emlékezni, és már pár perc után romolhat az emlék.

Ráadásul a tanú a saját szemszögére hagyatkozik, míg a tárgyi bizonyítékok objektívak. Például összeütközik két autó, amit látott 2 szemtanú. Mindkét szemtanú azt mondja hogy "nagyon gyorsan jött" és "legalább 80-nal ütköztek", míg a kihelyezett trafin azt látod, hogy 58 km/h volt a sebessége a vétkes járműnek. Hiába van két tanúd aki mást állít, egyszerűen az emberi agy nem képes pillanatok alatt felmérni tárgyak pontos sebességét, és arra aztán emlékezni is, míg az erre a célra kifejlesztett eszköz valószínűleg pontos értéket mutat. Tehát több mint valószínű, hogy az ítéletben az 58-as sebességet veszik majd figyelembe, és nem a tanúk által állított 80-at.

Ugyanígy hiába állítja valaki hogy nem fenyegetőzött, és hiába van 6 tanúd aki ezt alátámasztja, ha van egy szakértő által hitelesnek vélt hangfelvétel a fenyegetésről, akkor a hangfelvétel ütni fogja a tanúkat. Nyilván előtte fontos megvizsgálni a felvétel tartalmát, az eszközt, stb.

Ezért van egyébként az, hogy a tanúkat igyekeznek minél előbb kihallgatni, illetve általában szokás többször elmondatni velük a történteket, hogy kiderüljön, mire emlékeznek biztosan, és miben csak tippelgetnek.

ápr. 14. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Pl. büntetőeljárás vonatkozásában ezt a törvény szabályozza.


2017. évi XC. törvény

a büntetőeljárásról


A bizonyítékok értékelése


167. § (1) A büntetőeljárásban szabadon felhasználható a törvényben meghatározott minden bizonyítási eszköz, és szabadon alkalmazható minden bizonyítási cselekmény. A törvény azonban elrendelheti egyes bizonyítási eszközök igénybevételét.

(2) A büntetőeljárásban fel lehet használni azokat a tárgyi bizonyítási eszközöket, amelyeket valamely hatóság – jogszabályban meghatározott feladatainak ellátása során – a büntetőeljárás megindítása előtt vagy azzal egyidejűleg készített, illetve beszerzett.

(3) A bizonyítékoknak nincs törvényben előre meghatározott bizonyító erejük.

(4) A bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság a bizonyítékokat egyenként és összességükben szabadon értékeli, a bizonyítás eredményét az így kialakult meggyőződése szerint állapítja meg.

(5) Nem értékelhető bizonyítékként az olyan bizonyítási eszközből származó tény, amelyet a bíróság, az ügyészség, a nyomozó hatóság, illetve a (2) bekezdésben meghatározott hatóság bűncselekmény útján, más tiltott módon vagy a résztvevők büntetőeljárási jogainak lényeges sérelmével szerzett meg.

ápr. 14. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!